Nekateri vodje poslanskih skupin so priznali, da o listi v celoti pred njeno vložitvijo niso bili obveščeni. Vodja poslanske skupine PS-ja Jani Möderndorfer o ministrski ekipi ni želel govoriti.
Predsednik DZ-ja iz vrst SD-ja Janko Veber je dejal, da lahko komentira le izbor kandidatov, ki jih je predlagal SD. "Poskušali smo se potruditi in izbrati resnično zelo kompetentne kandidatko in dva kandidata," je dejal Veber, ki tudi ni želel komentirati izbora kandidata za finančnega ministra Uroša Čuferja. Če je mandatarka ocenila, da je kandidat primeren, ji je treba zaupati, meni Veber.
Veber je dejal, da bi, če bi prišlo do stališča, da SD katerega izmed kandidatov ne bi podprl, najprej poskušali obvestiti mandatarko. A sam ocenjuje, da nepodpore ne bo.
Vodja poslancev DeSUS-a Franc Jurša je priznal, da je za kandidata za finančnega ministra izvedel iz medijev. Česar pa ne jemlje kot slabost, saj je to odločitev mandatarke. Čufer bo imel podporo DeSUS-a, je dejal Jurša, saj naj bi tako podpisali v dogovoru o koalicijskem sodelovanju.
Izbora Čuferja ne komentirajo tudi v DL-ju. Na to, da so nekateri mediji za kandidata za finančnega ministra vedeli pred koalicijskimi partnerji, je poslanka DL-ja Polonca Komar dejala: "Tako je pač bilo." Predsednik DL-ja Gregor Virant izjav za medije ni želel dajati.
Prihodnjo opozicijo moti zlasti Čufer
SDS, SLS in NSi opozarjajo zlasti na kandidata za finančnega ministra Uroša Čuferja. "Kar je bilo predlagano zadnjo sekundo, je izhod v sili," meni vodja poslancev SDS-a Jože Tanko. Po njegovih besedah je težava tudi, da kdor koli, ki je sodeloval pri ustvarjanju finančne, bančne luknje, kandidira za reševanje težav na tem področju.
Vodja poslanske skupine SDS-a še meni, da je med predlaganimi kandidati za ministre več imen, ki so na določen način inkriminirana. Ne gre le za kandidata za ministra za gospodarstvo Stanka Stepišnika, ki naj bi bil v policijski preiskavi, je dejal. Gre tudi za "problem" predsednika DL-ja in kandidata za ministra za notranje zadeve in javno upravo Gregorja Viranta, pa ne nazadnje za mandatarko, meni Tanko.
Vodja poslancev SLS-a Mihael Prevc pred zaslišanji težko ocenjuje kandidate za ministre. Glede na to, da je koalicijska pogodba po mnenju SLS-a slaba, pa se mu zdi logično, da so nastale težave pri iskanju ministrov, zlasti strokovno podkovanih.
Tonin (NSi): Kar divji cvet
Vodja poslancev NSi-ja Matej Tonin je na vprašanje, kako ocenjuje jagodni izbor kandidatov za ministre, odgovoril: "Kar divji cvet". Möderndorfer se je na to odzval z besedami: "Razumem nekatere, ki pravijo, da so kandidati kot divji cvet, saj so časi takšni, da v resnici potrebujemo prav to," je dejal.
Eni kandidati so po njegovih besedah stari in pričakovani kadri, so pa tudi taki, ki jih javnost ne pozna. "Tudi kakšnih velikih njihovih dosežkov še nismo videli. Lahko, da nas bodo pozitivno presenetili, lahko pa bo to slabo za Slovenijo," je dejal. Glede Čuferja je Tonin dejal, naj se vprašamo, kako bo težave reševal tisti, ki jih je povzročil.
Alenka Bratušek ima v primeru, da oceni, da predstavitev določenega kandidata v DZ-ju ne bi bila ustrezna, možnost podati kakšen drug predlog. Po predstavitvah kandidatov bo imela mandatarka tako tri dni časa, da se odloči tudi za takšno možnost, je dejal predsednik DZ-ja Veber. Bi bilo pa v tem primeru treba sejo DZ-ja prestaviti, je pojasnil.
S kandidati nezadovoljni tako v ZZR-ju kot v VLV-ju
Lista kandidatov je za predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma neprepričljiva, Uroš Čufer pa je zanj popolna neznanka. Pa tudi nekatera imena drugih ministrskih kandidatov v tem trenutku "ne vlivajo zaupanja, da bi imeli dovolj izkušenj", je dejal.
Uroš Lubej iz Odbora Vseslovenske ljudske vstaje je dejal, da "prve izjave akterjev kažejo, da drug o drugem ne vedo, kaj delajo, in da jim že pri sestavi ekipe ne uspeva tisto, kar so si zastavili". Izjave mandatarke kažejo tudi na to, da resni strokovnjaki te vlade ne jemljejo resno, je dodal. Poslanci DZ-ja imajo neizmerno željo po tem, da bi čim dlje, po možnosti do leta 2015, ohranili svoje oblastne privilegije, meni Lubej. Zato je po njegovem mnenju nemogoče predvideti trajanje mandata.
Lubeja posebej moti, da je Alenka Bratušek v ključnem trenutku, ob objavi poročila protikorupcijske komisije o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank, kot je dejal, popolnoma napačno odreagirala. "Še vedno podpira Zorana Jankovića, ki kljub temu, da ga bremenijo sumi korupcije, vztraja na svojem položaju," je opozoril Lubej iz VLV-ja.
Za Šturma bo za vlado ključna preizkušnja, kako zagotoviti in upravičiti zaupanje finančnih trgov ter tudi dobiti zelo potrebne kredite za refinanciranje posojil, izpolnjevanje proračunskih obveznosti in za likvidnost bančnega sistema.
Prioritete nove vlade je Lubej označil za popolnoma zgrešene. Tako bi morala vlada predvsem določiti datum svojega odstopa oziroma predčasnih volitev, s čimer bi omogočila, da v politični prostor pridejo nove ideje, nova gibanja in novi ljudje, je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje