V Sloveniji je povprečno število živorojenih otrok na žensko v rodni dobi 1,26 otroka, idealno število pa bi bilo 2,1 otroka. Foto: EPA
V Sloveniji je povprečno število živorojenih otrok na žensko v rodni dobi 1,26 otroka, idealno število pa bi bilo 2,1 otroka. Foto: EPA
Umetna prekinitev nosečnosti
Ministrstvo za delo želi spodbujati ginekologe k pozitivni naravnanosti do nosečnic in še nerojenega otroka, saj naj bi bilo napeljevanje k splavu etično in moralno nedopustno. Foto: EPA

Tak ukrep lahko ogrozi življenje žensk in jih postavlja v neenakopraven položaj glede dostopnosti do splava.

Odbor za enake možnosti pri LDS-u

Strategija ima pet temeljnih ciljev: izboljšanje razmer za mlade družine in družine z več otroki, vzpostavitev sistema za lažje usklajevanje družinskega in poklicnega življenja, zmanjšanje umrljivosti in števila splavov, povečanje preventive in zdravja otrok, mladine in staršev ter vračanje družbe k temeljnim vednotam: življenje, družina, otroci.

Splav plačljiv, če ni ogroženo življenje nosečnice
Ukrepi za zmanjšanje umrljivosti in števila splavov predvidevajo poostritev standardov zdravniške komisije, ki obravnava predlagane splave, in plačilo prekinitve nosečnosti, če ta ni nujna za zdravje nosečnice.

Med nosečnicami, ki želijo umetno prekiniti nosečnost, bi uvedli obvezen čas za razmislek pred dokončno odločitvijo glede nujnosti posega. Med prvim obiskom pri ginekologu in dejansko napotitvijo na poseg bi moral biti predviden čas, v katerem bi nosečnica temeljito razmislila in se udeleževala obveznega sodelovanja s strokovnimi delavci ter se seznanila z oblikami pomoči in možnostmi namestitve otroka, če ga ne bi mogla obdržati, so na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve zapisali v strategiji za dvig rodnosti v Sloveniji.

Za splav 103.447,12 SIT
Damjan Kos z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je za MMC pojasnil, da bi morala posamezna nosečnica za najpogostejšo obliko splava odšteti 103.447,12 SIT.

Poceni najem prvega družinskega stanovanja
Strategija predvideva uvedbo premij za zgodnejše odločanje za otroka, zmanjšanje plačila za vrtce, znižanje stroškov učbenikov in šolskih potrebščin. Mlade družine naj bi skladno s strategijo dobile možnost poceni najema prvega stanovanja za določen čas in možnost zamenjave stanovanj s starejšimi brez družin v prevelikih stanovanjih.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zedeve namerava skladno s strategijo uvesti premije za zgodnejše odločanje za otroke, ki predvidevajo dodatek k nadomestilu za starševski dopust za mamice, mlajše od 24 let, in dodatek za mamice, mlajše od 26 let, ter dodatek k nadomestilu za starševski dopust za starše, ki imajo naslednjega otroka prej kot v dveh letih in pol po rojstvu prejšnjega.

Strategija predvideva tudi zagotovitev trga zemljišča in stanovanj, s čimer bi se omogočilo, da bi cene stanovanj začele bistveno padati.

Mnenja se krešejo tudi na forumu. Povejte tudi vi, kaj si mislite o napovedanem ukrepu.
Neenakopraven dostop do splava
Glas proti napovedanim ukrepom je že dvignil odbor za enake možnosti pri LDS-u. Ta meni, da je tak predlog nesprejemljiv, saj pomeni zmanjševanje že pridobljenih pravic. Ustava namreč pravi, da je odločanje o rojstvih svojih otrok svobodno, država pa zagotavlja možnosti za uresničevanje te svoboščine. V SD-ju menijo, da je vprašanje dviga rodnosti stvar stroke, ne pa politike. Iz SNS-a pa so sporočili, da odločitev o abortusu ne sme temeljiti na političnem prepričanju ministra.

Tak ukrep lahko ogrozi življenje žensk in jih postavlja v neenakopraven položaj glede dostopnosti do splava.

Odbor za enake možnosti pri LDS-u