Ministra čaka še vroča parlamentarna razprava v torek, vendar ni pričakovati, da bo razplet zanj neugoden. Foto: RTV SLO
Ministra čaka še vroča parlamentarna razprava v torek, vendar ni pričakovati, da bo razplet zanj neugoden. Foto: RTV SLO
Pred interpelacijo Bručana

Poslanska skupina koalicijskega DeSUS-a je imela glede dela ministra nekaj pomislekov, zato so se danes sešli z njim. Trije izmed štirih poslancev so se odločili glasovati proti interpelaciji ministra, eden pa, da jo bo vseeno podprl. Bručan lahko tako pričakuje 49 glasov podpore od skupno 90 poslancev v državnem zboru - če bodo vsi koalicijski poslanci oddali svoj glas. Ministru se stolček po vsej verjetnosti ne maje več.

Za razpravo namenili dobrih 17 ur
Parlamentarna razprava o delu in odgovornosti ministra se bo po odločitvi kolegija predsednika DZ-ja začela v torek ob 10. uri in bo predvidoma ob 22. uri prekinjena, nadaljevala pa se bo v sredo, spet ob desetih.

Največja opozicijska stranka nadaljuje kritiko vlade
Interpelacijo zoper ministra za zdravje so skupaj z zahtevo po sklicu izredne seje vložili poslanci LDS-a 11. oktobra. Največjo opozicijsko stranko je zmotila zlasti t. i. divja privatizacija, ministru pa očitajo tudi, da ni pripravil več zakonov, da je manipuliral s podatki o čakalnih dobah ter da je bila povzročena milijardna škoda zaradi previsokih cen zdravil.

Bručan se ne čuti krivega
Minister je vse očitke odločno zavrnil v skoraj 90-stranskem odgovoru, ki ga je poslal v DZ in v katerem je zapisal, da je "razočaran nad navajanjem neresnic in nad demagoškimi trditvami o domnevno neizvršenih nalogah". Prepričan je, da se koncesije podeljujejo na enak način kot v obdobju prejšnjih vlad in da so očitki o divji privatizaciji povsem neutemeljeni.

Lekarniška zbornica proti sklepu ministrstva
Lekarniška zbornica meni, da je sklep ministrstva za zdravje, s katerim se vsem lekarnam nalaga, da Vzajemni mesečno posredujejo 14 podatkov namesto do zdaj določenih petih, nezakonit. Zbornica in lekarne bodo zato sprožile upravni spor pred upravnim sodiščem kot tudi pobudo za oceno skladnosti sklepa z ustavo pred ustavnim sodiščem.

Po interpelaciji obstrukcija seje
Poslanci DeSUSa, LDS-a, SD-ja in SNS-a pa bodo decembrsko sejo DZ-ja zapustili pri odločanju o vladnem predlogu zakona o verski svobodi. V SDS-u kljub temu verjamejo, da bo predlog zakona potrjen.

Pred interpelacijo Bručana