Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Torek, 28. feb. 2023

Prvi • Tor, 28. feb.

00:15
Ponovitev: Razkošje v glavi: Anže Kobola

01:15
Ponovitev: Nedeljska reportaža: Samooskrbni.net!

02:00
Poročila

02:15
Ponovitev: Sledi časa: Zakaj smučk ne poimenujemo s skandinavskim izrazom ski?

03:00
Poročila

04:00
Poročila

Razširjena napoved oddaje Na današnji dan ob 12.05.

05:00
Poročila

05:10
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodnozabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Avtor današnje ponovljene Duhovne misli arabist in islamolog dr. Raid Al Daghistani razmišlja o estetiki razodetja, ki je lastna vsem trem monoteističnim religijam. Na primeru islama pokaže iskanje lepega tudi v božji besedi.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar

06:15
Vreme z meteorologom

Pər Novak na Gorenjskem, Láznikov v Zgornji Savinjski dolini, pri Fehtarjevih v Vipavski dolini ... O hišnih imenih tokrat v Torkovem kvizu. Prenašajo se iz roda v rod, držijo pa se hiše oz. celotne domačije. Tudi če se ta proda, hišno ime ostane. Sogovornica: dialektologinja Jožica Škofic, raziskovalka na Inštitutu za slovenski jezik in predavateljica na Univerzi na Primorskem.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Gostja tokratne oddaje Drugi pogled je Anastasia Banovec, doktorica znanosti in glasbena pedagoginja, ki se je iz Moskve v Slovenijo zaradi ljubezni preselila pred šestimi leti. Z možem in otrokoma živijo v Ljubljani, a večkrat na teden potuje v Novo mesto, kjer vodi moški oktet Krka, in v Semič, kjer ima zasebno glasbeno šolo in kjer živijo moževi starši. V oddaji bomo spoznali njen pogled na življenje v Sloveniji, ki ji je prirasla k srcu.

08:00
Poročila

Prva pomoč je zdravstvena oskrba poškodovanega ali nenadno zbolelega, ki je na kraju dogodka opravljena s preprostimi pripomočki in z improvizacijo. Ukrepati je treba hitro, pravilno, predvsem pa je treba ukrepati, saj je usoda ponesrečenca pogosto odvisna od tistih, ki prvi priskočijo na pomoč. Da je pomoč učinkovita, potrebujemo znanje. V torkovem Svetovalnem servisu ponovimo temeljne postopke oživljanja, gost bo Primož Velikonja iz Zdravstvenega doma Kočevje.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.30 na Prvem.

08:42
Obvestila

09:00
Poročila

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

Mož, ki je prišel na ta svet 18. decembra 1878 v gruzijskem Goriju kot Josif Visarionovič Džugašvili in ga 5. marca pred natanko 70 leti zapustil kot Stalin, je brez najmanjšega dvoma ena najbolj pomembnih, strašljivih in enigmatičnih osebnosti 20. stoletja. Po Leninovi smrti leta 1924 je, kot vemo, prevzel vodenje Sovjetske zveze, ki jo je nato povedel do zmage v drugi svetovni vojni in iz nje napravil nesporno velesilo, obenem pa je seveda vzpostavil brutalno policijsko državo, sprožil lakoto bibličnih razsežnosti ter na milijone nedolžnih poslal na morišča in v gulage.
Ker je bila mera slehernega njegovega početja, metaforično rečeno, titanska, ker je z usodami ne le posameznikov temveč kar celih družbenih razredov, milijonskih narodov in pomembnih držav rokoval, kakor rokuje šahist s figurami na igralni plošči, se ljudje z vsega sveta niti v sedmih desetletjih po njegovi smrti nismo naveličali zastavljati si vprašanj, kot so: je bil Stalin sadist; je bil sociopat; je bil paranoik? – Vtis je, skratka, da bi pečat, ki ga je pustil na svetovni zgodovini, najraje razložili skozi prizmo njegove individualne psihologije oziroma psihopatologije. A če ravnamo tako, se nam slej ko prej izmuznejo kaka druga vprašanja, ki jih najbrž ne bi smeli prezreti ... Na primer: je Stalinova brutalnost pravzaprav kar najgloblja resnica revolucij nasploh in marksizma posebej? Kako je lahko človek, ki je bil kot mladenič goreče zavezan odpravi avtokracije, navsezadnje sam postal avtokrat? Bi bilo mogoče modernizirati sovjetsko industrijo in kmetijstvo tudi brez množične uporabe prisilnega dela in kolektivizacije? Čému so služili veliki teror, čistke in montirani procesi? Kakšno je bilo Stalinovo vodenje sovjetske zunanje politike v letih pred, med in po drugi svetovni vojni? Je spretno poveljeval rdeči armadi med njenim spopadom z Wehrmachtom? Kako sta se pod vplivom Stalinovih politik dolgoročno spremenili ruska družba in kultura? Ali njegova senca – pa čeprav je berlinski zid padel že pred dobrimi tremi desetletji – pada tudi v naš čas in ga še vedno določa?
Nekaj teh vprašanj smo odprli tudi v tokratni Intelekti, ko se nismo toliko spraševali, kdo je bil Josif Stalin, temveč raje, kakšni sta bili država in družba, ki ju je ustvaril? Drugače rečeno: Stalin nas ni toliko zanimal kot človek, ampak bolj kot zgodovinski fenomen. Pri tem sta nam pomagala sociolog, dr. Marko Kržan, ki je za založbo Sophia nedavno tudi prevedel intrigantno razpravo V Stalinovi ekipi avstralsko-ameriške zgodovinarke Sheile Fitzpatrick, ter dr. Blaž Podlesnik, ki na Oddelku za slavistiko ljubljanske Filozofske fakultete med drugim predava rusko kulturno zgodovino.

11:00
Poročila

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Astrid Ana Kljun, pevka in harfistka, v Prvi vrsti v družbi kitarista in producenta Tomaža Zupančiča, predstavlja svoj raznovrsten repertoar, s katerim napoveduje tudi izdajo prvenca.

V okviru prizadevanj za izboljšanje zdravstvenega sistema bo jutri začel delovati nacionalni klicni center za pomoč uporabnikom. Vsi, ki imajo težave s pridobivanjem različnih informacij v zdravstvu, bodo na brezplačni telefonski številki 080 18 01 dobili želene informacije. V oddaji tudi o tem:

- Inflacija na letni ravni 9,3-odstotna, na mesečni 0,7-odstotna
- Sobarice iz Hotelov Bernardin opozorilno stavkajo proti prezaposlitvi k zunanjemu izvajalcu
- Rusija pripravljena na pogovore o končanju vojne v Ukrajini, a se ne bo odpovedala štirim priključenim regijam

- Nadaljuje se "vojna" za gorenjsko regijsko bolnišnico
- Bo namakanje žitnice Slovenije urejeno z zakonom?
- V Mariboru gradijo atletsko ogrevalno stezo

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

Stanovanjski fond v državi se stara. Zemljišča za graditev so praviloma izredno draga. Država ne namenja sistemskih virov za graditev dostopnih najemnih stanovanj. Bivanjskim stiskam se tako rekoč čez cesto smeji razbohoteni nepremičninski luksuz. Vlada je predstavila načrte za graditev javnih najemnih stanovanj. Vprašanje je, ali imajo ti res kaj skupnega z avstrijskim modelom, po katerem naj bi se zgledovali. Večja sredstva iz proračuna se obetajo šele po letu 2026, kaj pa do takrat? Nevladne organizacije vladi očitajo pomanjkanje ambicioznosti in odstop od napovedanih ciljev. O stanovanjski politiki voditeljica Maja Derčar in predstavniki ministrstev, stanovanjskega sklada in nevladnega sektorja.

Gostje:
Aleksander Nagode, Ministrstvo za finance;
Klemen Ploštajner, Ministrstvo za solidarno prihodnost,
Črtomir Remec, Stanovanjski sklad Republike Slovenije,
Maša Hawlina, Zadrugator.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Veverica, mravlja, slon in jež si dopisujejo.
Pripoveduje: Vojko Zidar.
Napisal: Toon Tellegen.
Posneto v studiih Radia Slovenija 1999.

Radijska oddaja že več kot pet desetletij predstavlja ljudsko kulturo slovenskega etničnega ozemlja. Poslušalce povezuje z živim izročilom ter duhovno kulturo Slovencev nekoč in danes. Opazuje, prepoznava in predstavlja tista kulturna dogajanja, ki izražajo slovensko glasbenonarodopisno dediščino, terenski posnetki pa bogatijo arhiv slovenske ljudske glasbe in prispevajo k trajnemu ohranjanju samobitnega izročila. Avtorica in urednica oddaje je Simona Moličnik.

21:00
Poročila

Dogajanje igre prikazuje nočne dogodivščine dveh vinskih bratov, upokojenca in mladega delavca. Igra je komedija o nemočnih ljudeh. Ti so prav v tej svoji nemoči tragikomični, saj so polni obljub o velikih dejanjih, v resnici pa niso sposobni početi drugega, kot da gojijo svoje enodnevne iluzije in obujajo spomine.

Režiser: Grega Tozon
Dramaturg: Pavel Lužan
Tonski mojster: Jure Culiberg
Tehnični asistent: Zmago Frece

Vinko – Vojko Zidar
Stanko – Zlatko Šugman
Mama – Mila Kačič
Soseda – Majda Grbac

Produkcija Uredništva igranega programa
Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana junija 1984.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Od Plesnega orkestra Radia Ljubljana do Big Banda Radiotelevizije Slovenija. Glasbena oddaja se posveča predvsem predvajanju arhivskih posnetkov nacionalnega džezovskega orkestra. Spremlja tudi sprotno delo orkestra in predstavlja člane.

23:00
Poročila

Valentin Cundrič (1938) je izjemno plodovit in vsestranski umetnik. Piše prozna in dramska dela, predvsem pa je pesnik. Podpisal se je pod vrsto pesniških zbirk, tudi pod sonetni venec sonetnih vencev. V Literarnem nokturnu objavlja aforizme v obliki distihov. Njegovi aforizmi so uvidi v življenje, včasih zelo osebni, drugič humorni, tretjič pa so že kar psihosocialni komentarji. V Nokturnu lahko najprej slišite cikel Res je, nato pa še (nekoliko okrajšan) cikel Jaz. Nikar ne zamudite.

Avtor literarnega dela Valentin Cundrič,
režiser Klemen Markovčič,
interpret Urban Kuntarič,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojstrica zvoka Mirta Berlan,
urednik oddaje Marko Golja.
Produkcija 2023.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov