Filarioza je bolezen, ki jo s piki prenašajo komarji. Zlasti v poletnih mesecih, ko se s psom odpravimo na morje. Še pred nekaj leti smo o tem pri nas govorili kot o eksotični stvari, danes pa se je ta bolezen že precej razširila.
Komarji, ki so okuženi z omenjeno boleznijo, s pikom v podkožje psa vnesejo ličinke, ki se nato začnejo razmnoževati in v roku štirih do šestih tednov vdrejo v krvni obtok (v tem času moramo delovati z zdravilom, da jih uničimo). Naselijo se v pljučnih arterijah in prodrejo v srčno votlino.
Zdravljenje je treba uvesti čim prej
Kako ugotovimo, da ima pes srčne gliste? Simptomi se prekrivajo, zato noben veterinar na svetu na podlagi simptomatike ne more ugotoviti, ali je pes okužen s to boleznijo, meni dr. Emil Senčar iz Veterinarske bolnišnice Ptuj. Potreben je test krvi. "Edino s testom lahko dokažemo to bolezen, in če jo dokažemo, je treba čim prej uvesti zdravljenje. Če so bile živali dali časa na morju in kašljajo, jih morajo lastniki pripeljati k veterinarju," je dejal in dodal: "Preventiva je tu najboljše zdravilo. Na trgu so danes zdravila, ki se lahko preventivno dajejo vsak mesec ali pa vsaj v obdobju, ko gremo na morje, lahko tudi že mesec, dva prej ali pozneje, ko se vrnemo."
Gliste lahko zamašijo vitalne krvne žile
Pri zdravljenju gre za zdravila za zunanje in notranje zajedavce, ki pokrivajo tudi dilofilarijo. "Zdravljenje je načelno enostavno, marsikatero zdravilo deluje in ubije te gliste v srcu, ampak problem je v tem, da se glista, ko umre, zavije v klobčič in če jih je več, se lahko zamašijo vitalne krvne žile in pride do takojšnje smrti," je poudaril Senčar in pojasnil, da je treba zdravljenje prilagoditi in na čim bolj nežen način žival pozdravit.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje