Po besedah državnega sekretarja Jozsefa Györkösa obstaja določeno tveganje, da na nekaterih geografskih območjih, ki so bila pokrita z analognim signalom javnih TV-programov, digitalne pokritosti v zakonsko določenem roku še ne bodo dosegli. Foto: MMC RTV SLO
Po besedah državnega sekretarja Jozsefa Györkösa obstaja določeno tveganje, da na nekaterih geografskih območjih, ki so bila pokrita z analognim signalom javnih TV-programov, digitalne pokritosti v zakonsko določenem roku še ne bodo dosegli. Foto: MMC RTV SLO

Na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo so predstavili predlog novele zakona o digitalni radiodifuziji in potek aktivnosti pri prehodu z analognega na digitalno oddajanje TV-signalov, ki bo trajal od 1. do 31. decembra letos.

Zakon v javni razpravi
Državni sekretar Jozsef Györkös je uvodoma povedal, da so predlog zakona v začetku tedna poslali v javno razpravo. Po njegovih besedah obstaja določeno tveganje, da na nekaterih geografskih območjih, ki so bila pokrita z analognim signalom javnih TV-programov, digitalne pokritosti v zakonsko določenem roku še ne bodo dosegli.

Kot pravi, so to območja, ki jih pokrivajo večinoma manjši analogni pretvorniki in obsegajo približno 6 odstotkov prebivalstva oziroma okoli 40 tisoč gospodinjstev. Ministrstvo bo zato v kratkem vladi predložilo dopolnitev zakona, s katerim bodo na omenjenih območjih omogočili spremljanje analognega signala javne RTV do 30. junija 2011.

Socialno ogroženim 4 tisoč pretvornikov
Györkös je še pojasnil, da je prehod na digitalni signal zelo zahteven projekt, med drugim tudi zaradi "okornosti" zakona iz leta 2007 in težave ozaveščenosti javnosti, ki pa se ji temeljito posvečajo.

Zatrdil je, da poteka tudi akcija nakupa in razdeljevanja digitalnih pretvornikov socialno ogroženim. Ocenjuje, da bo potreben nakup okoli 4.000 digitalnih pretvornikov, ki jih bodo socialno ogroženi prebivalci prejeli še pred 1. decembrom 2010.

Krišelj: Bele lise nič nenavadnega
Vršilec dolžnosti direktorja Agencije za pošto in elektronske komunikacije (APEK), ki je sicer odgovorna za izvajanje določb tega zakona, Miha Krišelj je med drugim pojasnil, da bo pokritost Slovenije z digitalnim signalom javne televizije 93-odstotna, kar pomeni, da se bo pokritost z zdajšnjih 99 odstotkov znižala za 6 odstotkov.

T. i. bele lise po njegovih besedah niso nič nenavadnega in so se pri prehodu z analognega na digitalni signal pojavljale tudi v drugih državah. Dodal je, da bodo težavo rešili tako, da bodo določenim analognim oddajnikom, za katere se bo to izkazalo kot upravičeno, podaljšali možnost zakonitega oddajanja signala.