Neurja po Sloveniji
Nanos kamenja v dolini pod slapom Rinka. Foto: Občina Solčava
Nanos kamenja v dolini pod slapom Rinka. Foto: Občina Solčava

Neurje, ki se je okoli 16. ure razbesnelo v Logarski dolini, je vnovič razdejalo območje pod slapom Rinka. Po enem tednu, ko je v dolino zgrmela ogromna gmota kamenja in skal in poškodovala tamkajšnjo cesto, parkirišče, okrepčevalnico in planinske poti, se je zgodba ponovila, in to še preden jim je območje uspelo sanirati v celoti, je povedala županja občine Solčava Katarina Prelesnik. Precejšnja škoda je znova nastala tudi v strugi reke Savinje oziroma njenih pritokih, saj je vnovič nasulo ogromne količine kamenja in skal.

Med drugim je zasulo tovornjak, ki je bil blizu struge. Ponoči bodo dežurali z ustrezno mehanizacijo.

Radarska slika padavin v zadnjih 90 minutah. Animacija se posodablja sproti. vir: ARSO

Gorski reševalci so s tega območja spravili v dolino planince, z Okrešlja pa so s helikopterjem rešili 17 planincev, je poročal novinar Radia Slovenija Matija Mastnak. Med njimi ni nihče poškodovan.

Popoldne so severni in vzhodni del države, še posebej Koroško, zajela silovita neurja. Črna na Koroškem je znova pod vodo, v Spodnjem Javorju pa je plaz zasul domačina, ki so ga rešili gasilci. Plaz je moškega zasul do pasu, reševalci so ga poškodovanega odpeljali v bolnišnico v Slovenj Gradcu.

Na območju občine Črna na Koroškem so zalite številne kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, na terenu so gasilci, poroča center za obveščanje in dodaja, da so na terenu gasilci prostovoljnih gasilskih društev Črna in Mežica.

Po pojasnilih županje Romane Lesjak za Radio Slovenija je težave povzročala predvsem voda iz kanalizacije, saj sistem ni prenesel velikih količin padavin. Po županjini oceni je padlo podobno veliko dežja kot pred skoraj natančno enim letom, ko je Črno in druge dele države prizadela katastrofalna ujma.

Škodo je neurje v Črni po besedah županje povzročilo na podobnih mestih kot v lanski ujmi. Zasulo je stanovanjske objekte, tudi novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem. Vpoklicali so vse razpoložljive stroje, aktivirali pa tudi delavce koncesionarja za urejanje reke Meže.

Plaz v Spodnjem Javorju. Foto: Koroška Čveka
Plaz v Spodnjem Javorju. Foto: Koroška Čveka

"Veliko imamo poplavljenih hiš in kleti. Tudi ta gospod, ki je imel delavnico na novo urejeno, je znova poplavljen, tokrat sicer iz kanalizacije, ki ni utegnila požirati. Ne dogaja se nam kaj prida. Odneslo nam je tudi nekaj cest. Največja težava pa je, da so zdaj ljudje močno prestrašeni. Pravzaprav sploh ne vem, kako jim pomagati. Zdaj smo poklicali vso razpoložljivo mehanizacijo, poklicali smo tudi upravo za zaščito in reševanje, hkrati smo na delu vsi, poskušamo odpravljati posledice. Ponekod ljudi ni doma in imajo zasute hiše. Ljudje so priskočili na pomoč in bodo na vsak način poskušali rešiti, kar se rešiti da. Zasulo nam je mrliško vežico, odneslo nam je tlakovce na spodnjem delu, cesta proti smučišču, s katero je bilo največ težav, je v celoti razrita in je zasula dve hiši in dva avtomobila," je povedala županja za Televizijo Slovenija.

Tudi na območjih Slovenj Gradca in Mislinje so bili popoldne zaradi močnega deževja zaliti številne kleti in dvorišča. Podrto drevje je za dalj časa ustavilo promet na glavni cesti Slovenj Gradec–Mislinja.

Po pisanju portala Meteoinfo je ponekod na Koroškem na podlagi podatkov samodejnih vremenskih postaj padlo skoraj 100 litrov dežja na kvadratni meter. Blaž Šter z Agencije RS za okolje je medtem na družbenem omrežju X objavil, da je na Uršlji gori samo v 20 minutah padlo 59 litrov padavin na kvadratni meter. To je po njegovi oceni blizu slovenskega rekorda, ki je s postaje na Lisci. Tam je 19. maja 2009 v 15 minutah padlo 57 litrov dežja.

O zalitih objektih, podrtih drevesih in odkritih strehah poročajo tudi iz nekaterih delov severovzhodne Slovenije. Tako so gasilci npr. morali posredovati v Mariboru in okolici, Slovenskih goricah, Slovenski Bistrici, Lovrencu na Pohorju in Oplotnici.

Močnejša nevihtna celica se je razvila na Dolenjskem, zahodno od Novega mesta, v Celjski kotlini in Zasavju v smeri Posavja.

Radarske meritve kažejo tudi močne nalive ob meji z Italijo, zahodno od Tolmina.

Uprava za zaščito in reševanje je po poročanju Radia Slovenija naštela vse skupaj skoraj 160 dogodkov na območju regijskih centrov Kranj, Celje, Maribor, Ljubljana, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje. V dolini Kamniške Bistrice je spet odneslo cesto, zaradi plazu je zaprta cesta Litija–Zagorje.

Deževje je spremljal močan veter, po podatkih Agencije RS za okolje je najmočnejši izmerjeni sunek znašal 115 kilometrov na uro na Trojanah.

Neurja so največ težav povzročila v Črni na Koroškem

Oranžno opozorilo zaradi možnosti krajevnih neviht

Agencija za okolje je za popoldne in zvečer izdala oranžno opozorilo zaradi možnosti močnejših krajevnih neviht. Zapihal bo okrepljen severni in severovzhodni veter, pričakujejo udare strel, nalive, krajevno tudi točo, so zapisali vremenoslovci.

Vreme RTVSLO.si

Ker smo na stiku hladne atlantske in vroče afriške zračne mase – najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 35 stopinj Celzija –, bo to popoldne pri nas povzročilo pestro vremensko dogajanje, opozarjajo na Arsu.

"Popoldne, po 14. ali 15. uri, se bodo padavine začele pojavljati v severni Sloveniji, do večera pa bodo zajele večji del Slovenije, predvsem notranjost. Izdali smo opozorilo zaradi možnosti krajevnih neurij. To pomeni predvsem močne sunke vetra, udare strel, nalive in lokalno lahko kje tudi točo," je za TV Slovenija dejal vremenoslovec Brane Gregorčič z Arsa.

Nevihte bo spremljal okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem bo zvečer zapihala zmerna burja. Ponoči se bo ozračje umirilo, še napovedujejo na agenciji.

Za jugozahodni del države je medtem še vedno razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja.

Neurja zajela severni del Slovenije