Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Sreda, 4. dec. 2024

Prvi • Sre, 4. dec.

00:00
Poročila

Radio Ga Ga – nova generacija vsak petek dopoldan razkriva aktualno družbenopolitično dogajanje pri nas in v svetu ter vam postreže s pestrim naborom unikatnih imitacij. S svojo duhovitostjo in ostrim pogledom prinaša zabavo, smeh in razmislek o dogodkih poslušalcem vseh generacij.

01:00
Poročila

Težav in poti do rešitev je toliko kot ljudi. Svoje zgodbe in izkušnje pripovedujejo invalidi, odvisniki, starši otrok s posebnimi potrebami in tisti, ki so se morali spoprijeti s hudo boleznijo. V oddaji se pogovarjamo tudi o težavah v partnerski zvezi, pri vzgoji otrok in komunikaciji med ljudmi.

02:00
Poročila

Radijska oddaja že več kot pet desetletij predstavlja ljudsko kulturo slovenskega etničnega ozemlja. Poslušalce povezuje z živim izročilom ter duhovno kulturo Slovencev nekoč in danes. Opazuje, prepoznava in predstavlja tista kulturna dogajanja, ki izražajo slovensko glasbenonarodopisno dediščino, terenski posnetki pa bogatijo arhiv slovenske ljudske glasbe in prispevajo k trajnemu ohranjanju samobitnega izročila. Avtorica in urednica oddaje je mag. Simona Moličnik.

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor ali ljubiteljski glasbeni kulturi ali narodno-zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno-zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Po več letih sem srečala znanca. Oba sva imela čas in sva šla popit kavo. Nobeden od naju ni pričakoval, da jo bova pila dve uri. Začel mi je pripovedovati o svojih težavah. Pravzaprav nisem storila nič drugega, kot da sem ga zbrano poslušala. Ob koncu je izrekel misel, o kateri sem potem še večkrat premišljevala. »Saj nisem pričakoval, da mi boste pomagali rešiti moje probleme. Nobenega nasveta nisem pričakoval. Zame je pomembno predvsem to, da sem se slišal, da ste me poslušali. Ne morem z vsakim človekom govoriti o svojih problemih, marsikdo me sploh ne bi poslušal. Treba je, da se slišiš, da potem lahko začneš sam korak za korakom reševati svoje probleme.«
Res, kako pomembno je, da se človek sliši. Že ko želiš misel izreči, jo moraš oblikovati v besede. Ta prvi korak je pomemben. Šele takrat, ko misel spraviš v besede, jo opazuješ z razdalje in postaneš bolj objektiven. Dokler misel ni oblikovana, obvladuje človeka, ko pa jo ta oblikuje v besede, je lahko njen gospodar. In pri tem ni dovolj, da misel kroži v glavi, čeprav oblikovana v stavke. Treba jo je izreči in slišati. Slišati ne sam zase, ampak v navzočnosti drugega človeka. Treba je, da se slišiš. Vsak izmed nas se mora izmenično znajti v obeh vlogah, v vlogi govorca in v vlogi poslušalca.
Tako razumem tudi naša srečanja, naša druženja kot dragoceno priložnost, da drug drugemu omogočamo, da se slišimo. Seveda pa je to mogoče le ob ljudeh, ki znajo poslušati. Verjetno je naš največji problem prav to, da se premalo ali preslabo poslušamo.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar

06:15
Vreme z meteorologom

Kratek povzetek reportažne rubrike naPOTki, ki je sicer na sporedu ob nedeljah ob 6.45

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Ni je človeške kulture, v kateri bi ljudje ne uživali v dobri hrani in izbrani pijači. Pa vendar se zdi, da ni tega univerzalnega užitka nihče nikoli tako temeljito izpopolnil oziroma povzdignil, kot je to uspelo Japoncem, ko gre za pitje čaja. Iz priprave in uživanja matche, zelenega čaja v prahu, so v počasnem teku stoletij namreč napravili pravo pravcato ceremonijo, ki lahko traja tudi do štiri ure in ki danes velja za enega ključnih izrazov tradicionalne miselnosti dežele vzhajajočega sonca. O japonskem čajnem obredu smo se v tokratni oddaji Pod pokrovko podrobneje pogovarjali z Žigom Novakom, predstavnikom društva Chado Urasenke Tankokai Slovenija, ki pri nas širi znanje ter razumevanje tako imenovane poti čaja.

Romunija, država tako blizu, a hkrati tako daleč. V zadnjem času veliko poslušamo o njej. V nedeljo so bile tam parlamentarne volitve, še prej prvi krog predsedniških. In na presenečenje marsikoga se je v Romuniji močno povzpela desnica. Pravzaprav se je to zgodilo že na evropskih volitvah v začetku junija. Poznavalci razmer pravijo, da so se volilci tam preprosto naveličali dolgoletnih vodilnih strank in obrazov. O Romuniji danes, pred drugim krogom predsedniških volitev, ki ga je v ponedeljek odobrilo tamkajšnje ustavno sodišče, se bomo pogovarjali z našim dopisnikom z Balkana Boštjanom Anžinom.

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

Radiosfera so zgodbe, pogledi, razgledi, spomini, potovanje, znanost, tehnologija, kultura, dediščina, šport, glasba, zabava. Svet, ki ga ujame Prvi jutranji program.

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Kakšne so lastnosti dobrih, kakovostnih igrač in kako jih prepoznamo glede na ciljno starostno skupino? Pri izbiri igrač je ključno, da znotraj otrokovih želja prepoznamo boljše in slabše možnosti za njegov razvoj. Obenem velja, da sta tako premalo zahtevna kot tudi prezahtevna igrača navadno slabši izbiri. Sogovornica: izr. prof. dr. Urška Fekonja z Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

Rubrika izpostavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju, novih glasbenih izdajah ter izpostavlja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

Se Kanin skriva v megli preteklosti ali zre v svetlo prihodnost? Naše najvišje smučišče, nekdaj ponos slovenskega turizma, danes nosi bremena iztrošene infrastrukture in neuresničenih načrtov. Od leta 1973 Kanin ni le smučišče, ampak tudi simbol neuresničenih vizij. Danes se zdi, da Kaninu bolj kot plazovi grozijo finančne vrzeli in neizpolnjene obljube. Ali bo Kanin obstal nad številnimi brezni ali pa bo zdrsnil v zgodovino? Država je obljubljala veliko: milijone za prenovo, zakon za zagon, podporo za rast – a dala bore malo. Kako dolgo bo Kanin še čakal na svojo priložnost? Predsednik bovške občinske komisije za oživitev Kanina Danijel Krivec in poznavalec zgodovine smučanja na Kaninu Žarko Mlekuž bosta razkrila zgodbe o vzponih, padcih in vizijah tega edinstvenega smučišča, ki nam ponuja enega najlepših pogledov na Alpe in Jadran.

11:00
Poročila

Pod mogočnimi vrhovi Mangarta, Jalovca in Loške stene leži Log pod Mangartom, kraj z dušo in trdoživimi ljudmi. Desetletja so skozi 5 kilometrov dolg rov Štoln vsak dan odhajali na delo v rudnik svinca in cinka v italijanski Rabelj, danes pa z enako predanostjo skrbijo za vaško smučišče in tekaško progo, poleti pa obiskovalcem ponujajo adrenalinske spuste v soteskah potokov Fratarica in Predelica.To je dolina stoterih slapov, ki je v 1. svetovni vojni tako kot druge ob Soči, ječala pod topovskimi granatami.Pred dobrima dvema desetletjema Ložane preizkuša nova katastrofa:pod Mangartsko planino se je sprožil ogromen plaz in zgrmel v dolino. Vzel je 7 človeških življenj in povzročil pravo razdejanje. Vas se je po tej naravni nesreči pobrala, a kot pravijo domačini, nikoli ne bo več takšna kot pred tisto usodno nočjo 17. novembra leta 2000. Zdi se, da v ljudeh v Logu pod Mangartom živi neuklonljivi duh preteklosti, ki je ključen za ohranjanje življenja v gorski dolini. S svojim vaškim delom dokazujejo, da je prihodnost Loga pod Mangartom zapisana v odtisih vztrajnosti, poguma in povezanosti z naravo.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Petnajstminutna oddaja je predvsem lokalno obarvana, namenjena predstavitvi dogajanja, problemov in uspehov v posameznih okoljih po vsej državi. V njej seveda najdejo prostor tudi vse pomembnejše domače in tuje novice, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13.00.

Nekateri preostali vsebinski poudarki oddaje:
- V Bovcu še vedno čakajo na vladno pismo o nameri vlaganja v krožno kabinsko žičnico na Kaninu
- Tudi Mestna občina Koper se po novem ponaša z nazivom "občina po meri invalidov"
- V Slovenj Gradcu prenovili strelišče, na območju Celjskega gradu tri nove tematske poti
- Novo mesto tudi letos privablja z bogatim adventnim programom

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

V Bruslju poteka zasedanje zunanjih ministrov zveze Nato, prvič ob predsedovanju novega generalnega sekretarja Marka Rutteja. Do zdaj smo o severnoatlatski zvezi običajno poročali kot o birokratskem sistemu, redkeje kot o vojaški sili. Najnovešja doganja v Ukrajini, na Bližnjem vzhodu in drugod po svetu pa narekujejo, da na zvezo Nato gledamo predvsem z vojaško-obrambnega vidika. Kako bodo v prihodnje ravnale Združene države Amerike? Bodo ob morebitni vojni varovale predvsem svoje ali severnoatlantske interese? Kako naj svoj obrambni sistem razvija Slovenija, kot del sistema Nata ali predvsem za varovanje svojih nacionalnih interesov? O tem in še čem v tokratni oddaji Studio ob 17.00.

Gostje:

dr. Jelena Juvan, Katedra za obramboslovje, FDV Univerze v Ljubljani;
dr. Klemen Grošelj, nekdanji evropski poslanec, obramboslovec;
Dobran Božič, generalmajor in vojaški svetovalec na ministrstvu za obrambo.
Igor Jurič, dopisnik RTV iz Bruslja.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Mala jelka bi bila raje kaj drugega kot drevesce. Na primer veverica ali pa zvezdica ali pa kar hrast ...
Pripovedujeta: Violeta Tomič in Brane Grubar.
Napisal: Tomo Kočar
Posneto v studiih Radia Slovenija 2000.

Z nami bo Iva Goter Košir, 16-letnica, ki se navdušuje nad japonsko kulturo, tudi modo, zbirateljstvom, računalniškimi igricami in astronomijo. Hkrati je dekle z motnjo avtističnega spektra. Kakšno je življenje z avtizmom? Zakaj nosi slušalke? Kako so jo sprejemali sošolci, kako je danes? Zakaj je drugačna od drugih? Svojo zgodbo bo zelo iskreno in neposredno z nami delila dijakinja Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana.

21:00
Poročila

V oddaji Sami naši z Maido Džinić o praznovanju dneva državnosti Bosne in Hercegovine v organizaciji Kulturno-umetniškega društva Rosa, kjer so predstavili prevod zbirke Maka Dizdarja Kamniti spalec. Obiskali smo tudi praznovanje 20-letnice Zveze kulturnih društev narodnih skupnosti nekdanje Jugoslavije, ki je potekalo z naslovom Skupaj z glasbo in plesom. Pogovorili smo se z Majo Kovač, letošnjo prejemnico nagrade Radojka Vrančič za mlado prevajalko, ter s mostarsko pisateljico Magdaleno Blažević, katere roman V poznem poletju je bil predstavljen na 40. Slovenskem knjižnem sejmu.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

23:00
Poročila

Urugvajski pesnik, pisatelj, esejist in novinar Mario Benedetti (1920–2009) je eden najbolj branih, priljubljenih in citiranih avtorjev
s španskega govornega območja. V Literarnem noktumu lahko slišite nekaj njegovih značilnih pesmih v prevodu Sare Virk. V njih pesnik na prvi pogled z osupljivo lahkoto, z minimalističnimi posegi in tudi s ponovitvami ustvari imploziven svet samozavedanja in spoznanja.

Avtor literarnega dela Mario Benedetti,
avtorica prevoda Sara Virk,
režiserka Špela Kravogel,
interpret Gregor Čušin,
glasbena opremljevalka Nina Kodrič,
mojstrica zvoka Sonja Strenar,
mojster zvoka Miha Jaramaz,
urednik oddaje Marko Golja.
Posneto 2014.

V Godbah z zgodbo poslušamo nekaj skladb, ki jih je revija Rolling Stone uvrstila med 500 najboljših vseh časov. Med njimi so tudi Purple Rain pokojnega Princa, pa Ring of fire v izvedbi Johnnyja Casha, Crazy in love ameriške pevke z največ nagradami gramy- Beyonce, Superstition Stevieja Wonderja in Smells like Teen Spirit skupine Nirvana.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov