Mimo ministrstva za promet se je peljalo 15 avtobusov, ki so opozorili na svoje zahteve. Avtobusni prevozniki zahtevajo dvig kompenzacije za stroške poslovanja (ti so se dvignili v zadnjem letu) za 0,16 evra na kilometer, dvig stroškovne cene 0,16 evra za kilometer in znižanje avtobusnih vozovnic za 50 odstotkov ter s tem izenačenje z železniškimi vozovnicami, kar je pobuda, ki je bila izražena že lani.
Ker štiri mesece trajajoči pogovori s predstavniki ministrstva za promet niso prinesli rešitve, so avtobusni prevozniki predstavniku ministrstva izročili peticijo, v kateri ministra za promet Radovana Žerjava pozivajo k ugoditvi njihovim zahtevam in sprejetju reforme javnega potniškega prometa.
Deset dni časa za odgovor ministrstva, sicer lahko aprila pričakujemo novo akcijo
Za odgovor so dali ministrstvu deset dni časa, do konca aprila pa ima ministrstvo čas, da sprejme jasno stališče do reforme javnega potniškega prometa. Kot je pojasnil direktor združenja za promet pri GZS-ju Robert Sever, pričakujejo, da bodo dobili na mizo rešitev za krizo v javnem potniškem prometu, če pa ne bo tako, pa so pripravljeni iti tudi do konca, torej do popolne ustavitve javnega potniškega prometa. V tem primeru lahko aprila pričakujemo še kakšno akcijo.
Ministrstvo: Smo za znižanje cen
Na ministrstvu za promet so že dejali, da bodo na zahteve prevoznikov odgovorili v predvidenem roku. Načeloma se sicer zavzemajo za znižanje cen avtobusnih vozovnic. Znižanje so predlagali tudi v uredbi o načinu izvajanja gospodarske javne službe in koncesiji te javne službe, so še pojasnli.
Peticijo je sicer prevzel direktor direktorata za promet na ministrstvu za promet Ljubo Zajc, ki je dejal, da se na ministrstvu zelo intenzivno izvajajo priprave na reformo javnega potniškega prometa v Sloveniji in da so na prvi tretjini poti, reforma se dela skupaj z vsemi izvajalci, ki so združeni v GZS-ju. Glede zahtev avtobusnih prevoznikov je pojasnil, da dvig kompenzacije pomeni 6,7 milijona evrov dodatnih sredstev, znižanje avtobusnih vozovnic pa okoli 13 milijonov evrov dodatnih sredstev. Skupaj to pomeni dobrih 20 milijonov evrov sredstev, v proračunu pa je za leto 2007 za izvajanje gospodarske javne službe namenjenih 12,7 milijona evrov.
Predstavnik sekcije za javni potniški promet pri GZS-ju je pojasnil, da bi del denarja za znižanje cen vozovnic lahko pridobili z zmanjšanjem nadomestil za prevoz za delo pri javnih uslužbencih, ki bi uporabljali javni prevoz.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje