Celjski škof in predsednik komisije za pravičnost in  mir pri SŠK-ju Anton Stres meni, da je opozarjanje na družbene slabosti dolžnost Cerkve. Foto: RTV SLO
Celjski škof in predsednik komisije za pravičnost in mir pri SŠK-ju Anton Stres meni, da je opozarjanje na družbene slabosti dolžnost Cerkve. Foto: RTV SLO
Leta 2004 je skupina Hit ustvarila 46,7 milijarde tolarjev kosmatega donosa, od tega 78 odstotkov igre na srečo. Foto: RTV SLO

Z javnim pismom se zato komisija, ki ji načeluje pred kratkim umeščeni celjski škof Anton Stres, zavzema za široko javno razpravo in omejevanje igralništva v Sloveniji. Po mnenju RKC-ja igralništvo v obliki osebnih tragedij, organiziranega kriminala, prostitucije, drog in drugih robnih pojavov ustvari več družbene škode kot gospodarskega dobička, kar naj bi dokazovale mednarodne študije.

Komisija obsoja razmah igralništva v obdobju prejšnje vlade, zdajšnjo pa poziva k previdnosti in razmisleku o morebitnih davčnih olajšavah, ki jih je ameriški igralniški velikan Harrah's Entertainment postavil kot pogoj za partnerstvo s Hitom pri postavitvi megaigralnice v Novi Gorici ne glede na obetano povečanje števila delovnih mest in obiska turistov.

Vlada podpira razvojne načrte Hita
Lanskega novembra so se predstavniki ameriške družbe, ki upravlja verigo 40 igralnic po vsem svetu, v Sloveniji srečali tudi s predstavniki slovenske vlade. Premier Janez Janša in finančni minister Andrej Bajuk sta takrat zatrdila, da je vlada pripravljena prilagoditi davčno zakonodajo, saj je davek na igralništvo, ki v Sloveniji znaša 38 odstotkov, za Američane previsok.

Nekaj mesecev kasneje, med aprilskim obiskom na Goriškem, se je vlada srečala tudi z vodstvom Hita. Podprla je razvojne načrte družbe, minister Bajuk pa je poudaril, da bodo v primeru sporazuma o gradnji megazabavišča sodelovali v razpravi in pregledali slovensko davčno zakonodajo. Po ministrovem mnenju gre za velik projekt, ki bi za regijo pomenil novo turistično ponudbo, ta pa bi imela vpliv na celotno slovensko gospodarstvo, je aprila izjavil Bajuk.

Slovenska Rimskokatoliška cerkev je na drugi strani podprla paket vladnih reform za izboljšanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.