Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 28. nov. 2024

Prvi • Čet, 28. nov.

00:00
Poročila

V prvi uri nočnega programa bomo gostili zgodovinarja Davida Hazemala, člana Oddelka za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Pred kratkim je za doktorsko disertacijo z naslovom 'Slovenski Američani, Združene države Amerike in prva svetovna vojna' prejel nagrado Urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu.

01:00
Poročila

V oddaji Glasbeni radiogram bo z nami mlada indie-pop skupino RANR.

02:00
Poročila

02:10
Ponovitev: Koncert: Quincy Jones

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

V spisu O prostem času rimski filozof Seneka iz 1. stol. med drugim razmišlja o pomembnosti vsakodnevnega premišljevanja in čudenja. Radovednost, ki je človeku prirojena, nas vleče k nenehnemu raziskovanju in opazovanju sveta ter iskanju vedno novih odkritij. Narava je po njegovem mnenju v nas prebudila to nagnjenje, da bi občudovali njeno lepoto in postali opazovalci njenega veličastja, »saj bi izgubila sad svojega dela, ko bi te stvaritve – tako velike, tako sijajne, tako fino oblikovane, tako bleščeče in tako bogate raznolikih krasot – kazala le pusti, neobljudeni samoti.«
Vendar pa nas Seneka v nadaljevanju opominja, da nismo bili ustvarjeni zgolj za opazovanje, pač pa tudi za premišljevanje o svetu, saj smo vendarle bitja dveh svetov: fizičnega oziroma zunanjega, ki se ga lahko dotaknemo, ga vidimo in občutimo, ter notranjega, duhovnega. Imamo torej dvoje oči, s katerimi lahko uzremo svet okoli nas, pri čemer so fizične oči zgolj pomagalo, ki nas usmerja k nevidnim resnicam. »Ne vidimo namreč vsega, kar je,« zapiše Seneka, »temveč si naš vid šele odpira poti raziskovanja in postavlja temelje za to, da lahko preidemo od preiskovanja očitnih k preiskovanju skritih stvari in odkrijemo nekaj, kar je starejše od sveta samega.« Naša misel se torej »ne zadovoljuje s poznavanjem tega, kar je moč videti, pač pa presega vidno in raziskuje, »kar leži onkraj sveta.« Prav k takšnemu premišljevanju o globljih resnicah o svetu, njegovih zakonitostih, o človeški naravi in pravzaprav nas samih nas vabi Seneka in nas hkrati opominja, da te svoje druge, duhovne plati nikakor ne bi smeli zanemarjati. Po stoiškem prepričanju namreč človek najbolj živi v skladu s samim seboj in doseže najvišje stanje notranjega zadovoljstva in pomirjenosti, kadar sicer deluje v fizičnem svetu, a hkrati nameni nekaj trenutkov za premišljevanje in svoje notranje življenje.
Na to misel v današnjem času, ki na vsakem koraku poudarja storilnost, aktivnost in stalno zaposlenost, radi pozabimo in se bolj kot na naš notranji osredotočamo na zunanji svet. Preredko si vzamemo čas, da bi zgolj občudovali naravo in v sebi iskali odgovore na globlja življenjska vprašanja; da bi se za nekaj trenutkov odmaknili od vsakdanjega vrveža in se predali premisleku o nas samih. »Narava me je namenila za oboje,« zapiše Seneka, »da delujem in da najdem čas za kontemplacijo. In res počnem oboje, saj tudi kontemplacije ni brez delovanja.«

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar: Jutranji koledar, 28.11.

06:15
Vreme z meteorologom

Nastavimo na lokalni čas in dopisnike po Sloveniji vprašamo koliko je ura v njihovem kraju.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

V začetku novembra je v Ljubljani potekala konferenca Društva psihologov Slovenije z letošnjo krovno temo sinergije med tehnologijo in psihološko znanostjo v vsakodnevni psihološki praksi. Eden izmed osrednjih govornikov je bil tudi dr. Tom van Daele, profesor in koordinator raziskovalnega programa Psihologija in tehnologija na univerzi Thomasa Mora, ki se v svoji raziskovalni praksi posveča prav prepletu tehnologije in psihologije. Pred mikrofon oddaje Možgani na dlani ga je povabila Nika Vrabec, ki se je potopila v zanimiv svet uporabe tehnoloških inovacij na področju duševnega zdravja.

Po številnih negativnih odzivih je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo pripravilo prenovljeno različico interventnega zakona, po novem prehodnega zakona, s katero rešujejo finančne težave Termoelektrarne Šoštanj. Prav danes naj bi ga obravnavala vlada in s tem zapečatila tudi usodo Šaleške doline ter energetsko prihodnost Slovenije. V tokratni oddaji Ob osmih bomo slišali, kako se s tem soočajo v Velenju, ki jim z zaprtjem Teša grozi tudi gospodarski in socialni kolaps, če izstop iz premoga ne bo izpeljan v skladu z načeli pravičnega prehoda. Prav zato se je Metka Pirc za tokratno oddajo odpravila v Velenje in pred mikrofon povabila tamkajšnjega župana Petra Dermola.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.
28. septembra leta 1970 je George Harrison predstavil skladbo My sweet lord.

Zdrave oči in dober vid pomembno prispevajo k večji kakovosti življenja tudi v starejših letih. Vendar pa vid v starosti pogosto poslabša okvara rumene pege oziroma makule. »Rumeno pego uporabljamo za oster in natančen vid; če je okvarjena, je v celoti prizadet centralni vid,« pravi oftalmologinja prof. dr. Polonca Jaki Mekjavić z Očesne klinike UKC Ljubljana. Ob katerih težavah moramo pomisliti na starostno poškodbo rumene pege? Kakšen hiter test lahko izvedemo sami? Kako nam lahko pomagajo zdravniki? Odgovori v Radiosferi.

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Zadnje dni se vrstijo spodbude k spletnemu nakupovanju. Pred nami sta namreč črni petek in spletni ponedeljek, prihaja tudi čas obdarovanja, trgovci pa obljubljajo visoke popuste. A če ne poznamo osnov varnega spletnega nakupovanja, se lahko izkaže, da je trgovina, pri kateri smo kupili izdelke, lažna, izdelka pa ne bomo nikoli prejeli. Ali celo še huje, zlorabili bodo vašo bančno kartico. O varnem spletnem nakupovanju bosta v četrtkovem svetovalnem servisu govorila Romana Javornik iz Evropskega potrošniškega centra in Tadej Hren iz Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost Si-CERT. Vabljeni k sodelovanju po deveti uri.

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

Tokrat sta na pogovor v oddajo prišla zakonca, ki sta že okusila lepoto narave na prav vseh višinskih metrih na Zemlji. Celo najvišje sta stala skupaj, kot prvi zakonski par. Marija in Andrej Štremfelj. Da je "moč noči v svetlobi zvezd", bosta povedala v naslednjih minutah. Izvedeli pa bomo tudi, ali so zvezde v Himalaji drugačne kot doma. Na pogovor ju je povabila Lucija Fatur.

11:00
Poročila

Kakšen naj bo zdrav način življenja za dobro delovanje trebušne slinavke? »Odgovor je v zmernosti,« poudarja gastroenterolog asist. dr. Darko Siuka iz Kliničnega centra v Ljubljani. V tokratnem Ultrazvoku bomo govorili o akutnem vnetju trebušne slinavke – o akutnem pankreatitisu. Zanj je značilna huda in nenadna bolečina okoli popka, zaradi katere prizadeti prvo pomoč običajno poišče na urgenci. Slovenski zdravniki letno obravnavajo okoli 1.000 pacientov z akutnim pankreatitisom. Več v oddaji, ki jo je pripravil Iztok Konc.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Zaradi novega vala ruskih napadov je v Ukrajiini približno milijon ljudi brez električne energije. V Kijevu opozarjajo, da cilji napadov niso vojaški, temveč civilno prebivalstvo, ruski predsednik Vladimir Putin pa trdi drugače. Kot je dejal, so se ponoči z 90-imi raketami in 100 droni lotili vojaških objektov in obrambne industrije s podpornimi sistemi. Po njegovem gre za odgovor na napade ukrajinskih sil z ameriškimi raketami dolgega dosega. Drugi poudarki oddaje:
- Na jugu Libanona orožje še ni utihnilo, Izrael okrepil napade na Gazo
- Državni zbor po vetu državnega sveta vnovič potrdil davčna zakona in zakon o izvrševanju proračuna
- Iz Črne na Koroškem opozorila, da država ne nakaže denarja za obnovo po poplavah

Nekateri preostali vsebinski poudarki oddaje:
- Osnovna šola v Šentvidu pri Stični dobila prizidek, v Gorišnici še iščejo izvajalca za dograditev vrtca
- Na Gorenjskem prek projekta Semenjalnica kmetovalce in vrtičkarje oskrbujejo z ekološkimi semeni
- Ureditev še morskega dela jadralnega centra v Portorožu bo omogočila tekmovanja na najvišji ravni.
- 50 let Lutkovnega gledališča Maribor.

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

Slovenski žičničarji si želijo boljšo zimsko sezono od prejšnje. Po obsežnih 80-milijonskih naložbah v infrastrukturo in ponudbo gorskih centrov si smučišča, tudi srednje velika in manjša, želijo sistemske pomoči države. Ministrstvo za infrastrukturo naj bi za vzdrževanje žičnic to sezono namenilo nekaj več kot 3 milijone evrov. Negotovost upravljalcev je povečalo spremenjeno obračunavanje omrežnin, ki bo vplivalo na poslovanje. Smučišče na Starem vrhu sta občini lastnici začasno zaprli, reševanje Kanina je obstalo, težave imajo tudi manjša smučišča. Več v tokratnem Studiu ob 17-ih.


Janez Janša, podpredsednik Združenja žičničarjev Slovenije in direktor RTC Krvavec
Duška Godina, direktorica Agencije za energijo
Uroš Zupan, direktor Smučarske zveze Slovenije.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Ko je vzšel mesec, je najbolj nesrečen krojač pod soncem končal svojo mojstrovino …
Pripoveduje: Ljerka Belak.
Napisala: Manka Kremenšek Križman.
Posneto v studiih Radia Slovenija 2006.

Prvega septembra leta 2016 smo v ciklu živih oddaj v studiu 13 gostili Ansambel Slovenski muzikantje. Izjemoma prvega v mesecu, bil pa je to prvi četrtkov večer, ki ste ga poleg poslušanja po radijskih sprejemnikih lahko tudi gledali. Na spletni strani Prvega!

21:00
Poročila

"Za Strniševo objektivno poezijo je najbolj značilno izginjanje pesniškega subjekta oziroma skrivanje tega "jaza" za podobo, prispodobo, metaforo, zgodbo," je o poeziji slovenskega pesnika in dramatika Gregorja Strniše zapisal Janez Stanek, morda najboljši poznavalec njegovega dela. Leta 2001 je za Radio Slovenija pripravil Literarni večer z naslovom: Gregor Strniša - pesnik vesoljske zavesti in zanj izbral nekaj ciklov iz Strniševih zbirk Zvezde, Vrba in drugih. Izbrane pesemske cikle je interpretiral Polde Bibič.

Avtor scenarija Janez Stanek,
interpret Polde Bibič,
napovedovalca Ana Bohte in Slobodan Kaloper,
glasbeni opremljevalec Marko Stopar,
tonska mojstra Jure Culiberg in Martin Florjančič,
režiserka Irena Glonar.
Posneto leta 2001.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Ksenija Jus je zelo samosvoja ustvarjalka. Nagrajena pesnica, članica zbora Kombinat in avtorica njihove Pesmi upora, pa tudi prva slovenska poklicna kantavtorica je po več letih premora pred kratkim izdala dva literarnoglasbena projekta: »Lom strahov« in »Poti domov«. Že nekaj let ne poje več, saj ima težave s sluhom, vendar to ni zlomilo njenega uporniškega duha.

23:00
Poročila

Roman Mali prijatelj ameriške pisateljice Donne Tartt sicer ni bil tako odmeven kot razburljivi prvenec Skrivna zgodovina ali prejemnik uglednega pulitzerja Lišček, po katerem je bil posnet tudi film, je pa enako skrivnosten in temačnejši. Povod za razburljivo avanturo, ki vodi v nevarno podzemlje mesteca na severnoameriškem jugu, je namreč nenadna, grozljiva smrt devetletnega Robina na materinski dan, ki usodno zaznamuje njegovo družino, njegovo mlajšo sestro Harriet pa spodbudi, da se 11 let pozneje loti iskanja njegovega morilca z namenom, da ga bo kaznovala. Odlomek z začetka knjige je prevedla Nina Gostiša.

Interpretira Saša Mihelčič,
glasbena oprema Darja Hlavka Godina,
tonski mojster Urban Gruden,
režija Špela Kravogel,
urednica oddaje Tesa Drev Juh.
Posneto leta 2020.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov