Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Pred poslanci je dolg dan. Za razpravo o interpelaciji o delu zunanje ministrice je namreč predvidenih 13 ur. Tanji Fajon se sicer ni treba bati za položaj. Podporo so ji izrazili na včerajšnjem vrhu koalicije, ki ga je zaznamoval tudi poziv k udeležbi na prihajajočih volitvah in referendumih.
Še nekaj drugih poudarkov oddaje:
Evropski parlament danes odloča o sprejetju Hrvaške v schengensko območje, včerajšnjo razpravo zaznamovala podpora vstopu. Ameriški republikanci tik pred prevzemom večine v predstavniškem domu kongresa, bitka za senat še naprej neodločena. Spletnih prevar je vse več. Goljufi prežijo na žrtve tako prek elektronske pošte kot tudi vse pogosteje prek mobilnih telefonov.
11628 epizod
Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija. Kot podkast so na voljo tudi oddaje Danes do 13h, Dogodki in odmevi, Po Sloveniji Radijski dnevnik in Zrcalo dneva. Naročite se lahko tudi na kratka poročila v podkastu Novice Radia Slovenija.
Pred poslanci je dolg dan. Za razpravo o interpelaciji o delu zunanje ministrice je namreč predvidenih 13 ur. Tanji Fajon se sicer ni treba bati za položaj. Podporo so ji izrazili na včerajšnjem vrhu koalicije, ki ga je zaznamoval tudi poziv k udeležbi na prihajajočih volitvah in referendumih.
Še nekaj drugih poudarkov oddaje:
Evropski parlament danes odloča o sprejetju Hrvaške v schengensko območje, včerajšnjo razpravo zaznamovala podpora vstopu. Ameriški republikanci tik pred prevzemom večine v predstavniškem domu kongresa, bitka za senat še naprej neodločena. Spletnih prevar je vse več. Goljufi prežijo na žrtve tako prek elektronske pošte kot tudi vse pogosteje prek mobilnih telefonov.
Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.
V Bakuju se je iztekla prva polovica letošnje podnebne konference. Osrednje vprašanje, kako priskrbeti več kot desetkratnik zdajšnjega zneska za podnebne ukrepe, še čaka na odgovor. Ker je svetovno gospodarstvo od lanskoletne konference, ki je prinesla težko dosežen dogovor o zmanjšanju rabi fosilnih goriv, v nebo izpustilo več emisij, slovenska delegacija v Azerbajdžanu opozarja na pomen spoštovanje dogovorov. V oddaji tudi: - V Bosni in Hercegovini opozarjajo na počasno popoplavno sanacijo. - Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč s poudarkom na mladih voznikih. - Festival kolin na Primorsko in Notranjsko prinaša številne dogodke.
V Mariboru bo danes uradno zaživela nova stranka. Anže Logar namreč ustanavlja Demokrate - stranko, ki naj bi po njegovih besedah pritegnila tudi marsikoga, ki se doslej v strankarski politiki ni videl. Logar je sicer "nekaj novega", torej samostojno politično pot, napovedal takoj po predsedniških volitvah pred dvema letoma. Njegovo ločevanje od SDS, v kateri je deloval 25 let, pa je trajalo kar dolgo. Svoje delovanje je pred tem zastavil v Platformi sodelovanja, za prvo podobo nove stranke pa bo ob predstavljenih programskih izhodiščih zelo pomembno tudi, kdo se ji bo pridružil že takoj na začetku delovanja. V oddaji tudi: - Odbor za finance o dopolnilih k predlogu rekordnega proračuna za prihodnje leto. - Na enega od sedežev Mirovne misije v Libanonu padel topniški izstrelek. - Ukrajina pogovor med Scholzem in Putinom označila kot poskus popuščanja Rusiji.
Pozno dopoldne bodo dokumente za plačno reformo v javnem sektorju dodali predstavniki vlade in pristojnih sindikatov - a ne nujno vsi. Kaj bodo storili sindikati državne uprave? Druge teme: - Vlada podaljšala regulacijo cen elektrike za gospodinjstva, gospodarstvu naj bi pomagala z novim interventnim zakonom - Znanih je vse več obrazov nove vlade Donalda Trumpa. Njegovi kritiki opozarjajo, da gre za najbolj sporna imenovanja doslej. - Otroci začenjajo dan s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Ta bo zaokrožil slovenski teden hrane, ki poudarja samooskrbo.
Vlada in sindikati javnega sektorja bodo dopoldne podpisali kolektivne pogodbe in druge dokumente, ključne za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu. Te med drugim odpravljajo plačna nesorazmerja in spreminjajo plačno lestvico, ki se bo začela na ravni minimalne plače. Drugi poudarki oddaje: - Vlada s podaljšanjem regulacije cen energije blaži posledice višje omrežninske sezone na končni strošek. - ZDA Libanonu predale osnutek predloga za premirje med Hezbolahom in Izraelom. - V Štanjelu v prihodnjih mesecih vzpostavitev prvega kulturnega inkubatorja pri nas.
Državni zbor bo popoldne na izredni seji potrjeval sveženj davčnih zakonov. Z njim je vlada razočarala gospodarska združenja, ki že dolgo terjajo razbremenitev plač. Predlaga pa dobrodošle manjše popravke in poenostavitve, ugodnosti za privabljanje kadrov, zagonska podjetja in naložbe; poleg tega zaostruje pogoje za normirance in zvišuje davek na sladke pijače. Ostali poudarki oddaje: Zaradi novega sistema obračunavanja omrežnine vlada najverjetneje v podaljšanje regulacije cen elektrike za gospodinjstva Tudi Sodni svet ob grožnjah sodnikom in tožilcem opozarja na nevarnosti, ki spodjedajo temelje pravne države Trump na obisku pri Bidnu o lepšem svetu in mirnem prenosu oblasti; republikanci s popolno prevlado v kongresu
Vlada bo danes predvidoma razpravljala o prihodnjih cenah električne energije. Koalicijski partnerji so glede novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki ocenili, da je neustrezen. Dvome imajo tudi v kabinetu predsednika vlade. A ker gre za področje v pristojnosti Agencije za energijo, namerava vlada v cene elektrike poseči s podaljšanjem regulacije cene energije za gospodinjstva. Drugi poudarki oddaje: - V državnem zboru potrjevanje svežnja davčnih zakonov. - Ameriškim republikancem se večina obeta tudi v predstavniškem domu. - Ivančna Gorica tik pred največjo naložbo v zgodovini občine.
Kako bo vlada rešila zadnji zaplet na poti do plačne reforme v javnem sektorju? Sindikati državne uprave pred podpisom kolektivne pogodbe namreč želijo boljše ovrednotenje dela zaposlenih. Ministrstvo za javno upravo na drugi strani meni, da glede na predlagana zvišanja plač ni povsem jasno, zakaj sindikati nočejo podpisati kolektivne pogodbe. Drugi poudarki oddaje: - Slovenska trgovina bo ob ohlajanju gospodarstva letos očitno beležila upad prihodkov. Trgovci ob tem razmišljajo predvsem, kako in na kakšen način najti oziroma zadržati potrošnike. - Napovedi, da bo med člani administracije novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa tudi poslovnež Elon Musk, so bile pravilne. Najbogatejši zemljan bo vodil novoustanovljeno ministrstvo za vladno učinkovitost. - V Cankarjevem domu se danes začenja 35-ti Ljubljanski mednarodni filmski festival - Liffe. V uradnem tekmovalnem programu bodo prikazali 10 filmov, od tega so jih šest režirale ženske, kar se po besedah programskega direktorja Simona Popka kaže tudi v temah filmov. Do 24-ega novembra bodo na festivalu predvajali 91 celovečernih in tri sklope kratkih filmov.
Plačna reforma v javnem sektorju je vse bliže. Danes bo znano, koliko kolektivnih pogodb so sindikati parafirali in s tem napovedali petkov podpis. Zapleta se pri sindikatih državnih organov, ki od vlade zahtevajo boljše vrednotenje njihovega dela. Preostali poudarki oddaje: - Koalicija naj bi glasovala proti Antonu Ropu za guvernerja Banke Slovenije - Na zasedanju Varnostnega sveta ameriška opozorila Izraelu pred prisilnim razseljevanjem in stradanjem v Gazi - Začenja se Ljubljanski mednarodni filmski festival - Liffe
Na 29-ti podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju bodo drugi dan v ospredju nagovori visokih predstavnikov sodelujočih držav. Slovenija - po odpovedi udeležbe premiera Roberta Goloba - na ravni voditeljev nima predstavnika. Tudi največji svetovni onesnaževalki, Kitajska in Združene države Amerike, sta poslali zgolj odposlance. Ameriški John Podesta je opozoril na negotovo prihodnost po zmagi Trumpa na predsedniških volitvah. Ostali poudarki oddaje: - Pred pristojnimi odbori Evropskega parlamenta zadnji krog zaslišanj komisarskih kandidatov. - Konec tedna začenja veljati pravica do odklopa; inšpektorji bodo začeli nadzor po 16-em novembru. - Košarkarji Krke doma izgubili šestič v tej sezoni jadranske lige; tokrat boljši beograjski FMP.
Prvi dan podnebne konference Združenih narodov v Bakuju je bil v znamenju novih alarmantnih podatkov Svetovne meteorološke organizacije in pozivov k iskanju skupne rešitve za podnebne finance. Končal pa se je s prvim prebojem: predstavniki držav so potrdili pravila glede trgovanja z emisijami ogljikovega dioksida. Danes pa 77 najvišjih predstavnikov držav začenja vrh svetovnih voditeljev. V oddaji tudi: - Pred evroposlance še kandidati za podpredsednike Evropske komisije - Trump gostil izraelskega ministra za strateške zadeve Dermerja - V Novem mestu načrtujejo prenovo tržnice in Narodnega doma
V Azerbajdžanu se z majhnimi pričakovanji začenja podnebni vrh Združenih narodov. Ob številnih pozivih k nujnemu ukrepanju bodo v ospredju pogajanja o novem cilju finančnih sredstev, ki jih razvite države namenjajo za podnebne ukrepe v najrevnejših. Druge teme: - Sindikati javnega sektorja in vlada naj bi danes parafirali vsebino panožnih kolektivnih pogodb. Nekateri sindikati nezadovoljni. - 10 dni po zrušitvi nadstreška železniške postaje v Novem Sadu, v kateri je umrlo 14 ljudi, opozicija za danes sklicala protestni shod v Beogradu. - Te dni prvič teden slovenske hrane: v ospredju lokalni pridelki, v petek v šolah tradicionalen slovenski zajtrk
Predstavniki držav se bodo vnovič srečali na podnebni konferenci Združenih narodov, tokrat v Azerbajdžanu. Letos bodo v ospredju pogajanja o novem cilju finančnih sredstev, namenjenih za podnebne ukrepe v najrevnejših državah. Ekstremni vremenski pojavi v minulem letu so medtem še okrepili pozive k ukrepanju za zaustavitev katastrofalnih posledic podnebnih sprememb. Druge teme: - V včerajšnjih izraelskih napadih v Gazi, Libanonu in Siriji je bilo skupno ubitih več 10 ljudi. - Vlada in sindikati javnega sektorja naj bi parafirali vsebino panožnih kolektivnih pogodb. - Slovenski rokometaši in košarkarice korak bližje uvrstitvi na evropsko prvenstvo.
Pogajanja o miru med Izraelom in Hamasom, ki že tako niso prinesla napredka, so dobila nov udarec. Katar je sporočil, da se umika kot posrednik, saj strani ne kažeta resnega namena za dosego dogovora. Izraelska vojska je ponoči nadaljevala napade na Gazo, med drugim je vnovič streljala na bolnišnico. V oddaji ne preslišite še: - Borrell v Kijevu izrazil neomajno evropsko podporo Ukrajini - V Valenciji množični protesti zaradi slabega odziva na poplave, zahtevali odstop regionalnih oblasti - Letošnje martinovo za vinogradnike z grenkim priokusom - letina grozdja najslabša v zadnje pol stoletja
Evropski voditelji so na včerajšnjem neformalnem srečanju v Budimpešti sklenili nov evropski dogovor o konkurenčnosti, ki med drugim vsebuje predloge ukrepov za zmanjšanje visokih cen energentov in preobsežne birokracije. Premier Robert Golob je kot ključne navedel tudi spremembe na področju visokotehnoloških podjetij. Kot je po srečanju sporočil madžarski premier Viktor Orban, so se voditelji strinjali, da je treba Evropo spet narediti veliko. V oddaji tudi: - Zmaga Trumpa prinaša tudi gospodarske težave za Kitajsko, ta bo poglobila vpliv na globalnem jugu. - V Berlinu praznovanje ob 35-ti obletnici padca zidu; letošnje geslo je: CENITE SVOBODO! - Ob martinovanjih policija poziva k ničelni toleranci do alkohola za volanom in poostreno nadzoruje promet.
Ameriški predsednik Joe Biden je svojega predhodnika in hkrati naslednika povabil na pogovore o prenosu oblasti. Donaldu Trumpu je medtem čestital tudi ruski predsednik Vladimir Putin ter izrazil pripravljenost na pogovor z njim. Druge teme: - Prihodnost ameriško-evropskih odnosov in varnostna vprašanja, povezana z vojno v Ukrajini, v ospredju srečanja voditeljev Evropske politične skupnosti. - Ekonomsko-socialni svet danes o dolgotrajni oskrbi in osebni asistenci ter zagotavljanju toplote za prebivalstvo Šaleške doline. - Nogometaši Olimpije na gostovanju v Helsinkih drugič zmagali v konferenčni ligi, Celjani poraženi v Sevilli.
Zmagovalcu ameriških volitev, republikancu Donaldu Trumpu, je čestital tudi ruski predsednik Vladimir Putin. Kot je še dejal, je pripravljen na pogovor in dodal, da si pobuda Trumpa za končanje vojne v Ukrajini zasluži pozornost. Ameriški predsednik Joe Biden, ki se poslavlja, medtem poziva k umiritvi političnih napetosti in obljublja miren prenos oblasti. Ostali poudarki oddaje: - Voditelji Evropske unije danes o konkurenčnosti evropskega gospodarstva. - V Italiji začetek 24-urne stavke javnega potniškega prometa. - Kdaj bo dom starejših v Sodražici, ki je v izgradnji, sprejel prve oskrbovance?
Evropski voditelji bodo danes razpravljali o posledicah vrnitve Donalda Trumpa v Belo hišo za čezatlantske odnose. Medtem je zmagovalcu ameriških predsedniških volitev čestitala tudi protikandidatka Kamala Harris ter kljub svojemu porazu napovedala nadaljevanje prizadevanj, ki so - po njenih besedah - poganjala njeno kampanjo. Druge teme: - Med četverico danes zaslišanih kandidatov za evropske komisarje tudi Marta Kos, ki naj bi prevzela širitveni resor Unije. - Razpad nemške koalicije po odstopih ministrov Svobodnih demokratov; predčasne volitve verjetno še pred pomladjo. - Vlada začenja spreminjanje Načrta za okrevanje in odpornost, da bo Slovenija do avgusta 2026 lahko počrpala vsa sredstva iz mehanizma Unije za okrevanje po pandemiji.
Demokratska kandidatka na ameriških predsedniških volitvah Kamala Harris je sinoči priznala poraz proti republikancu Donaldu Trumpu in zagotovila, da bo pomagala pri prenosu oblasti. Kot je dejala, je temeljno načelo ameriške demokracije, da tisti, ki izgubi volitve, sprejme rezultate. Ostali poudarki oddaje: - Evroposlanci bodo danes zaslišali Marto Kos. - Scholz razrešil finančnega ministra Lindnerja. - Smučanja na Starem vrhu letos ne bo.
Neveljaven email naslov