Za vožnjo brez vinjete po cestninskih cestag je zagrožena kazen v višini od 300 do 800 evrov. Foto: MMC RTV SLO
Za vožnjo brez vinjete po cestninskih cestag je zagrožena kazen v višini od 300 do 800 evrov. Foto: MMC RTV SLO
Malo kazni zaradi vinjet

Na Darsu so za MMC povedali, da so nadzor nad uporabo vinjet začeli izvajati ob polnoči, ko je začel veljati tako imenovani vinjetni sistem cestninjenja. Na terenu je po njihovih besedah približno 100 nadzornikov, nadzor opravljajo z 20 avtomobili (po dva nadzornika v vsakem), v treh izmenah, 24 ur dnevno, vse dni v tednu.

Voznike nadzirajo na vseh avtocestah in hitrih cestah, s katerimi upravlja Dars, nadzor pa se opravlja na počivališčih, bencinskih servisih, avtocestnih priključkih, praviloma v nočnem obdobju pa tudi na sami avtocesti, kjer je to mogoče tudi z vidika zagotovitve ustrezne prometne varnosti. Kaznovali so nekaj deset kršiteljev, večinoma slovenskih voznikov.

Opazili so, da vozniki večinoma upoštevajo uporabo vinjet, današnja uvedba tega novega načina cestninjenja pa ni povzročila težav, promet mimo cestninskih postaj se je odvijal tekoče. Vozniki so ponekod imeli nekaj težav z upoštevanjem nove signalizacije in razvrščanja.

Preberite tudi:
Z vinjeto čez postajo

Kaznujejo lahko tudi tovornjakarje
Za tovorna vozila nad 3,5 tone vinjetni sistem ne velja, zato morajo vozniki tovornjakov zapeljati skozi posebej označene cestninske postaje, kjer poravnajo cestnino. Na Darsu so za MMC zatrdili, da lahko njihovi nadzorniki ustavijo in kaznujejo z globo od 300 do 800 evrov voznika tovornjaka, ki bi zapeljal skozi t. i. vinjetno stezo, namenjeno vozilom do 3,5 tone, in se tako skušal izogniti plačilu cestnine.

Malo kazni zaradi vinjet