S strokovnim simpozijem, odprtjem razstave in veliko reševalno vajo Potres Idrija 2011 so se v Idriji danes spomnili na 26. marec 1511, ko je mesto in širšo okolico stresel eden najmočnejših potresov vseh časov na Slovenskem. Na idrijskem gradu Gewerkenegg so se na strokovnem posvetu zbrali priznani seizmologi, geologi in drugi strokovnjaki iz Slovenije in zamejstva, ki so osvetlili okoliščine dogodka pred 500 leti in sodobna seizmološka spoznanja.
V razstavišču Nikolaja Pirnata pa so odprli razstavo Anno Domini 1511, ki interaktivno predstavlja posledice tega potresa ter Idrijo in dogodke, ki so zaznamovali 16. stoletje.
Vojne, bolezni in še hujše nadloge
Okolijski minister Roko Žarnić je ob tem pojasnil, da razstava "izredno lepo kaže ljudem, kako so potresi gibalo družbenih dogodkov". Kot je dejal, gre za "katastrofo, ki po eni strani odpre možnosti prenovi, po drugi pa lahko povzroči vojne, bolezni in še hujše nadloge".
Omenjena razstava kaže prav na vpliv dogodkov v začetku 16. stoletja na zgodovino, zato po njegovih besedah ni pomembna le kot popis zgodovinskega dogodka. Potresi, ki se dogajajo danes, lahko pomenijo enako, je pojasnil.
Strokovni svet za protipotresne ukrepe
Poudaril je še, da je s potresom na Japonskem slučajno sovpadla tudi ustanovitev strokovnega sveta za protipotresne ukrepe, ki je bil na vladi sprejet 17. marca. Svet je zamišljen kot koordinacijsko in projektno telo pri vprašanjih ukrepov na področju povečanja potresne varnosti in učinkovite popotresne obnove, je še povedal Žarnić.
Na območju celotnega idrijskega starega mestnega jedra je sicer danes potekala tudi velika reševalna vaja Potres Idrija 2011.
"Potres Idrija 2011"
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je pojasnila, da so akcijo organizirali v štabu Civilne zaščite v Idriji na čelu s poveljnikom Ivanom Jerebom. Vanjo so bili med drugim vključeni prostovoljna gasilska društva, policija, jamarski in gorski reševalci, ekipe prve pomoči, taborniki, zdravstveno osebje in ekipe reševalnih psov.
Predpostavka vaje je bil velik potres s hudimi posledicami, kot so požari, podrte hiše in velike poplave. Po njenih besedah je približno 300 ljudi res pokazalo "visoko stopnjo usposobljenosti, medsebojne povezanosti in pripravljenosti na delovanje in pomoč soljudem". Jedro reševalne ekipe so sicer predstavljali prostovoljci, ki pa so imeli podporo poklicnih reševalcev, je pojasnila.
Jelušičeva je bila s prikazanim zadovoljna tako z vidika načrta kot izvedbe vaje. Izpostavila pa je, da bi bilo pomembno, da bi v vaji sodelovali tudi pripadniki Slovenske vojske, in napovedala, da si bodo v prihodnje za to prizadevali. Kot je poudarila, pa bi bilo treba okrepiti tudi sistem medijskega obveščanja v primeru takšnih dogodkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje