Gre za primer delavca, ki je po nezakoniti odpovedi dosegel pravico na sodišču, a ta ni bila nikoli izvršena. Invalid je tako 12 let životaril brez prihodkov in iskal svojo pravico na vseh mogočih okencih, kjer pa je bil vselej zavrnjen, sporočajo iz društva Delavska svetovalnica. Delavec Ranko Ninković je napovedal, da bo pravico iskal na vseh mogočih instancah.
Delavska svetovalnica je Ninkovićev primer predstavila na tiskovni konferenci pred stavbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz). Kot je povzel vodja svetovalnice Goran Lukić, se je Ninković, ki je bil zaposlen na Zavodu za usposabljanje slušno in govorno prizadetih, leta 1989 poškodoval pri delu. Tri leta pozneje je dobil odpoved delovnega razmerja, za katero je delovno in socialno sodišče leta 1996 ugotovilo, da je bila nezakonita. Po pritožbi podjetja je višje delovno in socialno sodišče Ninkoviću pritrdilo leta 1998. Podjetje bi ga moralo zaposliti nazaj, a se to ni zgodilo.
Po šestih letih sodnih postopkov je sledilo devet let neuspešne izvršbe za terjatve plač in nadomestila plač, ki so v tem času nastale. V tem času je bilo namreč podjetje Dan, ki je bilo neke vrste naslednik Zavoda za usposabljanje slušno in govorno prizadetih, izbrisano iz registra. Kmalu nato je zato sledil sklep sodišča, da se izvršba zapre, je dejal Lukić.
"Po vsem tem času, ko je Ranko zadevo skušal rešiti – ima zelo veliko dokumentacije, volje – mu vsi govorijo, da so roki zastarali, podjetje se je zaprlo, izbrisalo, zadeva je končana. Na Zpizu trdijo, da ne morejo nič, da so svoje naredili," pravi Lukić.
"Leta 2022 smo na točki, ko ugotavljamo, kako se je vse to zgodilo, institucije pa se izgovarjajo na to, da so naredile vse, kar je bilo mogoče," je dejal Lukić, ki točnega odgovora, kaj narediti v Ninkovićevi zgodbi, nima, saj so se v Delavski svetovalnici s takšnim primerom srečali prvič.
Niti plače niti nadomestila od Zpiza
Zpiz je Ninkoviću v odločbi zapisal, da ima lastnost zavarovanca oz. zaposlenega, v nadaljevanju pa je od njih prejel tudi odločbo, da mu ne pripada pravica do nadomestila za čas čakanja na delo. "Zapisali so, da nima te pravice, ker je de facto zaposlen, delodajalec pa ga na drugi strani ne zaposli. Torej ne dobiva niti plače niti nadomestila od Zpiza in je v bistvu 12 let brez prejemkov," je opozori Lukić.
Ironijo po njegovih besedah predstavlja tudi dejstvo, da je bil eden izmed družbenikov podjetja, v katerem je bil Ninković zaposlen, Kapitalska družba pokojninskega in invalidskega zavarovanja, torej družba, ki ima sedež na istem naslovu kot Zpiz.
Ninkovićev odvetnik je dokumentacijo primera predal tudi na državno odvetništvo, ki pa je zahtevek za odškodnino zavrnilo s pojasnilom, da je zadeva šla prek roka za priznanje terjatev. "Ne moremo mu povrniti 12 let življenja, lahko pa izpostavimo njegovo tragedijo zato, da zahtevamo od države odškodnino," pravi Lukić. Zaveda se, da so določene zadeve "šle prek rokov, vendar ne po Ninkovićevi krivdi".
"Vztrajal bom do konca, to je moja življenjska priložnost," je dejal Ninković. "Če ne uspem v Sloveniji, bom šel do Strasbourga," je napovedal Ninković, ki trenutno prejema invalidsko pokojnino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje