V Trenti je namreč v nizu sledilo več plazov, saj se je najprej v petek zjutraj sprožil snežni plaz pri odcepu za Lepeno. Cesta je bila nato očiščena, kmalu pa se je nedaleč sprožil še en plaz, je pojasnil Edi Melinc iz bovške civilne zaščite.
Ko so čistili tega, se je prvi ponovil. Skupaj so se na omenjeno cesto usuli trije. Cesta bo še nekaj časa zaprta, odprtja danes ni pričakovati, saj ob padavinah obstaja možnost ponovitve plazov, je dejal Melinc.
Ponoči je nov plaz zaprl še cesto med Klužami in vasjo Log pod Mangartom. Ta bi bila sicer lahko po Melinčevem mnenju odprta prej. Je pa poudaril, da je sreča, da se nikomur ni nič zgodilo.
Radovedneži naj ne hodijo na mesta plazov
Iz bovške občine so na tamkajšnje prebivalce naslovili poziv, naj se ne odpravljajo na mesta plazov, predvsem pa ne zaradi radovednosti. Kot so zapisali, v visokogorju močno sneži, zato je možnost dodatnih splazitev na omenjenih območjih zelo velika. "Prebivalci Trente, Soče, Lepene, Vrsnika in Vasi na skali so odrezani od sveta. Občinski štab civilne zaščite je aktiviran in spremlja dogajanje na terenu," so zapisali.
Župan občine Bovec Valter Mlekuž je pohvalil delavce cestnega podjetja, ki so ob prvem plazu pri Velikih koritih hitro pristopili k odprtju državne ceste, a je, kot je dodal, treba razumeti, da je zdaj nevarnost ponovnih splazitev zelo velika, kar dokazuje tudi ponovitev plazov tako pri Velikih koritih kot tudi plazu Širokec.
Plaz prebit, vas Soča že dostopna
"Prvi plaz Širokec so cestarji za silo prebili, tako da je dostopna vsaj vas Soča, nedotaknjena pa sta zaradi nevarnosti, ki preti od zgoraj, ostala plazova Korita in Berebica, tako da vas Trenta ostaja odrezana od sveta," je za TV Slovenija poročal Miloš Batistuta. Plaz Korita so sicer prebili že včeraj dopoldne, a ga je znova zasulo.
Četrti plaz je na cesti Bovec–Log pod Mangartom, kjer je na delu strojna mehanizacija. Pričakujejo, da ga bodo prebili do večera. "Log pod Mangartom je za zdaj dostopen vsaj čez Predel, k sreči, pri vseh plazovih, druge škode ni," je še poročal Batistuta.
Trenta ostaja odrezana od sveta
Vas Trenta z 90 prebivalci za zdaj ostaja odrezana od sveta. "Trenutno je v Bovcu prenehalo deževati, zdaj močno sneži, ekipe smo s plazišča odstranili, tako da je vas Trenta ostala zaprta, preveč je nevarno. Ekipe se zdaj trudijo, da bi odprle vsaj intervencijsko pot do Loga pod Mangartom, zaprta je tudi Vas na Skalo, težko rečem, jutri bodo ekipe nazaj na terenu," je župan Bovca za TV Slovenija odgovoril na vprašanje, kdaj bi bile lahko ceste znova prevozne. To bi se po njegovih predvidevanjih morda lahko zgodilo že jutri ali pa morebiti v ponedeljek.
"Ves dan sem bil na vezi z ljudmi iz Trente, Soče, vemo, da so doma. Glede potrebe po zdravniku se tolažim s tem, da je v Trenti zdravnik Kravanjo, ki je človek, na katerega se lahko zaneseš, vsaj to je pozitivno," je dejal.
Bovški župan je znova posvaril radovedneže, naj ne hodijo gledat plazov, ker je to smrtno nevarno. "Vse več ljudi opažamo, ki si hočejo ogledati plazove, tam snemati, slikati, a je preveč nevarno. Pozivam vse ljudi, naj ne hodijo na to cesto, cesta je zaprta in nevarna, ne vemo, od kod se lahko sproži nov plaz, tudi tam, kjer jih že več kot pol stoletja ni bilo, so danes bili," je bil neposreden.
Izjemno velike razsežnosti plazov
"Največji plaz pa je zasul cesto med galerijo Berebica in Trento, zato je tudi odstranjevanje plazov s cestišča zelo nevarno. Verjamem, da bodo skupaj naredili vse potrebno, da bodo čim prej omogočili ponovno vzpostavitev prometa, vendar moramo upoštevati izjemno velike razsežnosti plazov, kakršnih domačini ne pomnijo vse od petdesetih let," je sklenil Mlekuž.
Na Kredarici 510 centimetrov, na Kaninu več kot šest metrov snega
Kot piše portal Neurje.si, je na Kaninu na pet metrov podlage zapadlo še več kot meter novega snega. Velja najvišja, 5. stopnja nevarnosti snežnih plazov. Izjemno debela snežna odeja prekriva tudi druge vršace v Julijskih Alpah. Tudi na Kredarici je snežna odeja debela 510 centimetrov.
Plaz tudi na Bledu
Zaradi obilnih padavin in taljenja snega, ki so povzročili namočenost zemljine, se je ponoči na Mlinem v občini Bled s Ceste Gorenjskega odreda proti Jezernici sprožil zemeljski plaz. Sprožena zemljina je skupaj s sadnim drevjem zgrmela v Jezernico in zaprla njeno pot, zato je Jezernica poplavila klet bližnje hiše.
Aktivirana sta bila štab civilne zaščite občine Bled in Prostovoljno gasilsko društvo Mlino. Plaz si je ogledala tudi komisija Občine Bled za odpravo posledic naravnih nesreč. Kot so povedali na občini, so vodo speljali s plazišča stran, plazišče pa so toliko zaščitili, da v tem trenutku ne predstavlja več grožnje za okolico.
Po podatkih civilne zaščite ni bil nihče poškodovan, nastala pa je obsežna materialna škoda, ki jo še ocenjujejo, so sporočili iz Turizma Bled.
V ponedeljek si bo plaz ogledal strokovnjak s področja geologije, ki bo ocenil, v kakšnem stanju je in kako bo potekala sanacija. Nujno sanacijo bo krila Občina Bled iz rezervnega sklada za naravne nesreče. O plazu je bil obveščen tudi župan Janez Fajfar, ki je po navedbah iz sporočila dejal, da je vesel, da ni bil nihče poškodovan. Hkrati občane prosi, naj zaradi velike razmočenosti tal spremljajo stanje na že znanih plaziščih in vodostaje vodotokov.
Plazovi tudi na Koroškem
S plazovi se spopadajo tudi v Črni na Koroškem. Okoli 7. ure zjutraj se je na cesto Črna na Koroškem–Sleme v naselju Javorje sprožil zemeljski plaz, ki je oviral promet. Skoraj hkrati je zemeljski plaz zaprl cesto Črna na Koroškem–Bistra. Obe oviri sta že odstranjeni.
Popoldne pa se je v Javorju sprožil nov plaz in znova zaprl cesto Črna na Koroškem–Sleme. Dežurni delavci cestnega podjetja bodo plaz sanirali v prihodnjih dneh, cesta pa je do preklica zaprta, je razvidno iz poročila Uprave RS za zaščito in reševanje.
V Geološkem zavodu Slovenije ob tem opozarjajo, da zaradi predhodne namočenosti in napovedanih povečanih količin padavin ter odjuge v severozahodni Sloveniji obstaja povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov, ti pa lahko nastanejo tudi v drugih predelih Slovenije. Verjetnost se bo povečevala sorazmerno s količino padavin, so zapisali.
Prebivalce teh območij in lokacij, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, na zavodu pozivajo, naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. "Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter tudi na zastajanje vode," so še opozorili na geološkem zavodu, kjer so na spletni strani objavili tudi podrobnejša navodila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje