Gre za odločbo ministra za pravosodje Aleša Zalarja glede opravljanja nadzora na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani in o odločitvi vodje istega tožilstva o zavrnitvi pravosodnega nadzora. S tožilstva so namreč vlado obvestili, da izvajajo izredni pravosodni nadzor ministrstva, češ da gre za nedovoljen poseg v samostojnost državnega tožilca.
Kot predvideva zakonodaja, se mora na tako odločbo pravosodnega ministrstva kot na stališče vodje okrožnega tožilca odzvati tudi generalna državna tožilka. Barbara Brezigar bo odziv morala pripraviti v petih dneh.
Nadzor sprožil odgovor na poslansko vprašanje
Kot je razložil minister za pravosodje Aleš Zalar, so se za izredni nadzor odločili, ker iz odgovorov Brezigarjeve na poslansko vprašanje Cvetke Zalokar Oražem glede kazenskega pregona tožilstva zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda "izhaja domneva mogočih hujših nepravilnosti pri opravljanju zadev državnotožilske uprave na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani".
Tožilstvo: Brezigarjeva bo odgovor podala v roku
Medtem so z vrhovnega državnega tožilstva sporočili, da kljub nekaterim ugibanjem v javnosti Brezigarjeva s svojega položaja ne namerava odstopiti, obenem pa so potrdili, da bo tožilka svoje mnenje glede opisanega primera podala v predpisanem roku. Sporočili so še, da bodo v petek na rednem sestanku z vodji okrožnih državnih tožilcev obravnavali tudi "problematiko nadzora s strani ministrstva za pravosodje in pritiska politikov na državno tožilstvo".
Že prejšnji teden pa so s tožilstva sporočili, da so "ponavljajoče se navedbe ministra za pravosodje Aleša Zalarja v zadnjih dneh, da državno tožilstvo spada v izvršilno vejo oblasti, v nasprotju z našo ureditvijo in tudi z evropskimi standardi pravne države".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje