Krvodajalcem se je zahvalil tudi predsednik države Janez Drnovšek. Dejal je, da je krvodajalstvo ena tistih tihih dejavnosti, ki z dolgo tradicijo opozarjajo, da solidarnost ni zgolj beseda.
Drnovšek ugotavlja, da se je število krvodajalcev v zadnjih letih sicer zmanjšalo, a v državi še uspevamo ohranjati ravnotežje pri preskrbi s krvjo. Predsednik republike si želi, da bi uspeli trend zmanjševanja ohraniti na ravni, ki zagotavlja nemoteno oskrbo zdravstvenega sistema z varno krvjo.
V 51 letih zbrali 1,6 milijona litrov krvi
Od leta 1953 je na krvodajalskih akcijah sodelovalo že skoraj 4,3 milijona prijavljenih krvodajalcev, ki so skupno darovali skoraj 1,6 milijona litrov krvi. Rdeči križ kot glavni organizator krvodajalskih akcij na leto organizira približno 210 krvodajalskih akcij na leto, s približno 100.000 prijavljenimi krvodajalci in z 42.000 zbranimi litri krvi na leto pa krvodajalstvo ostaja najbolj množična solidarnostna akcija v Sloveniji.
Vsak dan potrebujejo 400 krvodajalcev
Za zadostitev dnevnih potreb zdravstva je vsak dan treba zbrati pomoč približno 400 krvodajalcev. Od 60 do 70 odstotkov vse darovane krvi potrebujejo v kirurških kliničnih oddelkih v ljubljanskem Kliničnem centru, predvsem za operativne posege in za zdravljenje bolnikov v intenzivni terapiji.
Letos bodo 14. junija prvič praznovali tudi svetovni dan krvodajalstva, ki simbolično povezuje milijone darovalcev in strokovnjakov z miilijoni dobitnikov najbolj nesebične pomoči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje