Delfini so bili del velike jate 70 delfinov, ki so iz nepojasnjenih razlogov nasedli na močvirnatem območju otočkov južno od polotoka.
Ob tem je poginila polovica živali, nekatere pa niso preživele rehabilitacije v posebnih morskih akvarijih. Znanstvenikom je uspelo rehabilitirati 12 delfinov, sedem pa so jih na prostost spustili v torek.
Naravovarstveniki so nad uspehom še posebej navdušeni, saj se je prvič zgodilo, da so v svobodo spustili več živali hkrati. Živali, ki so jih še prej opremili z radijskimi oddajniki, dve pa tudi s satelitsko napravo za določanje pozicije, so najprej prepeljali daleč stran od obale in jih šele tam spustili.
Vojska zanika odgovornost
Ostalih pet živali bo ostalo v ujetništvu. Štiri samice bodo kmalu izpuščene, medtem ko enoletni mladič, ki je v tragediji izgubil mamo, najverjetneje nikoli ne bo izpuščen na prostost, saj tam ne bi znal skrbeti zase.
Znanstveniki še vedno ne znajo pojasniti, zakaj morski sesalci tako pogosto nasedejo. Po eni teoriji so za to krivi sonarji, ki živalim pomešajo orientacijo. Delfini ali kiti zato prehitro izplavajo na površje, ob tem pa utrpijo posledice dekompresijske bolezni.
Nekaj dni pred 2. aprilom, ko so delfini nasedli na obalo, so v bližini potekale vaje ene izmed ameriških podmornic. Kljub temu pa predstavniki vojske zanikajo vsakršno povezavo med nasedlimi delfini in svojim delovanjem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje