Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Torek, 17. dec. 2024

Ars • Tor, 17. dec.

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Ameriška pesnica Mary Oliver se je rodila leta 1935 v majhnem mestu v Ohiu, kjer je tudi odraščala. Napisala je vrsto pesniških zbirk, med njimi: Dvanajst lun (1979), Delo sanj (1986), Zakaj se zbujam zgodaj (2004), Labod (2010), Tisoč juter (2012), Modri konji (2014). Navdih za svojo poezijo je med drugim iskala na dolgih sprehodih v naravi. Njene pesmi izražajo čudenje in očaranost nad vsemi bitji, rastlinami in živalmi, ki naravo poseljujejo, ter poudarjajo močno povezanost med vsem živim. Za svoje pesniško delo je prejela številne nagrade, mdr. Pulitzerjevo leta 1984 in leta 1992 National Book Award. Umrla je leta 2019. Njeno pesem z naslovom Črne kače je prevedla Jana Unuk. Interpretira jo dramska igralka Doroteja Nadrah.

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

10:00
Poročila

Joseph Haydn je glasbeni ustvarjalec, o katerem je bilo že veliko zapisanega, izrečenega in slišanega. Ustvaril je številna dela, s svojim načinom skladanja pa je vplival na glasbeno pot številnih poznejših skladateljev. Največkrat ga srečamo v družbi še dveh velikih sodobnikov – Mozarta in Beethovna. Čeprav je Haydn na prvem mestu, pa se zdi, da je – morda tudi zato, ker je najstarejši – nekako v ozadju. Pa vendar, laskavi naslov "oče godalnega kvarteta in simfonij", ki si ga je pridobil med velikimi tremi slavnimi klasicisti, govori drugače.

11:00
Poročila

20.decembra 2024 bo na Akademiji za glasbo v Ljubljani, v palači Kazina, koncet ob 60. rojstnem dnevu pianista Vladimirja Mlinarića. Solist in komorni glasbenik, profesor na Akademiji za glasbo, tudi predstojnik oddelka za inštrumente s tipkami, bo nastopil skupaj z nekaterimi glasbenimi prijatelji. Ob tej priložnosti Vladimir Mllinarić v pogovoru z Anamarijo Štukelj Cusma predstavlja svojo umetniško pot.

12:00
Poročila

Na ustvarjanje Maurica Ravela je imela velik vpliv španska glasba, razlog za to biografi pripisujejo skladateljevi materi, ki je mladost preživela v Madridu in je svojemu sinu v najzgodnejšem otroštvu pela španske uspavanke. Pozneje je Ravel ljubezen do španske melodike in ritmike prelil v Špansko rapsodijo, ki jo je napisal leta 1908.

13:00
Poročila

V srednjem in novem veku je bilo na naših tleh kar precej plemičev. A o njih povprečen Slovenec ne ve veliko, saj po vojni v času socializma niso bili čislani, marveč preganjani, kolikor jih je še ostalo. Zato se o plemstvu na Slovenskem tudi nismo nič ali pa le zelo skromno in povsem netočno učili. Toda ali smo Slovenci imeli svoje plemstvo ali samo plemstvo na naših tleh?

13:50
Poigra

14:00
Poročila

Lutkovno gledališče Maribor je konec novembra praznovalo jubilej, pet desetletij poklicnega delovanja. Pred mikrofon smo zato povabili Katarino Klančnik Kocutar, direktorico mariborskega lutkovnega gledališča, ki je lutkariji predana že četrt stoletja, in bo za vedno. Vabimo vas k poslušanju!

14:40
Medigra

Glasbena medigra.

Pianist, aranžer, komponist in vodja orkestra Bill Evans je eden najbolj eminentnih jazzovskih glasbenikov, ki je v svojem ustvarjanju združeval različne glasbene zvrsti. Bil je tudi tesen sodelavec slovitega Milesa Davisa. Plošča Out of the Cool, je bila posneta leta 1960, deset mesecev po snemanju Davisove plošče Sketches of Spain.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Kitarist Mak Grgić si je s svojim ustvarjanjem prislužil že 3 nominacije za nagrado gremi. Letos je bila za nominacijo zaslužna nova plošča Entourer, na kateri izvaja dela slovenskih skladateljev Nine Šenk in Leona Firšta. Ploščo bo v družbi zasedbe Ensemble Dissonance predstavil nocoj v ljubljanskih Križankah. V oddaji se bomo posvetili tudi novostim založbe ZRC SAZU.

Včasih je melanholična in ostra, včasih plesno lahkotna: Sedma simfonija Antonína Dvořáka predstavlja velik spekter kontrastnih razpoloženj, ki jih prežema nezmotljiva barvitost češke ljudske glasbe. Kiril Petrenko je Berlinskim filharmonikom na koncertu 8. novembra dirigiral tudi Violinski koncert Ericha Korngolda z Vilde Frang kot solistko: delo, v katerem vedno znova zasije iskriva filmska glasba, ki jo je skladatelj ustvaril za Hollywood. Mistična simfonična pesnitev Otok mrtvih Sergeja Rahmaninova pa nas popelje v še en zvočni svet.

Pri Mednarodni zvezi prevajalcev FIT pozorno spremljajo predlog češkega zakona o tujcih, ki določa, da bi lahko upravni organ namesto uradnega tolmača, vpisanega v seznam sodnih tolmačev, uporabil verificirano tehnično napravo. To bi lahko vodilo v kršenje pravice do poštenega sojenja, saj so tujci zakonsko upravičeni do pomoči tolmača. Gostja oddaje bo predsednica Mednarodne zveze prevajalcev FIT Alison Rodriguez, ki se je srečala s predstavniki češke oblasti. Kot je poudarila, je češki primer izjemno pomemben, saj bi mu lahko sledili tudi po drugih državah. Alison Rodriguez je obiskala Slovenijo na povabilo Združenja stalnih sodnih tolmačev in pravnih prevajalcev Slovenije SCIT® v luči priprav na zasedanje Sveta Mednarodne zveze prevajalcev FIT (FIT Council) v Ljubljani v marcu 2025, ki ga bo Združenje SCIT® pospremilo z organizacijo mednarodnega foruma o spremembah in prihodnosti prevajalske in tolmaške stroke.

Tako redko kot z odrov zveni kantata Christnacht/Sveta noč Huga Wolfa,
z odrov slišimo tudi kantato Pozdrav božiču, op. 62 Maxa Brucha.
In tudi zato smo se odločili, da ju predvajamo v današnji oddaji.

Proti Severnemu vetru je sodoben roman, zapisan v obliki elektronskih pisem med glavnima junakoma – Emmi in Leom. Njuno dopisovanje spodbudi tipkarska napaka. Odgovor iz vljudnosti pa kmalu preraste v besedni flirt. Prisrčno dopisovanje se kaj kmalu spremeni v romantično ljubkovanje z besedami, zapisanimi v e-sporočilih. Roman je izšel leta 2010 pri ljubljanski Cankarjevi založbi.

Emmi in Lea sta interpretirala Nikla Petruška Panizon in Primož Forte. Pri branju romana sta sodelovala še Danijel Malalan in Vladimir Jurc.

Režija: Suzi Bandi
Produkcija: RAI – Radio Trst A, 2012.

19:18
Poigra

Danes so pred nami znane melodije iz najboljših svetovno uspešnih muzikalov, in sicer v izvedbi Big Banda RTV Slovenija, vokalistov Darje Švajger, Lene Hribar in Blaža Šefa, vsi pod vodstvom dirigenta Žareta Prinčiča. Koncert je nastal 20. aprila 2013 v Jazz Clubu Mons, pred nami pa je njegov drugi del.

v oddaji predvajamo posnetke skladb, ki smo jih za naš arhiv posneli s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in drugimi priznanimi slovenskimi orkestri.

Ob 35. obletnici smrti predstavljamo pesniško delo Samuela Becketta (1906–1989), enega vodilnih literarnih ustvarjalcev 20. stoletja. Ta irski avtor, ki je leta 1969 dobil Nobelovo nagrado za književnost, je sicer kot pesnik manj znan, a je njegova poezije prav tako zanimiva in nenavadna.

Avtor oddaje Aleš Berger,
prevajalca Aleš Berger in Andrej E. Skubic,
interpreta Igor Samobor in Zvone Hribar,
bralka Nadja Jarc,
režiser Gregor Tozor,
glasbeni opremljevalec Marko Stopar,
tonski mojster Mirko Marinšek,
urednika oddaje Marko Golja in Gregor Podlogar,
leto nastanka 2006.

22:00
Poročila

Drage poslušalke, spoštovani poslušalci, zdaj pa vas vabimo k poslušanju oddaje iz cikla "Po poteh elektroakustične glasbe". V luči prihajajočih božičnih in novoletnih praznikov smo jo oblikovali z glasbo skladateljev, ki so v svojo ustvarjalnost vpletali sakralne, obredne in mitske vsebine. Zvočna pot nas bo vodila iz Francije čez Italijo v Argentino, skozi dežele, v katerih so kulturo in umetnost stoletja navdihovali odzveni duhovnih svetov. Želimo vam prijetno poslušanje.

Nemška pesnica Dorothea Grünzweig že tri desetletja živi na Finskem. Življenje na daljnem severu, tujstvo, narava, umetnost in ljudje, predvsem pa cela paleta zimskih občutij, vse to so sestavni deli njene poezije. Tesa Drev Juh je iz njene zbirke Stekleni glasovi, ki je izšla leta 2004, izbrala in prevedla nekaj pesmi.

Interpretirata Romana Šalehar in Vesna Jevnikar,
glasbena oprema Sara Železnik,
zvok in montaža Matjaž Miklič,
režija Ana Krauthaker.
Produkcija 2013.

Oddajo Slovenski koncert v celoti namenjamo slovenski glasbi.

23:59
Slovenska himna

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov