Brežiška, sevniška in krška občina so lani iz občinskih proračunov sofinancirale sterilizacijo in kastracijo lastniških živali, predvsem mačk, za kar so namenili 12.671 evrov, saj ugotavljajo, da se njihovo število zelo povečuje. Po nekaterih ocenah je v Posavju več deset tisoč mačk, med njimi je tudi precejšnje število takšnih, ki nimajo lastnikov.
V brežiški občini so letos in lani sterilizirali oziroma kastrirali okoli 400 mačk, za kar so samo letos namenili 5.000 evrov. Z odzivom lastnikov so zadovoljni, bodo pa ta ukrep nadaljevali tudi prihodnje leto, pravi Katja Čanžar, podžupanja občine Brežice. "Za ta ukrep smo se ponovno odločili zaradi nevarnosti nalezljivih bolezni, ki jih prenašajo brezdomne živali. Po drugi strani so se nam tudi stroški za oskrbo brezdomnih mačk v zadnjih letih močno povečali, zato smo se odločili za sofinanciranje teh ukrepov. Ne želimo, da se predvsem mačja populacija močno razmnožuje, saj to prinaša tudi bolezni in stroške z oskrbo, saj številni mladiči končajo na cesti in zanje nihče ne skrbi ter pridejo na pleča občine."
Da bi k tej akciji pritegnili čim več lastnikov mačk, so se z veterinarji dogovorili za enotno ceno – 50 evrov. Tudi zaradi te cene in enostavnosti postopka - lastniki plačajo le polovico tega zneska - je bil odziv tako lani kot letos nad pričakovanji, saj je bilo prenesenih kar 400 živali. Veronika Radobuljac iz Ambulante za male živali Vet BM v Brežicah o tem pravi: "Sterilizacija mačk sicer stane več kot 70 evrov, kar je za lastnike, ki imajo tudi več mačk pri hiši, kar precejšen znesek. S tem ukrepom, ki pa je na žalost letos že sklenjen, pa je za občane brežiške občine stala sterilizacija ene mačke samo 25 evrov, preostalo je sofinancirala občina. In to tako, da lastnikom ni bilo treba plačati polne cene in potem terjati ta denar od občine kot v sosednji krški občini, ampak so plačali zgolj svoj delež, drugo smo opravili mi. Pri tem smo tudi mi malo zmanjšali svojo ceno, tako da je za vse ugodneje. Vemo namreč, da imajo lahko mačke po več legel letno in to pomeni tudi vse več mačk, ki jih lastniki potem oddajajo ali prepuščajo ulici."
Pravi učinki teh posegov bodo vidni šele v prihodnjih letih, prvi pa se že kažejo, ugotavljajo v brežiškem zavetišču za male živali. Veterinarka Tjaša Košak, ki v zavetišču med drugim skrbi tudi za brezdomne živali, o tem pravi: "Ta ukrep se že pozna. Pričakujemo pa, da bo prihodnje leto še manj teh živali, ker s tem tudi pomagamo, da se populacija opomore in da ni več toliko nezaželenih mladičev. Tako da bo v prihodnjem letu manj nezaželenih živali in da bomo drugim, ki bodo imele mladiče, lažje našli nove lastnike." V brežiškem zavetišču, ki zdaj skrbi za brezdomne živali kar iz štirih občin, opažajo, da je teh vse več. Tudi zato, ker so ljudje vse bolj ozaveščeni in jim ni mar, kaj se z njimi dogaja.
Podoben ukrep so že izvedli tudi v sevniški občini, kjer je občina zanj rezervirala 2.000 evrov. V krški občini so še čakali na sprejetje občinskega proračuna, zdaj bodo poziv lastnikom objavili v medijih in za sterilizacijo in kastracijo vsake živali namenili toliko kot preteklo leto – 25 evrov. Skupaj bodo za to porabili 6.000 evrov, kar je celo nekaj več kot lani.
Za MMC Goran Rovan
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje