Sajovic: Če se na volitvah razmerje obrne, je to za Slovenijo katastrofa.
Potem ko so volivci na referendumu odločno zavrnili zakon o malem delu, je predsednik DeSUS-a Karl Erjavec dejal, da bi bilo najbolje, da minister za delo Ivan Svetlik odstopi, hkrati pa se je Erjavec zavzel tudi za ponovno odprtje pogovorov s socialnimi partnerji o pokojninski reformi.
Ali bi moral Svetlik odstopiti in ali bi morala vlada ponovno odpreti pogovore o pokojninski reformi, smo na MMC-ju povprašali vodje poslanskih skupin.
Kumer: Neuspeh ni razlog za Svetlikov odstop
Dušan Kumer, vodja poslanske skupine SD-ja je dejal, da je res, da je zakon nastal na ministrstvu za delo, vendar ga je parlamentu predlagala vlada in večina v DZ-ju ga je sprejela. To po njegovem pomeni, da ni bil neuspešen minister Svetlik, zato neuspeh na referendumu, kot pravi, ni razlog za njegov odstop.
"Že do zdaj, po sprejetju in vetu na zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, so bili poskusi iskanja konsenza s predlagatelji referenduma oziroma socialnimi partnerji, vendar so bili neuspešni. Sicer pa so razmere tako ekonomske in socialne takšne, da je težko pridobiti ljudi ZA kakšne spremembe in veliko lažje PROTI. Zato bodo očitno vse spremembe, ki bodo v prihodnje predmet referendumskega odločanja, lahko doživljale podobno usodo kot zakon o malem delu," je odgovoril glede ponovnega odprtja pogovorov o pokojninski reformi.
Podpredsednik SDS-a Zvone Černač nam je pojasnil, da so volivke in volivci Pahorjevi vladi včeraj pokazali rdeči karton, danes pa Slovenija od vlade pričakuje, da bo razumela sporočilo ljudstva in prevzela odgovornost za napačne odločitve. Zapisal je, da vlada, ki ne uživa zaupanja niti lastnih volivk in volivcev, ne more uveljaviti nikakršnih sprememb, ki jih Slovenija potrebuje.
Juri: Svetlik je eden najboljših ministrov
Vodja poslanske skupine Zaresa Franco Juri trdi, da Svetliku ni treba odstopiti. "Mislim, da je minister Svetlik eden najboljših ministrov te vladne ekipe. Včerajšnji izid ni rezultat njegovega slabega dela, temveč je predvsem izraz nezadovoljstva do te vlade, do te koalicije in mogoče do politike nasploh. Vprašanje je globlje, in menim, da se ga mora vlada lotiti ne z odstavljanjem Svetlika, ampak z novimi pogajanji s socialnimi partnerji. Edina pot iz te situacije je ponovno oživiti pogajanja s socialnimi partnerji," opozarja.
Dodal, da je pokojninska reforma nujna za Slovenijo, vendar se bo po njegovem potrebno, če ni kritične mase, da se to uresniči in izpelje, usesti s sindikati in poiskati nov kompromis, drugače si predstavlja, da bo usoda reforme enaka usodi malega dela. "Ni druge poti kot pogajanja ali umik in predčasne volitve. V tem trenutku se je najbolje pogajati," je še poudaril.
Jelinčič: Svetlik bi moral odstopiti
Predsednik SNS-a Zmago Jelinčič pa je ravno nasprotno kot Franco prepričan, da bi Svetlik moral odstopiti. "Pokazalo se je, da je sicer iz dobre ideje naredil zelo slab izdelek, in ta slab izdelek je na referendumu dobil negativno oceno. Glede na to, da mu je večina Slovencev in Slovenk oz. državljanov na referendumu dala negativno oceno, bi moral odstopiti, čeprav mislim, da ne bo, prepričan pa sem tudi, da ne bo upošteval tega načina razmišljanja in bo vztrajal pri svojih izhodiščih, kar je pa zelo slabo," zatrjuje.
Poudarja, da bosta pokojninska reforma in zakon o preprečevanju dela na črno zagotovo doživela enako usodo kot malo delo. "Ta dva zakona bosta tudi zrušena, kar kaže, da vlada sploh ne ve, kaj hoče, da dela stihijsko, da dela na pamet, in kar je najhuje, vlada ni nikoli pozvala opozicije na pogovore, da bi povedala svoja stališča in da bi dala kakšne dobre ideje. Vlada je polna sama sebe, in to se ji zdaj maščuje. Izhodišča in rešitve so napačne. Ne morejo iti iz ene skrajnosti v drugo in udarjati po tistih, ki že tako nimajo, dopuščati pa vsem tistim, ki so si nakradli, da ohranijo svoje nakradeno bogastvo in ga pravzaprav še povečajo," je še dodal.
Presečnik: Kar koli bo šlo na referendum, vse bo padlo
Jakob Presečnik, vodja SLS-ovih poslancev, meni, da zaradi padca malega dela Svetliku ni treba odstopiti, saj so pred nami bistveno pomembnejše reforme, kot npr. pokojninski zakon in zdravstvena reforma. Trdi, da ni problem samo zakon o malem delu, temveč nezaupanje v vlado. Prepričan je, da kar koli bo šlo na referendum, "in očitno bo šlo vse", bo vse padlo.
Glede usode pokojninske reforme je povedal, da bi moral še kdo drug prevzeti odgovornost, npr. Erjavec in predsednik Zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič, ali pa povedati kakšne druge rešitve, "ampak jih nimata". Kot pravi, samo ščuvanje proti reformam ne bo prineslo blaginje v Slovenijo.
Sajovic: Referendumi so peskovnik nasprotnikov vlade
"Ne, jaz mislim, da odstop ministra ni potreben, kajti minister je svojo nalogo opravil korektno, tako kot je treba. Malo delo je ena sicer manj pomembnih reform, pomembna pa je še kako na simbolni ravni, kajti, če se nismo znali zmeniti pri zadevi, ki se ji reče malo delo, potem pričakujem, da se bomo težko dogovorili tudi pri pokojninski reformi. Tukaj vidim tiste ključne težave," nam je svoj pogled predstavil vodja poslancev LDS-a Borut Sajovic.
Dodal je še, da se je treba na vsak način z vsemi udeleženci pogovoriti o pokojninski reformi. "Na maturi, na zrelostnem izpitu, je dogovor med koalicijo in opozicijo, ampak iskren, pošten, ne dogovor s ciljem, kdo bo iz tega potegnil več političnih točk, ampak kaj je dobro za to državo in državljane. Zdaj sta koalicija in opozicija v določenem razmerju. Če se potem na naslednjih volitvah razmerje obrne, to pa pomeni, da je za Slovenijo to katastrofa. Mi moramo prepoznati, kaj je Sloveniji v nacionalnem interesu, in to tudi udejanjiti. Zdaj so pa postali referendumi igrača oz. peskovnik političnih nasprotnikov aktualne vlade. To bo pa drago," je dejal.
Za odziv smo prosili tudi vodjo DeSUS-ovih poslancev Joška Godca, vendar njegovega odgovora za zdaj še nismo prejeli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje