Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Petek, 6. dec. 2024

Prvi • Pet, 6. dec.

00:00
Poročila

00:07
Ponovitev: Zakaj je sreda najboljši dan za Ivana Cankarja?

01:00
Poročila

Sobotno branje pripoveduje o knjigah na poseben način. Izbere konkretno knjigo – leposlovno, poljudno-znanstveno ali strokovno – in komentira njen širši kontekst, dogajanje na literarnem prizorišču in njegove lavreate. Za ljudi, ki berejo. Za ljudi knjige. Ob sobotah ob 14.30 na Prvem.

02:00
Poročila

Od Plesnega orkestra Radia Ljubljana do Big Banda Radiotelevizije Slovenija. Glasbena oddaja se posveča predvsem predvajanju arhivskih posnetkov nacionalnega džezovskega orkestra. Spremlja tudi trenutno delo orkestra ter predstavlja člane.

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prisrčnica je rubrika, ki vsak dan odpira prostor bodisi ljubiteljski glasbeni kulturi bodisi narodno-zabavni glasbi. Vsak dan prinaša novo zgodbo iz sveta zborovske glasbe, historične glasbe in plesa, ljudske glasbe, glasbe godb in pihalnih orkestrov, citrarskih zasedb, tamburaških in mandolinskih skupin, plesnih orkestrov ali pa iz sveta narodno-zabavne glasbe.

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

V mojih šolskih letih ni nihče govoril o kakšni likovni vzgoji. Na urniku smo imeli risanje. In tudi posebnega učitelja za to. Več kot risba je pri njem veljal natančno z ravnilom odmerjen rob risalnega lista. Jeseni smo morali prinesti odpadli list kakšnega drevesa in potem smo ga vso šolsko uro risali in barvali z vodenkami. Zmogla sem ustvariti primeren zmazek. Manj pa rob, tako da bi se koti brezhibno stikali.
Še vedno me preganja spomin na to. In se sprašujem, kaj je v življenju res bistveno: sredica ali njen zunanji prostor. Dalj kot do spoznanja, da na bistvenost gledamo vsak po svoje, ne pridem. Potrebujem pa trdnost in varnost. Najbrž ne samo jaz. Zato se zatekamo k različnim vedam. Filozofija je že ena izmed njih; po domače povedano: veselje do razglabljanja. »Poglejte tale tulipan,« mi je rekla profesorica visoke literarne znanosti, »poglejte ga, odpadajo mu cvetni listi. Nič drugače ni z nami.«
Če zdaj to povežem z jesenskim listom in botanikom, ki je v radijski oddaji razlagal življenje drevesne krošnje, doumem, da je odpadlo orumenelo listje dokaz gnitja, razpadanja, umiranja, občudovanje zlate jesenske lepote pa človekova sposobnost preslikati kruta dejstva v prijetno slepilo. V tem primeru je sredica golo razpadanje, barvitost pa bežno obrobje.
Da ni nič drugače z nami? Kajpada, »prišla bo pošta iz nebes, bo treba dat življenje čez«. V obličje razpadanja se velikokrat zastrmi kirurg s kančkom upanja, da pa mogoče njegov skalpel le podaljša »rok trajanja« na etiketi naših dni. Ko se dokončno iztečejo, šele sledi hvala temu, kar prej na nas niti ni bilo opazno kot lepota in plemenitost.
Risalnemu listu portretov smo slabo odmerili rob, pa je zunaj njega ostal neprepoznan prostor lepote. Ne samo sredica, tudi to, kar je zunaj nje, nas dela ljudi. Dobre in manj dobre, uspešne in manj uspešne, bolne in zdrave, žive in mrtve. Preživele v spominu še živečih in v neskončno Presežnem, »kajti kdo bi mogel navsezadnje vedeti«, je menda dejal Nikola Tesla.
Narisani list ima tudi svoj rob. Zunaj njega lista preprosto ni. Jahve pa sam sebe imenuje: Sem, ki sem. Nekako razumem.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar: Jutranji koledar 6. december

06:15
Vreme z meteorologom

Spletna skupnost Zanke čez planke šteje nekaj več kot 300 članov, ki pa se srečujejo tudi živo. Pletejo, kvačkajo, štejejo zanke in si izmenjujejo nasvete ter morebitne zagate pri ustvarjanju novih vzorcev. Nastajajo kape, šali, puloverji, rokavice, pa tudi novi navdušenci nad omenjeno ročno spretnostjo, ki je vedno bolj priljubljena tudi pri mlajši generaciji.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

“Odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja, let 1991–2020, je na državni ravni znašal 0,7 °C, zato se letošnja jesen uvršča na deseto mesto na lestvici najtoplejših od leta 1950,” sporočajo z Agencije Republike Slovenije za okolje. V Jutranji vremenski fronti bomo tokrat preverili meteorološko dogajanje po mesecih in poslušali Matijo Klančarja, ki pravi, da je bila jesen pri nas toplejša, bolj namočena in manj osončena od dolgoletnega povprečja.

Ponoči je naše domove obiskal Miklavž, prvi izmed treh dobrih mož v prazničnem mesecu, ki je hkrati čas obdarovanja. Velikodušnega svetnika se najbolj veselijo otroci, a se v obdobju obilja in vzgoje po novem izkaže, da danes niti ne vedo, kaj bi si zaželeli. O tem, kako krmariti v sodobnem svetu, zaznamovanem s porabo na eni in revščino na drugi strani, ter kakšno vlogo imajo pri tem starši, bo danes govor v oddaji Ob osmih. Voditeljica Metka Pirc je v studio Prvega povabila psihologa, sistemskega družinskega terapevta in doktorja sociologije kulture Alberta Mrgoleta.

Katera bo nova skladba iz Radiosfere?

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

Za obsesivno-kompulzivno motnjo so značilne obsesije – neprijetne misli, ki se vsiljujejo, ponavljajo in krepijo, zato jih lahko spremljajo strah, tesnoba in anksioznost. Če posameznik te misli in občutke omili z izvajanjem kompulzije, ponavljanjem točno določenega rituala (in to počne precej pogosto), je čas za ukrepanje. O obsesivno-kompulzivni motnji več v petkovem svetovalnem servisu s psihologinjo, kognitivno vedenjsko terapevtko Nušo Klinar.

Rubrika predstavlja aktualne glasbene posebnosti, poroča o koncertnem dogajanju in novih glasbenih izdajah ter ponuja pregled glasbenih vsebin na Prvem.

10:00
Poročila

Prvo decembrsko epizodo Radia Ga Ga – Nova generacija prevzemajo dame, prva dama slovenske zabavne glasbe Helena Blagne, prva drama slovenske scene Salome in prva mama slovenskega šansona Svetlana Makarovič, ki ji bodo v studiu za Prešernovo nagrado čestitali številni znani Slovenci. Vrača se duhovna misel, ki bo tokrat posvečena klofuti iz nebes, Franc Kangler se nam bo oglasil iz Trsta, Uroš Slak pa bo v studiu gostil Roberta Goloba, ki bo razložil, kaj je povedal na zaslišanju na KPK. Kako praznuje rojstni dan France Prešeren, kdo bo nastopil v filmu z naslovom Film, ki ga Janša ne bo videl, kakšne težave imajo Miklavž in parklji in verjetno še kaj v petek dopoldan na Prvem.

11:00
Poročila

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Pritisk na upravno enoto Ljubljana se je z razširitvijo pristojnosti za urejanje tujskih zadev nekoliko omilil, ugotavlja vršilec dolžnosti načelnika Marko Grujičič. Tudi minister za javno upravo Franc Props je po današnjem obisku največje upravne enote v državi izrazil zadovoljstvo z napredkom.

Drugi poudarki:
- Ruski zunanji minister Lavrov znova zagrozil Zahodu: Pripravljeni smo uporabiti vsa sredstva.
- Sirski uporniki napredujejo proti Homsu, državnim silam pomaga tudi Hezbolah.
- V krškem komunalnem podjetju Kostak zanikajo nezakonitosti pri zakopavanju odpadkov.

Drugi poudarki iz oddaje:
- Kako bo po odhodu dveh družinskih zdravnic potekalo delo v Zdravstvenem domu Tolmin?
-Prenovljeni objekti železarne v Žužemberku bodo dobili novega lastnika
-Kakšno nadaljevanje bo dobila občasna razstava tehniškega muzeja Bistra pri Vrhniki Pravljična tehnika

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

V Labirintih sveta ponujamo komentirani preplet mednarodnih političnih in družbenih tokov, v katerih se zrcali svetovno dogajanje iztekajočega se tedna. Ob petkih ob 14.30 na Prvem.

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

Komentiramo dogodke tedna doma in po svetu. Družinske zdravnike in pediatre razburja prenova obračuna njihovega dela, število prebivalcev brez izbranega osebnega zdravnika pa se kljub vsem naporom odgovornih za zdravstveni sistem ne zmanjšuje. Že peta zaporedna mednarodna raziskava o znanju naših osnovnošolcev je razgrnila, da naši otroci vedo vse manj. Doma so odmevali še zaslišanja premiera Roberta Goloba in prič pred protikorupcijsko komisijo ter Prešernovi nagrajenci. Od dogodkov v tujini pa bomo osvetlili prve poteze nove Evropske komisije in zaostrene razmere v Gruziji.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

21. Animateka ta teden pestri ljubljansko filmsko pokrajino – v naši oddaji se bomo posvetili v Annecyju nagrajenemu filmu Valovanje latvijskega režiserja Gintsa Zilbalodisa, v katerem živali smejo biti živali, torej niso predstavljene kot ljudje v živalskih oblikah. Pogovarjali se bomo z Nizozemcem Wouterjem Jansnom, ki na Dunaju vodi distribucijsko hišo Square Eyes, s katero skrbi za to, da filmi, ki so vsebinsko in slogovno drzni, najdejo svoje občinstvo. Predstavili bomo program jubilejne 40. izdaje festivala LGBT filma, ki bo potekala med 9. in 16. decembrom, in ocenili letošnjega dobitnika zlate palme v Cannesu – Anoro Seana Bakerja, ki se te dni vrti v naših kinih.

Stara bukev pozimi zaspi in si odpočije.
Pravljico pripoveduje Judita Zidar
Napisala jo je Tatjana Kokalj.
Posneta je bila v studiih Radia Slovenija leta 2000.

Kulturni fokus je analitičen pogovor z ustvarjalci z različnih področij. Osredotoča se na določeno temo, jo obdeluje iz številnih zornih kotov, daje prostor pomembnim posameznikom in si privošči edinstven pogled na izbrano temo z njihovimi očmi. Vsak petek ob 20.00 na Prvem.

21:00
Poročila

Prva decembrska oddaja je že malo praznično obarvana, saj danes goduje Miklavž. V več mestih in krajih po Sloveniji so pripravili Miklavževe sprevode, miklavževanje pa imajo tudi Slovenci marsikje v tujini – slišali boste, kako so se imeli otroci v Švici. Pogledali smo tudi med Slovence v Belgiji; pogovarjali smo se z Ano Planinc, ki jo je pred desetletjem pot pripeljala v Bruselj in je o tamkajšnjem življenju napisala knjigo, pozanimali pa smo se še, s čim imajo ob selitvi v Belgijo Slovenci največ težav. Tudi na 15-letnico delovanja Slovenčic nismo pozabili. Ta ženski pevski zbor, ki deluje v Tuzli v Bosni in Hercegovini, bo jubilej zaznamoval s posebnim koncertom.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

23:00
Poročila

Življenje v dvoje je lepo, a lahko tudi naporno, celo v malenkostih. O tem pripovedujeta zgodbici Temelji zakonske sreče in Priročnik za sporazumevanje v zakonu.

Interpret je Luka Bokšan,
glasbena oprema Darja Hlavka Godina,
ton in montaža Gal Nagode,
režija Saška Rakef.

Posneto junija 2001.

Jazz pred polnočjo prinaša izbor najznamenitejših posnetkov svetovne džezovske literature. Oddajo pripravlja Hugo Šekoranja.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov