Voda v jezeru Mančar, ki leži v južni pokrajini Sind, je dosegla kritično raven, zato so jo nadzorovano začeli izpuščati in namenoma poplavili bližnje predele. Zaradi tega so evakuirali okoli 100.000 ljudi, a obenem pred poplavami rešili gosteje poseljena območja. "Ker smo izpustili vodo iz jezera, upamo, da smo pred poplavami rešili mesto Sevan, zmanjšala se bo tudi nevarnost za mesti Johi in Mehar," je pojasnil lokalni guverner Džam Kan Šoro. Vremenoslovci sicer v prihodnjih dneh napovedujejo nove padavine.
Jezero Mančar je največje sladkovodno jezero v Pakistanu in eno največjih v Aziji.
Pakistan se že več tednov bori s hudimi poplavami, ki sta jih povzročila rekordno monsunsko deževje in tajanje ledenikov na goratem severu države. Narasle vode so do zdaj zahtevale najmanj 1290 življenj, od tega je umrlo 453 otrok. Mnogi vzrok poplav vidijo v podnebnih spremembah.
V Pakistanu je v prvi polovici avgusta padlo skoraj trikrat več padavin od 30-letnega povprečja, poleg tega pa je zelo narasla tudi gladina reke Ind. Najhujše so razmere v pokrajini Sind, v kateri živi 50 milijonov ljudi. Ta pokrajina je dobila za 464 odstotkov več dežja v primerjavi z dolgoletnim povprečjem.
Vzpostavljen zračni most
Država je zato že večkrat zaprosila mednarodno skupnost za hitrejši in učinkovitejši odziv, saj pomoč nujno potrebuje 33 milijonov ljudi, poplave pa so povzročile kar za 10 milijard ameriških dolarjev materialne škode.
Vzpostavili so že zračni most, po katerem pomoč prihaja v državo. V Islamabadu je tako pristalo že več francoskih letal, ki so poslala zdravila, črpalke za črpanje vode pa tudi ekipo zdravnikov in strokovnjakov. Skupno je do zdaj v Pakistanu pristalo 29 letal s pomočjo iz več držav, med drugimi iz Turčije, Uzbekistana, Združenih arabskih emiratov, Kitajske in drugje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje