V Sloveniji je do 15. marca obvezna uporaba zimske opreme za vsa motorna vozila. Tistim, ki zaradi njene neuporabe povzročijo zastoje, grozijo visoke kazni. Foto: RTV SLO
V Sloveniji je do 15. marca obvezna uporaba zimske opreme za vsa motorna vozila. Tistim, ki zaradi njene neuporabe povzročijo zastoje, grozijo visoke kazni. Foto: RTV SLO
Namestitev verig na kolesa
Ministrstvo za promet poziva voznike, naj uporabljajo zimske pnevmatike in naj računajo na daljše potovalne čase. Vožnja v zimskih razmerah naj bo enakomerna, razdalja med vozili naj bo večja, predvsem pa naj uporabniki cest zmanjšajo hitrost in jo prilagodijo razmeram na cesti. Foto: RTV SLO
Zimska služba
Za prevoznost v zimskih razmerah bo skrbelo 393 snežnih plugov, 230 vlečnih posipalcev in 107 samodejnih posipalcev. Foto: RTV SLO

Članek v hrvaškem Jutarnjem listu navaja, da so vozniki, ki nimajo ustrezne zimske opreme, oglobljeni s 125 evri. Posebno pozornost pa namenja voznikom tovornjakov. Če namreč voznik tovornjaka podnevi na avtocesti obstane v snegu in povzroči večji zastoj, mu grozi tudi do 100.000 evrov kazni. Ob manjših zastojih ponoči so kazni milejše in znašajo 400 evrov, še navaja članek.

Na Hrvaškem posredovanje ne udari voznikov po žepu
Na Hrvaškem so razmere drugačne. Če voznik zaradi neuporabe zimske opreme povzroči zastoj prometa na avtocesti, ne plača posredovanja, če to opravijo delavci Hrvaških avtocest (Hac). Voznik plača stroške posredovanja, le če je treba uporabiti stroje ali opremo, ki jih Hac nima na voljo.

Je pa stroške treba plačati na avtocesti Reka-Zagreb, saj ob morebitnih zastojih posreduje podjetje, ki ima koncesijo za upravljanje te avtoceste.

Pristojne službe v pripravljenosti
Pristojne službe zagotavljajo, da so na zimsko sezono še bolje pripravljene kot v preteklih letih. Za zagotavljanje prevoznosti na 5.919 kilometrih državnih cest in 464 kilometrih avtocest bo skupno na voljo do 1.500 delavcev, dovolj pa naj bi bilo tudi posipnih materialov.

Vzdrževalci bodo ceste plužili in posipali, policija bo natančno spremljala opremljenost vozil z zimsko opremo in izločala tovorna vozila, poskrbljeno pa bo tudi za učinkovito obveščanje o stanju na cestah, je povedala Lilijana Herga z direkcije za ceste.

Prevoznost je zagotovljena, če višina snega na cestah prvega in drugega prednostnega razreda ne presega 10, drugod pa 15 centimetrov. Tedaj je promet mogoč s predpisano zimsko opremo vozil.

V zimskih razmerah se na 5748 kilometrih državnih cest izvaja zimsko vzdrževanje cest, 151 kilometrov državnih cest pa je zaprtih za promet.

Posebna pozornost tovornjakom in klancem
V letošnji zimi bodo posebno pozornost namenili prevoznosti najbolj kritičnih klancev na državnih cestah, saj prav tam nastaja največ zastojev. Še posebej problematična so tovorna vozila, tovorni promet pa se je z vstopom v Evropsko unijo še povečal.

Takrat velja za tovorna vozila obvezno izločanje iz prometa. Vseh predvidenih mest za izločanje je 51, sprejmejo pa lahko 2.000 tovornih vozil. A pretekle izkušnje kažejo, da vozniki tovornih vozil predpisov do zdaj niso upoštevali, pravi Herga. To je v intervjuju za MMC potrdil tudi Srečko Deželak iz Generalne policijske uprave.