Zupan je pojasnil, da se pridobljeni naziv magistra po bolonjskem študiju zapiše za imenom. Foto: RTV SLO
Zupan je pojasnil, da se pridobljeni naziv magistra po bolonjskem študiju zapiše za imenom. Foto: RTV SLO

Zupan je v spletnem klepetu pojasnil, da bo v naslednjih letih, ko se bo slovensko gospodarstvo vedno intenzivneje vključevalo v evropsko proizvodnjo in industrijske procese, stanje postalo kritično.

Čeprav meni, da je izredno težko vplivati na trg delovne sile, pa si ministrstvo prizadeva za čim večje zanimanje industrije za ta problem, pri današnjih dijakih pa vzbuditi željo po poklicu v naravoslovju.

"Bolje pozno kot nikoli," je odgovoril minister na vprašanje, zakaj država šele zdaj tako spodbuja vpis na tehnične in naravoslovne fakultete.
Podjetja in študentje bi morali sodelovati
Zupan poudarja, da pri tem ne gre za preusmerjanja namenov dijakov, temveč skušajo tistim, ki se za smer študija še niso odločili, le položiti na srce, naj se čim bolj pozanimajo o posameznih smereh, sami sebe pa povprašajo, kako bodo po končanem študiju prenesli dlje časa trajajočo brezposlenost.

Po njegovem mnenju sicer v Sloveniji tehnični poklici še nimajo prave veljave, problem pa vidi tudi v iskanju prve zaposlitve, saj delodajalci premalo poznajo prosilce za delovno mesto. Prav zato se zdi Zupanu zelo pomemben stik in sodelovanje med podjetji in študenti še v času njihovega študija.

Kako minister Zupan kot znanstvenik gleda na vero, si preberite tukaj.
Z vaučerji nad nemotiviranost?
Zupan je povedal, da želijo na vpis v tehnične študije vplivati tudi prek sistema štipendiranja, pri čemer bi utegnili še povišati že zdaj znane dodatke za deficitarne poklice. Dotaknil se je tudi problema nemotiviranosti velikega dela študentov, kar bi v prihodnje lahko spremenili s sistemom vaučerjev za vsako leto študija, ki pa bi jih študent prejel le enkrat.

Ob koncu klepeta je minister pojasnil, da je med slovenskimi fakultetami veliko razlik in da jih le malo ponuja povsem enake programe. Prav zato tudi ne bi bilo možno narediti lestvico najboljših in najslabših fakultet.