Idrijca je v kraju Slap ob Idrijci že prestopila bregove, prav tako je bregove prestopila reka Vipava v občini Renče - Vogrsko. Meteorna voda je popoldne zalila cesto pri Hruševem in Dvoru v občini Dobrova - Polhov Gradec in tudi nekaj kleti. Reka je prestopila bregove tudi v Radomljah, v Domžalah ter na Brezovici.
Legenda barv:
- Zelena: Posebna pozornost v zvezi z vremenskimi dogajanji ni potrebna.
- Rumena: Vreme je potencialno nevarno. Napovedani vremenski pojavi niso neobičajni, vendar bodite pozorni, če načrtujete dejavnosti, ki so odvisne od vremenskih razmer. Priporočamo, da se sproti seznanjate s predvidenimi vremenskimi razmerami in ne tvegajte, kadar ni potrebno.
- Oranžna: Vremenske razmere so nevarne. Napovedani so neobičajni meteorološki pojavi. Gmotna škoda in žrtve so zelo verjetne. Bodite zelo pozorni in se redno seznanjajte s podrobnostmi v zvezi z napovedanimi vremenskimi razmerami. Zavedajte se tveganj, ki se jim morda ne boste mogli izogniti. Upoštevajte uradno izdana priporočila.
Vsepovsod po državi, razen na severovzhodu, lahko reke dosežejo velike letne pretoke, opozarja Agencija za okolje Republike Slovenije. Najbolj bodo naraščale reke na zahodu, jugu in jugozahodu države ter v osrednji Sloveniji.
Poplavna območja na Ljubljanskem barju in kraških poljih Notranjske ter Suhe krajine se bodo povečala. Poplavljati je že začel potok Lijak na Goriškem.
V manjšem obsegu lahko poplavi tudi Kolpa. Opozorilnim vrednostim se lahko približajo še pretoki Vipave, Krke, Reke in pritokov Ljubljanice.
Jutri zjutraj bo poplavljalo morje
"Jutri zjutraj med 3. in 5. uro bo gladina morja na morski postaji v Kopru dosegla višino od 295 do 310 cm. Morje bo predvidoma poplavilo najnižje dele obale," še opozarjajo na Arsu.
V gorah nevarnost proženja plazov
Previdni pa bodite tudi tisti, ki se odpravljate v gore, saj je tam zaradi novozapadlega snega v visokogorju Julijskih Alp in zahodnih Karavank velika nevarnost trganja snežnih plazov. Nevarnost snežnih plazov se bo danes čez dan v Julijcih in zahodnih Karavankah nad okoli 1400 metri povečala na 4. stopnjo, nižje in drugod po naših gorah nad 1500 metri na 3. stopnjo po
evropski petstopenjski lestvici.
Predvsem so nevarna strmejša pobočja in mesta z napihanim snegom, kjer se že ob manjši dodatni obremenitvi lahko sproži snežni plaz.
Kaj storiti, če grozijo poplave?
Uporabnik Melhijad je v komentarju pod novico navedel ukrepe pred poplavami in po njih:
- Če prebivate v predelu, kjer so mogoče poplave in nanje kažejo tudi razmere (dolgotrajno deževje, neurje, močna odjuga), vključite radijski sprejemnik in spremljajte poročila hidrometeorološke službe in navodila pristojnih štabov Civilne zaščite.
- Iz nižjih prostorov in kleti umaknite hrano, premičnine, dokumente, denar in druge dragocenosti v višje prostore zgradb.
- Če je vaš dom na območju, kjer lahko poplavna voda poplavi celotno zgradbo, pravočasno evakuirajte vse dobrine na varno območje k sosedu ali sorodniku.Če za to nimate časa, vzemite s seboj najnujnejše stvari (denar, dokumente, nekaj obleke) in umaknite ali pa vsaj odvežite oziroma spustite živino in se umaknite nad območje, ki ga lahko doseže voda.
- Če se vam ni uspelo umakniti in ste ostali na poplavljenjem območju, se umaknite v višje predele stavbe in kličite na pomoč, ponoči pa si pomagajte s primernimi svetili, da vas bodo reševalci lažje našli. Ob sebi imejte tudi kak predmet, ki dobro plava in se ga lahko oprimete (avtomobilska zračnica, plastična posoda s čepom, večji kos stiroporja ...).
T. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje