Ta teden sta v slovenskem političnem prostoru in tudi v slovenski tvitosferi najbolj odmevala dva dogodka: predlog SDS-a, da se v strokovno skupino mandatno-volilne komisije doda Milana Kučana, ter Junckerjev seznam kandidatov za evropske komisarje, na katerem je tudi Alenka Bratušek.
Okrepitev strokovnosti in neodvisnosti
Poslanska skupina SDS-a je v sredo v strokovno skupino mandatno-volilne komisije (MVK), ki bo podala pravno mnenje o odvzemu mandata predsedniku SDS-a Janezu Janši, predlagala Kučana. Kot so na svoji spletni strani zapisali v stranki, so Kučana predlagali, ker se bo s tem okrepila "strokovnost in predvsem neodvisnost" komisije. Kot so navedli v SDS-u, so Kučana v omenjeno skupino predlagali, ker je "nesporna pravna avtoriteta v Sloveniji z izjemnim vplivom" v državni upravi, politiki, sodstvu, tožilstvu, policiji ... pa tudi v stranki SMC."
Absolutno zaslužijo plus točke za idejo. Politični joke dneva. :) "SDS za pravnega strokovnjaka v MVK predlaga Milana Kučana"
— Ursic Domen (@ursicdomen) September 3, 2014
Privarčevalo bi se pri telefonskih stroških
Kučan je po navedbah SDS-a pravnik, ki si je, čeprav nikoli ni delal v svojem izvirnem poklicu, na različnih funkcijah, ki jih je opravljal, "še posebej kot predsednik centralnega komiteja Zveze komunistov Slovenije, nabral neprecenljive praktične izkušnje iz prava, spoštovanja in zakonov". V stranki so tudi prepričani, da je bil njihov predlog racionalen, saj bi se privarčevalo pri telefonskih stroških. "Zaradi neposrednega sodelovanja Kučana z ostalimi člani strokovne komisije, predvsem Cirilom Ribičičem in Rajkom Pirnatom, ne bo treba vsak dan na stroške DZ-ja telefonirati v Murgle," so zapisali. Predsednika MVK-ja Mitjo Horvata (SMC) so v SDS-u pozvali, naj Kučanovo soglasje za sodelovanje v skupini pridobi "neposredno kar predsednik SMC-ja ob svojih rutinskih posvetih s Kučanom".
, ki so kot "neodvisne pravne strokovnjake" predlagali Ribičiča, Pirnata in Zalarja so bili resni,tisti,ki so predlagali Kučana pa ne?!
— Darko Bulat (@darkob) September 5, 2014
Grobo norčevanje in politično pobalinstvo
Kučan predlog vidi kot cinizem. V odzivu na predlog SDS-a je navedel, da je bilo preveč naporov številnih rodov Slovencev vloženih v prizadevanja za slovensko državo, "da bi jo prepustili političnemu pobalinstvu, norčevanju iz institucij države, aroganci, cinizmu in neodgovornemu ravnanju". Zato je po njegovem mnenju čas, da "takšno početje zavrnemo". Kučan še vedno verjame, "da si državo zaslužimo in jo znamo upravljati". "A le če bomo zaustavili zaničevanje in rušenje države, skupaj, državljani, državni zbor, vlada in predsednik republike," je zapisal v odzivu.
Kučan bi moral sprejeti ponudbo Stranke za člana komisije pravnikov. Tako bi končno priznal, da je Ivan v bistvu njegov človek.
— pengovsky (@pengovsky) September 4, 2014
priznat, tale SDS poteza s predlogom Kučana je duhovita.
— Cesar (@KajzerFranc) September 3, 2014
Odmeval tudi Junckerjev seznam
Poleg SDS-ovega predloga je ta teden v slovenski tvitosferi na političnem prizorišču odmeval tudi Junckerjev seznam kandidatov za evropske komisarje, na katerem je tudi Alenka Bratušek. Juncker je seznam, ki ga je oblikoval po nizu pogovorov s kandidati za komisarje v zadnjih dneh, poslal Svetu EU-ja, ki ga sestavljajo vlade članic. Ta mora zdaj seznam formalno potrditi, dokler pa tega ne stori, seznam ni dokončen. Juncker bo nato predstavil porazdelitev resorjev in to, kako namerava organizirati delo v komisiji, česar pa ni pričakovati pred sredino naslednjega tedna, so sporočili v Bruslju.
Bratuškove za komisarko pove o Evropski komisiji in Junckerju več kot o Bratuškovi in slovenskih zdrahah.
— Borut Hocevar (@BorutHocevar) September 5, 2014
Dejan Židan glasoval proti
Odhajajoča vlada Alenke Bratušek je na dopisni seji podprla, da Svet EU-ja formalno potrdi Junckerjev seznam kandidatov. Kako je kdo glasoval, ni znano. Je pa minister za kmetijstvo in okolje v odhodu Dejan Židan za STA povedal, da je glasoval proti, ker Bratuškova ne uživa zaupanja. Zdi se mu neprimerno, da je vlada o tej temi glasovala na dopisni seji. Junckerjeva tiskovna predstavnica Natasha Bertaud je poudarila, da je Juncker kandidate izbral na podlagi njihovih kompetenc in izkušenj ter ob upoštevanju tega, kako se bodo najbolje vključili v njegovo ekipo.
Buhve, kakšna bi bila košarka, če bi se igralci sami predlagali v reprezentanco.
— Martin Valič (@MartinValic) September 4, 2014
me bega, da slovenski EU poslanci iz vrst LS, niso predlagali JJ za EU komisarja! S tem bi rešili dilemo kaj sme obsojenec in česa ne.
— Dialogos (@dialogos_si) September 3, 2014
Pogovor le z Bratuškovo
Kandidatura premierke v odhodu Bratuškove je v zadnjih tednih v Sloveniji sprožila precej polemik. Vlada v odhodu je konec julija v Bruselj poslala seznam treh kandidatov - poleg Bratuškove sta bila na njem še zunanji minister v odhodu Karl Erjavec in evropska poslanka iz vrst SD-ja Tanja Fajon, a je Juncker ta teden opravil pogovor le z Bratuškovo, ki si jo je, sodeč po bruseljskih diplomatskih virih, želel že konec julija. Informacija je tedaj močno razburkala notranjepolitično prizorišče. Bratuškova se je znašla pod plazom očitkov o samokandidaturi, njen primer pa se je znašel tudi pred komisijo za preprečevanje korupcije. To naj bi bil tudi razlog, da je njeni stranki mandatar Miro Cerar zaprl vrata v svojo vlado.
bo postala podpredsednica komisije za digitalne zadeve in inovacije. We dont nid beter internet konekšion, we just nid more time
— Panda RS (@istrskapanda) September 4, 2014
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje