Švicarski Journal of Geophysical Research je objavil podatek, da so okrog leta 1880 vročinski valovi v povprečju trajali dan in pol, medtem ko je danes izjemno visoko temperaturo v Evropi mogoče v povprečju meriti tri dni skupaj. Te ugotovitve potrjuje merjenje temperature na 54 postajah v Evropi.
Švicarski znanstveniki se sicer naslanjajo na tezo, da so vročinski valovi, kakršen je bil tisti leta 2003 v Zahodni Evropi, ki je trajal dva tedna, že znak podnebnih sprememb. Avtor študije Paul Della-Marta in njegovi sodelovci so spremembe podbnebja pravzaprav zaznali že iz podatkov iz 50. let prejšnjega stoletja.
Omenjeni strokovnjaki so prepričani, da je dokazov, ki kažejo na to, da je zahodnoevropsko podnebje doseglo skrajno stopnjo, vse več, nanašajo pa se na vse letne čase.
Della-Marta napoveduje, da Zahodno Evropo zaradi podnebnih sprememb čaka eno najtežjih obdobij, polno socialnih in ekoloških kriz. Tako katastrofalno vročih poletij, kot je bilo tisto leta 2003, naj bi bilo v prihodnosti še veliko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje