"Premier je zmagovalec. Nič ni ponudil, LDS pa je ostal v vladi. A ni frajer?" je dejal Karl Erjavec pred koalicijskim vrhom na novinarsko vprašanje, ali je dal Borut Pahor LDS-u dovolj jasne odgovore glede generalne državne tožilke Barbare Brezigar. Foto: MMC RTV SLO
Bojan Kontič
Poslanska skupina SD bo ministrico Krealovo pri interpealciji podprla, napoveduje Bojan Kontič. Foto: MMC RTV SLO
Katarina Kresal
Bo Katarina Kresal prestala interpelacijo? Foto: MMC RTV SLO
Erjavec in Kresalova vsaka na svoji strani

Predsednik vlade in SD-ja Borut Pahor ter predsednica LDS-s in notranja ministrica Katarina Kresal sta se novinarjem po sestanku izognila, zato sta bila za pojasnila novinarjem na voljo le predsednik Zaresa Gregor Golobič in predsednik DeSUS-a Karl Erjavec.

Golobič je dejal, da so govorili o aktualnih političnih zadevah, manj pa o samem delovanju vlade. Erjavec je sestanek označil kot korekten, hkrati pa meni, da so odnosi v koaliciji stabilni. Golobič medtem mnenja še ni mogel podati. Povedal je le, da o delovanju vlade v stranki že dalj časa teče razmislek, a da bo to vprašanje moralo še počakati, saj bo prihodnji teden delovno zelo intenziven. Prav tako se v stranki pogovarjajo o rekonstrukciji vlade pri medsebojnih odnosih.

"Pravosodni minister naj ravna, kot meni, da je prav"
Odgovarjal je tudi na vprašanja okoli tožilstva in dejal, da dilema ostaja odprta zaradi presoje ustavnega sodišča. "Sem za to, da pravosodni minister ravna, kot meni, da je prav. Če še misli, da so bile kategorične ocene, ki jih je podal, utemeljene, je logično, da vlada o tem odloča. A Zalar mora predlog za razrešitev dati," je razložil novinarjem.

Še pred sestankom je Erjavec na novinarsko vprašanje, ali je Borut Pahor LDS-u dal dovolj, jasno odgovoril: "Premier je zmagovalec. Nič ni ponudil, LDS pa je ostal v vladi. Ali ni frajer?" Glede stanja v koaliciji in njeni trdnosti je Erjavec komentiral, da je koalicija vedno trdna in da izsiljevanje LDS-a ne bo ne poslabšalo ne izboljšalo odnosov znotraj nje.

Kresalova brez podpore DeSUS-a
Približuje se državnozborska razprava o interpelaciji zoper Katarino Kresal, tukaj pa ministrica nima DeSUS-ove podpore. Kljub vsemu ni izključeno, da bi vsak poslanec DeSUS-a glasoval po svoji vesti, ne vsi enotno - o tem se bodo dogovorili na sestanku tik pred interpelacijo. Zares je medtem podporo Kresalovi že napovedal. Golobič je tukaj še spomnil, da so vsi koalicijski dogovori doselj vključevali določilo, da koalicijske stranke ne podpirajo razrešitve ministrov. Razložil je: "To pa ne pomeni, da poslanci nimajo svobode odločati drugače. Če stranka ravna proti premisleku premierja, je prav, da sama pove, da v takih okoliščinah odstopa od takega sporazuma."

Kontič: Postavljanju pogojev nisem naklonjen
Odločitev LDS-a, da ostane v vladi, je komentiral tudi predsednik poslanske skupine SD-ja Bojan Kontič, ki meni, da se je zadeva izšla, kot se za odgovorno koalicijo spodobi. Vse zahteve LDS-a so bile po njegovih besedah izpolnjene; ob tem pa sam ni naklonjen postavljanju pogojev, saj so, kot je še dejal, na začetku mandata sprejeli odgovornost za upravljanje z državo, kar pomeni, da jo je treba kakovostno upravljati ves mandat. Po njegovem mnenju je sicer normalno, da znotraj vlade nastanejo različni pogledi glede posameznih vprašanj, a v takih primerih je treba najti kompromis.

Trditev, da je koalicija v krizi, je Kontič zavrnil, Katarini Kresal pa je napovedal podporo pri interpealciji.

6. junij ostaja mogoč datum za referendum
V SD-ju so sicer razpravljali tudi o mogočem datumu naknadnega zakonodajnega refrenduma o arbitražnem sporazumu o meji s Hrvaško. Miran Potrč je potrdil neuradne informacje, da je mogoč datum 6. junij, a v tem primeru bi morali o ratifikaciji sporazuma odločati že prvi dan aprilske seje državnega zbora, torej 19. aprila, vse roke pa bi morali izvajati "v najbolj skrčenih terminih". Po ratifikaciji namreč sporazum čakata še možnost veta državnega sveta, nato pa še sama odločitev za referendum.

O tem, ali je že znano, kateri dan bo državni zbor o ratifikaciji glasoval, ni želel govoriti.

Erjavec in Kresalova vsaka na svoji strani