"S sinom sva ga osvobodila. Že ob prihodu na pašnik je kazal neke znake drugačnih gibov v zadnjih nogicah. Čez noč je v bistvu dobil parezo v predelu zadnjih nogic," je uvodoma dejala Ksenija Vesenjak Kutlačić iz Zavoda Koki, ki deluje na področju zaščite rejnih živali.
"Veterinarji ne znajo točno pojasniti, zakaj se je to zgodilo. Mogoče tudi zato, ker je bil toliko časa pri miru. Kunci so zelo poskočne živali, v naravi kopljejo rove, se gibajo več kilometrov daleč. Mi jih pa sicer zapiramo v zajčnike, in to je pravzaprav nenaravno za kunca," je dodala.
Ideja je zorela že dolgo
Ko je Filip dobil parezo, je sledila intenzivna terapija, ki pa po mesecu dni ni pokazali napredka. Zanj so iskali druge rešitve, porodila se je misel o vozičku, ki jo je uresničila Tamara Zupe iz Društva za zaščito živali Pomurja. Ta je voziček ustvarila v manj kot tednu dni in ga pripeljala. "Ta ideja je v meni zorela že dolgo, od smrti moje muce, ki je bila hroma. Svetovali so, naj jo evtanaziramo zaradi hromosti, in ko je bilo vse to za mano, sem ugotovila, da to sploh ne bi bilo potrebno. V čustveni stiski, v kateri si, si misliš, da drugega izhoda ni. Dejstvo pa je, da hroma žival, če nima hudih bolečin, lahko tako kot človek funkcionira naprej. Treba je le ponuditi možnost, da se lahko giblje in da ji lahko izboljšamo kakovost življenja. Na tak način sem povezana z Zavodom Koki," je pojasnila Zupejeva in dodala: "Tu sem videla priložnost, da se odkupim svoji muci in da nekomu pač pomagam."
Voziček seveda ni za trajno uporabo
Voziček so v Zavodu Koki malce prilagodili, tako da lahko Filip zdaj z njegovo pomočjo funkcionira čisto normalno. "Druži se s kunčki na pašniku, tudi po hiši se vozi z njim. Voziček seveda ni za trajno uporabo, da bi bil gor od jutra do večera. To je, bom rekla, tisti sprostitveni, vesel del, uro do dve na dan. Da postane del rutine, da se druži in potem gre spet nazaj gor. Jaz verjamem, da svet ne pripada samo zdravim ljudem, ne pripada samo zdravim in srečnim živalim, pripada nam vsem - tudi poškodovanim ljudem, včasih pohabljenim živalim. Ker življenje je dragoceno. Ne zato, ker je srečno in popolno, ampak zato, ker je preprosto. Ker je naše, kakršno pač je," je še povedala Vesenjak Kutlačićeva.
Sklenila je: "Pri vsem skupaj me najbolj žalosti, da toliko zdravih kunčjih nogic ta trenutek biva v teh natrpanih zajčnikih in jih koljemo, dajemo v obaro, ne da bi pomislili, da zelo radi živijo. Eden not, drugi ven ... "
Oddajo O živalih in ljudeh lahko spremljate vsako soboto ob 13.25 na TV SLO 1.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje