Pointer je lovski pes, ki je namenjen predvsem nakazovanju divjadi. "Ima sorazmerno močen nagon z izjemno sposobnostjo teka, tudi na dolge razdalje. Druga lastnost pointerja, ki pa je lovci ne poznajo, pa je izredna prilagodljivost na življenje z družino," je povedal Damjan Žepič.
Dodal je: "So zelo mili kužki, zelo lahko se umirijo, radi so z ljudmi, pripadni so, in to je ena značilnost pointerja, ki jo mi uporabljamo kot posvojitelji. To srečo imajo, da so lahko posvojljivi kot lovski psi."
Pointerji sicer težko učljivi, a zelo prijazni
"Pointer je športen pes, z lahkoto premaguje naravne ovire, so zelo uporabni kot družinski psi, za aktivne družine, ki želijo svoj čas preživljati v naravi skupaj s svojim štirinožnimi prijatelji. Lahko jih uporabljamo kot vlečne pse, kot spremljevalce pri teku, za hojo v hribe, pri agilityju. Razne aktivne stvari želijo početiv svojem življenju, to je v njihovi naravi. Težko pričakujemo neko poslušnost, so težko učljivi, potrebujejo veliko časa, da osvojijo neka povelja, ukaze. To so svobodne duše, če jim prilagodimo naš način življenja njihovemu, so strašno zadovoljni. V stanovanju se zelo umirijo, so pridni, tihi in čisti kužki. So eni izmed idealnih psov za aktivne družine," je še povedal Žepič.
Ob prazniku device Marije pobijejo okrog 50 tisoč lovskih psov
V KD Pointer so se odločili, da bodo posvajali in novo priložnost nudili predvsem tistim pointerjem, ki so zlorabljeni in mučeni v Španiji. "V Španiji je to lovski pes, ki ga lahko enačimo s španskimi hrti. Tu gre za enak koš. Vsi živijo pri istem lovcu, v Španiji jih uporabljajo predvsem za nakazovanje prepelic v nizki travi in v nizkem grmičevju. Gre za tradicijo, ki izvira iz 13. stoletja. Gre za barbarsko dejanje. Po končani lovski sezoni je dolžnost vsakega lovca, da toliko in toliko psov žrtvuje. Gre za praznik device Marije, ki se pri njih zavleče na kakšen mesec. V tem času pobijejo okrog 50 tisoč lovskih psov, nekje dve tretjini sta galgov. Na žalost pa tukaj pozabljamo na pointerje, čudovita bitja, ki niso prav nič drugačna. Sama sem se pred leti odločila, da opozorim tudi na ta problem, pripeljala sem prvega pointerja v Slovenijo, ta projekt smo potem začeli," je dejala Nina Žepič iz KD Pointer.
Mučenje psov se prikriva
Društvo sodeluje s španskim zavetiščem iz Albaceteja. "Lahko rečem, da imajo ekipo prostovoljcev, ki rešuje pse po španskih ulicah, iz kanalizacij, z avtocest, kamor jih spuščajo lovci. Rešujejo pse, ki so obešeni na drevesa. V zadnjem času vse bolj skušajo popularizirati posvojitve. Španski javnosti, mladim otrokom skušajo predstaviti problematiko, kaj se dejansko dogaja v njihovi deželi, ker marsikdo tam ne ve, kaj se dogaja za vrati lovstva. Zakonodaja je enaka kot povsod v Evropi. Problematično je to, da se to prikriva. To je interes neke peščice ljudi, ki so sposobni obvladovati to lovsko sceno. Za zdaj se položaj izboljšuje. Vse organizacije, ki se ukvarjamo s posvojitvami in reševanjem lovskih psov, upamo, da se bo še naprej izboljševalo in da bi se ta tradicija prekinila. Ali bo uresničeno in kdaj, je vprašanje časa," je dodala.
Oddajo O Živalih in ljudeh lahko spremljate vsako soboto ob 13.25 na TV SLO 1.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje