V Nemčiji je ureditev javnih RTV-jev v pristojnosti posameznih zveznih dežel. Foto: EPA
V Nemčiji je ureditev javnih RTV-jev v pristojnosti posameznih zveznih dežel. Foto: EPA

Po vsej Nemčiji obstaja 11 RTV-servisov, ki so združeni v Združenje nemških javnih televizij (ARD).

Sestava sveta
Svet šteje 74 članov, ki so enakomerno porazdeljeni znotraj najrazličnejših organizacij in združenj: industrijskih, obrtniških, kmetijskih, kulturnih, šolskih itd. V svetu so tudi predstavniki deželnih vlad in deželnih parlamentov, Rimskokatoliške in Evangeličanske cerkve ter Judovske zveze in svobodne cerkve.

Svet mora zastopati interese javnosti na področju, kjer oddaja javni RTV. Nadzoruje upoštevanje smernic in zakonov, ki veljajo za program ter svetuje intendantu v splošnih zadevah, ki zadevajo program. Lahko tudi ugotovi, da posamezna oddaja ne ustreza osnovnim načelom servisa. V tem primeru na to opozori intendanta.

Pristojnosti upravnega odbora
Upravni svet šteje 15 članov: osem je izbranih med člani radiotelevizijskega sveta, ki pa niso predstavniki politike, štirje so predstavniki deželnih parlamentov, trije pa predstavniki deželnih vlad. Pristojnosti upravnega odbora so zlasti nadzor nad delom intendanta, ki ga sočasno z radiotelevizijskim svetom tudi izvoli, ugotavljanje letnih načrtov in skrb za njihovo izpolnjevanje, sprejemanje statuta skupaj z radiotelevizijskim svetom, z njim lahko tudi odpokliče intendanta …

Intendant je odgovoren za programsko in poslovno vodenje RTV-servisa. Nosi tudi odgovornost, da predvajani program ustreza načelom in statutu servisa. Pripravlja letni načrt in poročila o preteklem delu. Za veliko zadev potrebuje soglasje upravnega sveta.