Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
6470 epizod
Osrednja informativna oddaja Radia Slovenija. Kot podkast so na voljo tudi oddaje Jutranja kronika, Danes do 13h, Po Sloveniji, Radijski dnevnik, Zrcalo dneva. Kratka poročila pa objavljamo v podkastu Novice Radia Slovenija.
Ukrajini bi morala uporabo orožja za napade na ruska tla dovoliti tudi Evropska unija, meni prvi mož diplomacije Josep Borrell, potem ko so to storile Združene države. Ali to pomeni, da je v vojno neposredno vstopil tudi Zahod? Drugi poudarki oddaje: - Neiskreni pogovori in izsiljevanja ne vodijo nikamor, v Bakuju opozarja vodja programa Združenih narodov za podnebje - Premier Golob v Državnem zboru: Za gospodinjstva strošek za elektriko to zimo kljub novemu sistemu omrežnine ne bo višji - Opolnoči rahla pocenitev bencina ter podražitev dizla in kurilnega olja
V okolici Gánčanov v občini Beltinci je pozno dopoldne strmoglavilo športno letalo Cessna Skyhawk Letalskega centra Maribor. Potniki strmoglavljenja niso preživeli. Na območju nesreče je bila gosta megla, kar bi lahko bil eden od razlogov zanjo. V oddaji tudi o tem: - Ukrajinska energetska infrastruktura tarča silovitih ruskih napadov. - Kakšna bo finančna prihodnost podnebnega ukrepanja? - Sindikat Zdravstvene nege: več delovnih mest ostaja podvrednotenih.
V Mariboru je bil dopoldne ustanovni kongres nove politične stranke Demokrati. Delegati so na njem Anžeta Logarja soglasno potrdili za prvega predsednika. Ta je v nagovoru poudaril, da Slovenija potrebuje zmagovalno miselnost. Izrazil je prepričanje, da je čas za sodelovanje in veliko programsko koalicijo. Drugi poudarki oddaje: - Parlamentarni odbor za finance o rekordnem proračunu za prihodnje leto. - Z današnjim dnem je začela veljati delavska pravica do odklopa. - Kijev pogovor med Olafom Scholzem in Vladimirjem Putinom označil za poskus popuščanja.
Nov plačni sistem v javnem sektorju bo zaživel z novim letom. Vlada in večina sindikatov so namreč podpisali kolektivne pogodbe ter poudarili, da gre za velik dosežek. V oddaji tudi o tem: - Hrvaški premier Plenković razrešil aretiranega ministra za zdravstvo Beroša, ki mu tožilstvo očita trgovanje z vplivom in ne prejemanja podkupnine - Novi Sad obstal za 14 minut v spomin na prav toliko smrtnih žrtev nesreče pred dvema tednoma, v povezavi s katero srbski premier Vučević pričakuje nove odstope - Fašistični voditelj Mussolini še vedno častni občan Pirana, saj ni podatka, da bi mu odvzeli naziv, podeljen pred stotimi leti
Vlada je na današnji seji spremenila uredbo o regulaciji cen električne energije za gospodinjstva. Regulirana cena bo še nekoliko nižja kot doslej, prav tako se zamejitev podaljšuje do konca februarja. Gre za vladni odgovor na spremembe obračunavanja omrežnine za elektriko. Z novembrom se je začela višja sezona, kar bi pomenilo tudi nekoliko višje zneske na decembrskih položnicah. Obračun omrežnine, ki je v pristojnosti Agencije za energijo, ostaja enak. V oddaji tudi o tem: - 1,4-odstotna gospodarska rast v tretjem četrtletju nekoliko okrepljena, a jo zavirata šibko vlaganje in ciklično ohlajanje gradbeništva - Izraelske prakse vojskovanja v Gazi ustrezajo značilnostim genocida, ugotavlja posebni odbor Združenih narodov - Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump za pravosodnega ministra predlagal kongresnika, ki ga je v dveh ustavnih obtožbah odločno zagovarjal
Sindikalni in vladni pogajalci so danes parafirali večino kolektivnih pogodb za dejavnosti in poklice v javnem sektorju. Prazna ostajata aneksa h kolektivnima pogodbama za poklice v državni upravi. Podpis vseh kolektivnih pogodb je predviden za petek. S tem bi se po dveh letih končal pogajalski proces za prenovo plačnega sistema v javnem sektorju. A zapleta se do konca. Druge teme: - Koalicijski trojček za zamrznitev obračunavanja omrežnin po novem. - Dars se v zimsko sezono podaja z okrepljenim voznim parkom in polnimi skladišči. - Benito Mussolini po odločitvi goriških mestnih svetnikov ostaja častni meščan.
Tik pred podpisom kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev v javnem sektorju se zapleta. Včeraj je bila parafirana le kolektivna pogodba za plačni steber zaposlenih v javnih agencijah, skladih in zavodih. Glavni odbor SVIZa pa je napovedal parafo štirih kolektivnih pogodb. Nov rok za parafo preostalih kolektivnih pogodb je jutri popoldne. Medtem sindikati, ki so se o odpravi plačnih nesorazmerij pogajali v okviru plačnega stebra za državno upravo, vztrajajo, da mora vlada prisluhniti njihovim zahtevam. Druge teme: - Odločanje o kandidatu za podpredsednika Evropske komisije za kohezijo iz Italije preloženo; od njega želijo dodatna pojasnila. - Kritike o neprimernosti Azerbajdžana za gostitelja podnebne konference uradni Baku zavrnil, češ da so nafta, plin in drugi naravni viri božji dar. - Slovenski osmošolci pri računalniškem mišljenju pod mednarodnim povprečjem, pri računalniški in informacijski pismenosti pa malo nad njim.
Kljub napovedim, da bodo vlada in sindikati danes parafirali kolektivne pogodbe dejavnosti, ki do leta 2028 prinašajo dvige plač, se to ni zgodilo. Vlada je čas za parafiranje kolektivnih pogodb podaljšala do srede do 15-ih, in sicer po tem, ko so jo k temu pozvali v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja. Ti zaradi vladnih zamud pri pošiljanju dokumentov niso imeli dovolj časa, da bi lahko pregledali vsebino kolektivnih pogodb. Konfederacija je dogajanje pospremila z oceno, da je kljub zapletu petkov podpis kolektivnih pogodb dejavnosti mogoč. Medtem sindikati, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, vztrajajo, da dokumentov zaradi nestrokovnih potez vladne strani na stebrnih usklajevanjih ne nameravajo niti parafirati niti podpisati. V oddaji tudi: - Na podnebnem vrhu v Bakuju v ospredju pogovori o povečanju sredstev za podnebne ukrepe v manj razvitih državah. - Kriminalisti ovadili tri ljudi zaradi lanske smrti dveh železniških delavcev, ki je ju povozil vlak. - V Mariboru danes največje slovensko martinovanje; ob tem pristojni opozarjajo na preveliko toleranco do alkohola.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je sporočil, da je z Donaldom Trumpom od njegove vnovične izvolitve za ameriškega predsednika govoril že trikrat, osrednja tema pa je bila nadaljnja ameriška podpora Izraelu. Izraelski predsednik Isaac Herzog in njegov ameriški kolega Joe Biden bosta po napovedih v torek govorila tako o razmerah v Gazi kot v Libanonu. V izraelskih napadih na Gazo je bilo samo danes ubitih že več kot 40 ljudi. Največ v Džabaliji na severu enklave, od tega 13 otrok. Ob tem je slišati opozorila, da intenzivnost napadov na sever enklave kaže na etnično čiščenje območja. Izrael krepi tudi napade na Libanon. Odmeva pa tudi odločitev Katarja, ki je sporočil, da se umika iz mirovnih pogajanj med Izraelom in Hamasom. V oddaji tudi: - Rusija in Ukrajina izvedla obsežne medsebojne napade z droni. - V naftno bogatem Azerbajdžanu jutri začetek 29. podnebne konference. - V Stožicah nogometni derbi med Olimpijo in Mariborom.
Ukrajino je danes obiskal visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell in ob tem obljubil nadaljnjo pomoč povezave. Obisk Kijeva poteka v luči ameriških predsedniških volitev, na katerih je zmagal Donald Trump. Pred volitvami je namreč napovedoval hiter konec vojne v Ukrajini, kar bi za to državo najverjetneje pomenilo izgubo ozemelj, ki jih je zasedla ruska vojska. Preostale novice: Izraelska vojska v Libanonu znova napadla Bejrut in Tir; novi napadi tudi na Gazo. V Nemčiji z geslom Cenite svobodo zaznamujejo 35-o obletnico padca Berlinskega zidu. Med Litijo in Čatežem 15 tisoč udeležencev tradicionalnega pohoda po Levstikovi poti.
Po zmagi Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah je krepitev evropskega gospodarstva še bolj nujna, je na neformalnem vrhu voditeljev držav članic Evropske unije v Budimpešti opozoril nekdanji šef Evropske centralne banke in avtor septembrskega poročila o konkurenčnosti Mario Draghi. Evropa izgublja bitko za tehnološko prevlado z Združenimi državami Amerike in Kitajsko, kjer sta znanost in tehnologija glavni gonilni sili rasti. Ostali poudarki oddaje: Združeni narodi: skoraj 70 odstotkov od 43 tisoč 500 ubitih v Gazi predstavljajo ženske in otroci V okviru pogajanj za javni sektor parafirali še dva dokumenta; zatika se pri drugem plačnem stebru Ostre obsodbe požiga hiše brežiškega sodnika; ni še znano, ali je dogodek povezan z delom sodnika
Kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos je uspešno prestala zaslišanje pred odborom za zunanjo politiko Evropskega parlamenta. V prihodnji sestavi Evropske komisije, ki jo bo že drugi mandat zapored vodila Nemka Ursula von der Leyen, bo predvidoma zadolžena za področji širitve Unije in povojne obnove Ukrajine. Ostali poudartki oddaje: Dan po ameriških volitvah: demokrati iščejo krivce za poraz, republikanci že razmišljajo o kadrovskih potezah v novi administraciji Donalda Trumpa V Nemčiji razpad vladne koalicije. Predsednik Steinmeier poziva k razumu in odgovornosti Država omogočila preostanek financiranja zdravila za dečka Urbana z redkim genetskim sindromom. Državni zbor o predlogu predvidoma še ta mesec.
Donald Trump je novi ameriški predsednik, se glasijo naslovi v vseh svetovnih medijih. Trump je presegel magično mejo 270 elektorskih glasov in že razglasil zmago. Ob tem je že znano, da je republikanska stranka že dobila večino v senatu, dobro jim kaže tudi v Predstavniškem domu. Drugi poudarki oddaje: - Kako bo Trumpovo gospodarska politika vplivala na evropske trge? Gospodarstveniki svarijo pred pretiranim ameriškim protekcionizmom. - Objavljen poziv za sofinanciranje kadrovskih štipendij na področju dolgotrajne oskrbe. Skupnost socialnih zavodov kritična zaradi zamud. - Prejšnji mesec sezonsko zvišanje brezposelnosti. Konec oktobra je bilo na zavodu registriranih 45 tisoč 463 brezposelnih.
Oči svetovne javnosti so uprte v Združene države Amerike, kjer izbirajo novega predsednika oziroma predsednico. Bo to demokratka Kamala Harris, ki bi bila z izvolitvijo prva ženska na tem položaju, ali znova republikanec Donald Trump, je težko napovedati, saj naj bi se obetal izjemno tesen izid. Volitve predvsem v luči vojne v Ukrajini pozorno spremljajo tudi v Bruslju in Moskvi. Druge teme: - SDS z osmo interpelacijo v tem mandatu, tokrat se bo v državnem zboru zagovarjal finančni minister Klemen Boštjančič. - Daljinsko ogrevanje v Ljubljani zaradi nižjih cen energentov do konca leta cenejše za 12,4 odstotka. - Sredi meseca začetek prenove vipavske hitre ceste, promet bo prihodnji dve leti zelo zgoščen.
Slabe razmere v evropski avtomobilski industriji vse bolj vplivajo tudi na druge sektorje. Slovenska industrija jekla je zaposlenim tako začela vročati odločbe za čakanje na delo in skrajšan delovni čas. Druge teme: - Izrael tudi uradno prekinil sodelovanje z UNRWA-jem; prebivalci Gaze na robu lakote - V Španiji zaradi obilnih padavin po Valenciji zdaj težave v Barceloni; za Katalonijo velja najvišja stopnja opozorila na nevarnost - Umrl je legendarni producent Quincy Jones; med njegovimi dosežki tudi produkcija legendarnega albuma Thriller Michaela Jacksona
Svetovna javnost je usmerjena v prihajajoče ameriške predsedniške volitve. Kadidata, Kamala Harris in Donald Trump, ob izjemno izenačenih napovedih skušata s turnejami po ključnih zveznih državah pridobiti čimveč še neodločenih volivcev. Trump ob tem znova uporablja retoriko iz leta 2020 o ukradenih volitvah, češ, da lahko demokrati zmagajo le s prevaro. Druge teme: - V dveh dneh na severu Gaze ubitih 50 otrok, opozarja Unicef - Ob obisku premiera in kraljevega para na poplavno prizadetih območjih v Španiji izbruhnili nemiri - Gasilci ob pomoči helikopterja uspešno pogasili gozdni piožar v dolini Završnice
Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.
Na današnji dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, številni na grobove sorodnikov in prijateljev prinašajo rože in prižigajo sveče. Državni vrh s predsednico republike Natašo Pirc Musar je na Kongresnem trgu v Ljubljani položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam. Drugi poudarki oddaje: - Iran napoveduje obsežen povračilni napad na Izrael. - V Španiji že več kot 200 smrtnih žrtev poplav. - Zdravstveni zavodi bodo merili obremenitve zdravnikov.
Danes zaznamujemo dan reformacije, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati zaznamujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici dejala, da slavimo kulturno in duhovno dediščino, ki je Slovencem omogočila enega pomembnejših korakov na poti k oblikovanju našega naroda. Druge teme: - Po poplavah v Španiji nadaljujejo iskanje pogrešanih. - V usklajevanju je zakon za ureditev pravic brezposelnih. - V okolici številnih pokopališč spremenjen prometni režim.
Uničujoče poplave, ki so zajele jugovzhod Španije, so zahtevale najmanj 64 življenj, številne ljudi pogrešajo. Neprevoznost cest in nedostopnost krajev otežujeta delo reševalcem. Močno deževje, ki se premika proti severovzhodu, je napovedano tudi za prihodnje dni. V Kataloniji velja rdeči alarm. Evropska unija je napovedala pomoč, prav tako Slovenija. V oddaji tudi o tem: - Izrael nadaljuje napade na jug Libanona in sever Gaze, kjer so Bejt Lahijo razglasili za območje katastrofe. - Dodatne carine na uvoz električnih vozil iz Kitajske bi lahko še bolj ogrozile nemško družbo Volkswagen. - Med prazniki spremenjen prometni režim v okolici pokopališč
Neveljaven email naslov