Kita so prvič opazili v norveških vodah pred petimi leti, in sicer blizu otoka Ingoya, približno 415 km od Murmanska, kjer je sedež ruske severne flote.
Pozornost je pritegnil, ker beluge redko opazimo tako daleč južno od Arktike, piše britanski BBC. Poleg tega je imel na sebi oprsnico in snemalno napravo, zato so se pojavile teorije, da ga je opremila ruska tajna služba.
Odkritje je privedlo do preiskave norveške obveščevalne agencije, ki je pozneje povedala, da je kita verjetno trenirala ruska vojska, saj se je zdelo, da je navajen na ljudi. Norveška domača obveščevalna agencija je domnevala, da je bil Hvaldimir v ujetništvu v Rusiji kot del raziskovalnega programa, preden je prestopil v norveške vode.
Rusija ima zgodovino urjenja morskih sesalcev, kot so delfini, za vojaške namene, piše BBC. A Kremelj je zanikal obstoj kakršnih koli programov, v katerih bi morske sesalce usposobili za vohune.
Hvaldimirjevo truplo je konec tedna odkrila nevladna organizacija Marine Mind, ki že leta spremlja njegovo gibanje. Ustanovitelj organizacije Sebastian Strand je za tiskovno agencijo AFP povedal, da vzrok smrti ni znan in da Hvaldimirjevo telo ni imelo očitnih poškodb. "Uspelo nam je pridobiti njegove posmrtne ostanke in ga postaviti v ohlajen prostor, v pripravah na obdukcijo, ki jo bo opravil veterinarski inštitut," je povedal za tiskovno agencijo AFP.
"Hvaldimir ni bil le kit beluga, bil je svetilnik upanja, simbol povezanosti in opomin na globoko vez med ljudmi in naravo," je na družbenih omrežjih zapisala nevladna organizacija.
Življenjska doba kitov je 40-60 let, Hvaldimir naj bi jih dočakal le 15.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje