Foto:
Foto:
Slavnostna govornica je bila Irma Pavlinič Krebs.
Mladi forum ZLSD-ja je opozoril na pravice manjšin.

Osrednja državna slovesnost v počastitev tega praznika je bila sinoči v Gallusovi dvorani ljubljanskega Cankarjevega doma.

OF je bil ustanovljen 26. aprila 1941 v hiši književnika Josipa Vidmarja v Ljubljani. Nastal je deset dni zatem, ko je jugoslovanska vojska v Beogradu podpisala vdajo, in dobrih 14 dni po okupaciji Slovenije.

OF je takoj po ustanovitvi začel zbirati in vključevati privržence, po nemškem napadu na Sovjetsko zvezo 22. junija 1941 pa je Slovence pozval k takojšnjemu odporu proti okupatorju.

Slavnostna govornica na sinočnji osrednji državni slovesnosti je bila podpredsednica državnega zbora Irma Pavlinič Krebs. Na začetku svojega govora se je vprašala, zakaj se je redoljubna gospa država spravila slaviti upor, ki je v resnici nered in si na to vprašanje odgovorila. Povedala je, da je upor vrednota, zapisan v same temelje naše državnosti, da je vrednota, s katero se je Slovenija najprej vpisala na zemljevid zmagovalnega zavezništva, nato pa izpisala svoje ključne zmage, vključno z državno samostojnostjo.

V nadaljevanju je rekla, da si zlahka predstavlja, kako se bo ta naš državni praznik upora proti okupatorju skozi leta razvil v univerzalen protest proti vsakovrstnim oblikam okupacije svobode: osebne, intelektualne, gospodarske in politične. Ob koncu svojega govora je poudarila, da je prepričana, da bo Slovenija znala ohraniti ugled dobre, uspešne in ves čas po malem uporniške dežele.

V kulturno-umetniškem programu za simfonični orkester, pevski zbor, pevca in tri igralce, ki ga je pripravil pesnik, pisatelj, dramatik in režiser Vinko Möderndorfer smo slišali znane slovenske partizanske pesmi ter poezijo Karla Destovnika - Kajuha, Mateja Bora, Franceta Kosmača in Ivana Minattija.

Na Nanosu pa so danes pripravili osrednjo primorsko slovesnost ob dnevu upora proti okupatorju. V spomin na nanoško bitko 18. aprila 1942 se je ob spomeniku padlim zbralo več kot dva tisoč ljudi. Slavnostni govornik je bil predsednik Zveze združenj borcev narodnoosvobodilne borbe Janez Stanovnik, ki je poudaril, da je bila Slovenija lahko mednarodno priznana kot neodvisna država zato, ker je bila že na temelju narodno-osvobodilnega gibanja in partizanskega boja osnovana kot država s pravico do osamosvojitve.

Dan upora proti okupatorju so s proslavo počastili tudi na Ptuju, v kulturni dvorani Doma Slovenskogoriške čete. Slavnostni govornik, ptujski župan Štefan Čelan, se je v svojem nagovoru zahvalil veteranom slovenske vojne ter ob tem poudaril pomen zmag za identiteto slovenskega naroda, ki bo po njegovih besedah ključnega pomena za ohranitev slovenske prepoznavnosti v skupini evropskih narodov.

Akcij Osvobodilne fronte se je s tradicionalnim trosenjem letakov po ljubljanskih ulicah spomnil Mladi forum Združene liste socialnih demokratov. Poleg znaka OF so na letake zapisali sporočilo: Strpnost - temelj Evropske unije in tako opozorili na spoštovanje pravic manjšin v združeni Evropi.