Vožnja brez vinjete ne bo priporočljiva, saj bodo kazni bistveno višje od cene vinjete. Foto: EPA
Vožnja brez vinjete ne bo priporočljiva, saj bodo kazni bistveno višje od cene vinjete. Foto: EPA
Triglavski narodni park
Na nekaterih območjih Triglavskega narodnega parka bo prepovedan lov in posegi v prostor. Foto: MMC RTV SLO
Kazni za neuporabo vinjet

Vlada je na seji namreč sprejela besedilo novele zakona o javnih cestah, ki uvaja vinjete kot način plačevanja cestnine.

Nadzor nad cestninjenjem z vinjetami bodo izvajali policija, prometni inšpektorat, carinska uprava in cestninski nadzorniki. Družba za avtoceste (Dars) bo tako dobila pristojnosti prekrškovnega organa. Sredstva, pridobljena na ta način, bodo šla v proračun, je še pojasnil minister Žerjav.

Kaj se zgodi, če vas dobijo brez vinjete?
Cestninski nadzornik bo v primeru kršitve kršitelju izdal plačilni nalog v znesku 600 evrov (možnost plačila polovičnega zneska v predpisanem roku). Kot je še zapisano v vladnem gradivu, bo nadzornik vozilo izločil iz prometa, izločiti pa ga bo moral na kraju, kjer mu je omogočen nakup vinjete. Če bo voznik odklonil nakup vinjete, mu bo lahko nadzornik na vozilo namestil tehnično napravo, ki bo preprečevala nadaljnjo vožnjo. Tehnična naprava se bo odstranila po plačilu cestnine ali nakupu vinjete, vendar najpozneje v 30 dneh od dneva namestitve. Stroške namestitve tehnične naprave bo plačal voznik.

Financiranje občin po novem
Poleg tega je ministrski zbor za seji pripravil predlog novele zakona o financiranju občin, s katerim sledi odločbi ustavnega sodišča, je pojasnil minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar. Po novem naj bi primeren obseg za financiranje občin določili v celoti, ne pa več za vsako občino posebej. Občinam bi pripadlo 54 odstotkov dohodnine. Od tega bi šlo 70 odstotkov občinam za zagotavljanje izponjevanja nalog, preostalo pa za medobčinsko solidarnost.

Poleg tega se občine ne bodo več mogle zadolževati za več kot 6 odstotkov realiziranih prihodkov.

Triglavski narodni park z novim režimom
Vlada je na seji potrdila tudi predlog novega zakona o Triglavskem narodnem parku. Zunanje meje parka ostajajo enake, vendar pa se ta zdaj deli na tri varstvena območja. Iz osrednjega, najbolj varovanega območja bodo izvzeli poseljena območja, obdelovana zemljišča in gospodarske gozdove in jim tako omogočili primeren razvoj dejavnosti. V ožjem območju parka bo režim po novem nekoliko strožji, ponekod bodo prepovedani lov in posegi v prostor.

Spomenik žrtvam nesreče na Korziki
Poleg tega je vlada sprejela tudi načrt za asanacijo kraja na Korziki, kjer se je leta 1981 zgodila nesreča slovenskega letala. Maja se bo na Korziko odpravila skupina civilne zaščite in slovenske vojske, ki bo asanacijo skušala končati do konca maja. Postavljeno bo tudi ustrezno spominsko znamenje. Pri delu bodo naši skupini bodo pomagale francoske oblasti.

E. S.

Kazni za neuporabo vinjet