Po mnenju zveze je k temu najbolj pripomogel zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov iz leta 1996 in spremembe zakona leta 2007. Ob tem še opozarjajo, da je cena tobačnih izdelkov v Sloveniji med najnižjimi v Evropski uniji.
Kljub napredku na področju zdravja v državah Evropske unije naj bi bilo kajenje med glavnimi vzroki prezgodnjih smrti in kroničnih bolezni. V zvezi še dodajajo, da polovica kadilcev umre zaradi kajenja, polovica teh v starosti med 35 in 69 let. Po zadnjih podatkih naj bi zaradi kajenja umrlo pet milijonov ljudi po celem svetu, 650.000 v Evropski uniji ter okoli 3.000 v Sloveniji. En človek tako umre zaradi kajenja na vsakih šest sekund, tobačna industrija pa porabi 46 milijard dolarjev letno za trženje in povečanje rabe tobaka.
S tobačnim evrom proti kajenju
Ob tem opozarjajo na projekt tobačni evro, ki naj bi omogočal, da bi država zbrana sredstva namenila za preventivne programe pomoči pri prenehanju kajenja, ozaveščanje o nevarnostih uporabe tobaka ter preprečevanje začetka kajenja.
Ministrstvo za finance in urad za makroekonomske analize in razvoj sta ob srečanju z delegacijo slovenskih nevladnih organizacij predstavila zakonske možnosti takšne vzpostavitve, ministrstvo za zdravje pa se je strinjalo, da naj se del sredstev iz prodaje tobačnih izdelkov nameni za programe preventive in zdravljenje bolezni, ki so posledica kajenja tobaka, navajajo v zvezi.
Po njihovem prepričanju so za uspeh na področju tobačne kontrole ključni politična volja, prizadevanje nevladnih organizacij in vključevanje medijev ter prizadevanje celotne skupnosti.
B. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje