Milan Brglez. Foto: DZ/Matija Sušnik
Milan Brglez. Foto: DZ/Matija Sušnik

"Kolikor sem razumel celotno logiko, se nikoli ni povsem delala presoja vplivov na okolje za celoten projekt, ampak za delčke projekta. Domnevam, da je bila to praksa, ki so jo številne lokalne skupnosti ali pa njihovi župani uporabljali pri številnih projektih," je dejal nekdanji predsednik DZ-ja Milan Brglez in dodal, da se mu zdi tudi sporno.

"Presoja vplivov na okolje mora biti nujni sestavni del te zadeve. Fiziko poznamo, absolutna zaščita bi bila mogoča samo, če bi kanalizacija šla pod vodnim virom, ne nad njim, to je bilo moje stališče takrat in zdaj. Ampak to je splošno stališče, jaz ne odločam o teh postopkih," je dejal.

Po njegovih besedah je šla tudi komunikacija njegovega kabineta v času vodenja DZ-ja z ministrstvi, ki da je takrat aktivno potekala, v smeri opozoril, da je treba standarde varstva okolja upoštevati.

Mestni svet o projektu ni mogel razpravljati

Pred komisijo je danes pričala tudi nekdanja samostojna ljubljanska svetnica stranke Vesna Jasminka Dedić. Škandalozno se ji zdi, da je bilo v prvem gradbenem dovoljenju opredeljeno, da je kanal C0 manj zahteven objekt, kar je pozneje v zahteven objekt prekvalificirala upravna enota.

Spomnila je tudi, da kljub zahtevam dela mestne opozicije ljubljanski mestni svet o projektu ni mogel razpravljati.

"Skupina opozicijskih svetnikov in svetnic, torej svetniški klub SDS, svetniški klub samostojnih svetnikov, samostojna svetnica NSi-ja, samostojni svetnik Piratov in jaz kot samostojna svetnica Vesne - zelene stranke smo dali predlog za izredno sejo ... vse je bilo regularno, skladno s poslovnikom Mestne občine Ljubljana, s statutom, ampak potem je župan Zoran Janković svetniški skupini Liste Zorana Jankovića in Gibanja Svoboda pozval, da to izredno sejo bojkotirajo," je dejala. Na seji tako po njenih besedah mestni svet ni bil sklepčen in o problematiki ni mogel razpravljati, kar se ji zdi nenavadno.

Komisija ugotavlja politično odgovornost in drugo odgovornost nosilcev javnih funkcij zaradi suma političnega vmešavanja v gradnjo javnega povezovalnega kanala C0 in suma, da so oz. so bili postopki pri tem vodeni nepregledno, nezakonito in z izigravanjem zakonodaje.

Povezovalni kanal C0 bo povezal kanalizacijska sistema Medvod in Vodic z osrednjo ljubljansko čistilno napravo ter je del 111 milijonov evrov vrednega projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljansko polje, za katerega je Slovenija prejela tudi evropska sredstva.