Vsak kirurški poseg sicer pomeni travmo oziroma poškodbo tkiva, saj se s skalpelom zareže v kožo, mišice in podobno. A travmo, ki pri tem nastane, želi imeti bolnik čim manjšo, da bo okrevanje čim hitrejše. Podobno je pri živalih.
Ne gre za popolnoma drug način operacije
"Pri tem terminu se pri laikih krešejo mnenja. Menijo, da je to neka posebna operacija, ki se precej razlikuje od klasične. Namen minimalno invazivne operacije je, da se živali olajšata operativni poseg in pooperativno obdobje, ki je najkrajše. Nikakor pa to ne pomeni, da gre za popolnoma drug način operacije," je pripomnil dr. Emil Senčar, direktor Veterinarske bolnice Ptuj in razložil, da je minimalno invazivna kirurgija za žival več kot dobrodošla.
Pod člankom si lahko ogledate prispevek Mojce Recek iz oddaje O živalih in ljudeh, ki jo sicer lahko na TV Slovenija 1 spremljate vsako soboto popoldne. Podrobnejši spored tukaj.
Tkivo poskušajo čim manj prizadeti
Takšen poseg se lahko, denimo, opravi pri sterilizaciji psičke ali mačke. Razlika med klasičnim posegom in minimalno invazivnim je naslednja: "Lahko naredimo rez čez cel trebuh, naredili bomo vse korektno, a bolečina in vse drugo bo čutiti še kar nekaj časa. Žival mora biti nekaj dni na analgetikih. Lahko pa naredimo minimalni rez ali laparoskopsko operacijo, kjer je rez velik par milimetrov in je žival že drugi dan popolnoma v redu." Senčar je pojasnil, da je bistvo minimalno invazivne kirurgije, kjer koli ali kakor koli jo delajo, ta, da se poskuša tkivo čim manj prizadeti, narediti čim manjše operativne posege zato, da se vse skupaj čim prej konča. "Dostikrat pri raznih laparotomijah, kjer se diagnostično odpira, to ni mogoče, saj je namen tega, da se trebušna votlina odpre in da se v njej vidi stanje organov. A prav pri sterilizacijah in kastracijah so te stvari zelo pomembne. Je več variant. Zelo pomembna je laporoskopska, kjer se gre notri z laporoskopom in se operira skozi malo luknjico, teh je tri. Ali pa tudi druge tehnike, kjer se naredijo res minimalne rane," je dodal.
Velika prednost minimalno invazivne operacije
Senčar je poudaril, da je pri živalih opazil neko zanimivost. Namreč, pred minimalno invazivnimi posegi so imele veliko težav z bolečinami in bolečinskimi stanji. Rane so jih bolele, poškodovale so si jih s tačkami, velikokrat so jih zlizale, tako da je bilo potrebno ponovno šivanje. "Ker pa je zdaj rana tako majhna, je žival že naslednji dan pripravljena na igro - kar pa spet ni v redu! Sploh, če gre za to, da je trebušna stena prerezana," je opozoril in pojasnil, da morajo skrbniki žival, kljub temu, da bo naslednji dan živahna in se bo želela igrati, umiriti in poskrbeti, da se ne bo preveč naprezala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje