Agencija za okolje posebej opozarja na močne nevihte na Obali, kjer pričakujejo pojav tramontane, ob močnih sunkih vetra z morja pa še visoko plimovanje. Posledica je lahko poplavljenje najnižjih delov obale. Ob pričakovanem visokem plimovanju se lahko na vetru izpostavljenih območjih pojavijo tudi udarni valovi.
Največ padavin na zahodu in severu države
Močne nevihte s točo in močnejšimi sunki vetra so sicer mogoče po vsej državi. Največ padavin naj bi padlo na zahodu in severu države. Lokalno lahko tu do jutra pade od 80 do 130 mm dežja. Drugod naj bi padlo od 40 do 80 mm dežja.
Ob lokalnih nevihtah se bodo najprej povečali pretoki rek v zahodni Sloveniji, manjši vodotoki pa lahko dosežejo tudi velike pretoke. V noči na soboto se bodo močno povečali pretoki tudi drugod po državi. Najbolj bodo narasli vodotoki v severovzhodni Sloveniji v porečjih Savinje, Meže in Mislinje, Dravinje, Ščavnice, Ledave in drugi vodotoki na območju Podravja in Pomurja ter Posotelja. Ponoči lahko močno narastejo zlasti hudourniki in manjši vodotoki. Mogoča so razlitja manjših vodotokov tudi na območjih, kjer to ni pogost pojav.
Lokalne vremenske napovedi lahko spremljate tudi na MMC-jevi strani.
Po Italiji divjajo požari in neurja
Sever Italije je prizadelo hudo neurje, gasilci so zaradi močnega vetra, ki je ruval drevesa in odkrival strehe, posredovali več kot stokrat, v desetletnega dečka pa je v Torinu udarila strela.
Medtem pa se je ob močnem vetru na suhem jugu države razdivjalo okoli sto požarov. V bližini mesta Bari na jugu Italije, ki ga letos še niso prizadeli večji požari, pa so zaradi ognja evakuirali nek dom za ostarele. Požari najbolj ogrožajo pokrajino Basilicata jugozahodno od Barija. V bližini mesta Pescara ob Jadranskem morju pa so se ognjeni zublji močno približali neki kemični tovarni.
Zadnja tramontana se je znesla nad pomoli
Naj spomnimo, da je v noči s prejšnjega petka na soboto neurje poškodovalo precej čolnov v slovenskih pristaniščih. Na pristaniški kapitaniji v Kopru so v teh dneh že zbrali podrobnejše podatke. Za razliko od sosednjega Trsta zadnja tramontana ni povzročila hujših težav v koprskem tovornem pristanišču. Poškodovala pa je nekaj manjših pomolov, najmočneje v Strunjanu. Slovenski lastniki so prijavili škodo na 45 čolnih, od teh sta bila dva popolnoma uničena. Vsa plovila so krajša od sedmih metrov, v Kopru in Piranu je bilo huje kot v Izoli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje