Pri tako visoki temperaturi bi se vsak najraje okopal v fontani. Foto: RTV SLO
Pri tako visoki temperaturi bi se vsak najraje okopal v fontani. Foto: RTV SLO
V vročem vremenu je treba popiti dovolj tekočine, prija pa tudi sladoled. Foto: EPA

Merilna mesta so na omenjenih območjih postavljena tako, da podatki veljajo za širšo okolico. Agencija RS za okolje je sporočila, da preseganje opozorilne vrednosti ozona v Ljubljani in na Otlici v Trnovskem gozdu pričakujejo tudi v sredo. Visoke koncentracije ozona povzročajo draženje sluznice in dihal. Agencija zato priporoča, da ljudje s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka v času presežnih vrednosti ozona ostanejo v zaprtih prostorih.

Vročina se bo nadaljevala
Slovenija spada med države, kjer so koncentracije ozona nad opozorilno vrednostjo več kot 20 dni na leto. Vremenoslovci ob tem napovedujejo nadaljevanje vročega poletja, predstavniki medicinske stroke pa opozarjajo, naj pazimo na svoje zdravje. Priporočajo uživanje čim več negazirane tekočine in čim manj alkohola. Sicer pa naj bi se ozračje za malenkost ohladilo konec tedna.

Lučka Kajfež Bogataj s katedre za agrometeorologijo na biotehniški fakulteti je za TV Slovenija povedala, da naj bi bilo poletje do konca avgusta normalno do nadpovprečno toplo, zato nas verjetno še čaka kakšen vročinski val. Naslednja leta bo po njenih besedah evropsko podjetje še toplejše, kar je posledica podnebnih sprememb, predvsem vsesplošnega segrevanja.

Najbolj ogroženi so otroci in starejši
Ana Hojs z inštituta za varovanje zdravja pravi, da so najbolj ogrožene skupine ljudi otroci do četrtega leta starosti, starejši, tisti, ki jemljejo zdravila, duševni bolniki, ljudje s čezmerno telesno težo in delavci. Klimatske naprave so po njenih besedah dober pripomoček pri boju z visoko temperaturo, vendar opozarja na morebitne zdravstvene posledice, če je razlika med notranjo in zunanjo temperaturo višja od 8 stopinj Celzija.