Prvi teden po odprtju šol se je po podatkih ministrstva za izobraževanje k pouku vrnilo 94,7 odstotka vseh učencev prvega triletja. "V prvem, drugem in tretjem razredu so se vključili učenci, ki na podlagi navodil NIJZ-ja delujejo v manjših skupinah in po naših informacijah so se šole zelo uspešno pripravile na organizacijo in delo v prvi triadi poteka normalno," je na dopoldanski novinarski konferenci povedal direktor Zavoda za šolstvo Vinko Logaj in pojasnil, da se na podlagi priporočil NIJZ-ja sicer pojavljajo težave, ki so povezane s kadri in prehajanjem učencev. Danes so se v šolske klopi vrnili tudi devetošolci in učenci s posebnimi potrebami. Večina šol je dobro pripravila organizacijo, sprejem učencev devetih razredov pa je potekal brez zapletov. "Zagotovljeno je varno okolje za vse, ki so prišli v šolo," je zatrdil Logaj.
Čeprav je bilo sprva predvideno, da bodo ostali učenci in dijaki šolsko leto končali doma s šolanjem na daljavo, so zdaj vse glasnejši namigi, da bi se lahko tudi oni še letos vrnili v šolske klopi. Pristojna ministrica Simona Kustec si, kot je povedala prejšnji teden, želi, da bi ob pozitivni epidemiološki sliki v prihajajočih tednih odprli vrata tudi zanje. Za to pa potrebujejo zeleno luč stroke. Zakaj je dobro, da se učenci v šolo vrnejo še pred koncem leta, je pojasnil tudi direktor Zavoda za šolstvo. "Ker le izobraževanje v šoli omogoča doseganje vseh ciljev, ki so zastavljeni za šolo. Treba je tudi ugotoviti morebitne primanjkljaje pri posameznih vsebinah, ki so nastali pri izobraževanju na daljavo," je pojasnil in dodal, da bo to pomagalo načrtovati delo v naslednjem šolskem letu.
O morebitni vrnitvi vseh učencev bo več znanega še ta teden
In kakšna je verjetnost, da bi se vsi učenci in dijaki še v letošnjem šolskem letu res vrnili v šolske klopi? "Odgovor je povezan s priporočili zdravstvene stroke," je previdno odgovoril Logaj in dodal, da bi pouk lahko stekel v nekaj dneh, če bi bil možen v klasičnih oddelkih. Po trenutnih normativih je lahko v razredu hkrati do 15 učencev. V zvezi z vrnitvijo preostalih v šolo Logaj pričakuje, da bodo to dorekli na skupnem sestanku s predstavniki NIJZ-ja in ministrstva za izobraževanje, znanost in šport predvidoma danes ali v torek.
"Delo v skupinah, ki so manjše od oddelkov, je nemogoče organizirati za več učencev in dijakov, ob predpostavki zdaj določenih normativov," je opozoril Logaj. Trenutno je zaradi pouka v skupinah, ki so razpolovile oddelke, po besedah Logaja zgolj s šolanjem prve triade, devetošolcev in maturantov izkoriščen ves prostorski in kadrovski potencial v šolah. Ob tem je zatrdil, da bo zavod s pristojnimi službami iskal optimalne rešitve, kako dokončati šolsko leto. "Če upoštevamo, da imamo 260.000 dijakov in učencev in da bi ti prihajali 15 dni v šolo, to pomeni 3,9 milijona stikov. Sama šola je organizirana na način, ki zagotavlja identifikacijo stikov, razvrščeni so v oddelke, vodi se njihova prisotnost in odsotnost," je dejal Logaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje