Ustavna pritožba je logičen korak v zaščiti pravic župnije, saj je vrhovno sodišče v svoji odločitvi popolnoma spremenilo sodno prakso, je za MMC pojasnil Starman.
Odvetnik blejske župnije je odločitev sodišča označil za absurdno, saj se vrhovno sodišče sklicuje na ovire, ki so nastale, potem ko je bila vloga za denacionalizacijo že vložena.
V ustavni pritožbi Starman omenja več kršitev temeljnih ustavnih načel, med drugim načela pravne države, načela zaupanja v pravo in načela enakosti.
Odločili so drugače kot do zdaj
V preteklosti je namreč država v denacionalizacijskih primerih ravnala drugače, upoštevalo se je stanje dobrin ob osamosvojitvi, ne pa po sprejetju poznejših aktov. Blejski otok je bil namreč za spomenik državnega pomena opredeljen šele leta 1999. Kot primer pravilne odločitve Starman navaja betnavski dvorec, ko je država pomemben spomenik vendarle vrnila naravi.
Starman v pritožbi ni izrecno predlagal prednostne obravnave zadeve, vendar pričakuje, da se bodo ustavni sodniki za to sami odločili. Računa tudi na to, da bodo sodniki izdali začasno odredbo, s katero bi preprečili, da bi ministrstvo za kulturo otok dalo v zakup oziroma upravljanje nekomu tretjemu.
Morebiten neuspeh še ne pomeni konca
O uspehu pritožbe Starman ne dvomi, če pa bi ustavno sodišče vendarle odločilo v nasprotju z zahtevami blejske župnije, se bo ta obrnila tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje