Obstrukcija dela poslancev je namreč preprečila sprejetje zakona o verski svobodi, ki mu opozicija in DeSUS očitata nespoštovanje načela o enakopravnosti verskih skupnosti. Ker SDS, NSi in SLS v parlamentu niso imeli potrebne večine, je predsednik DZ-ja France Cukjati odločil, da bodo poslanci o spornem zakonu znova odločali v petek.
Zakon naj bi določil kriterije in pogoje za registracijo verskih skupnosti ter njihovih pripadnikov.
Na dnevnem redu zasedanja je bila najprej sanacija Lipice. V skladu z novelo zakona naj bi se Kobilarna Lipica razdelila na dve enoti - kobilarno in enoto za turizem. Opozicija je trdila, da vladi pri spremembah zakona ne gre za konje, vendar je vladna koalicija vseeno zavrnila vsa dopolnila opozicije k noveli zakona o Kobilarni Lipica.
Poslanci so podprli tudi zakon o poroštvu države za obveznosti Darsa.
Sledila je odločitev o poroštvu države za najetje posojil ljubljanske in mariborske univerze ter študentske organizacije za posodobitev tehnološke opremljenosti in gradnjo študentskih domov, ki so jo podprli SDS, NSi, SLS, DeSUS in SD. V predlogu novele je vlada črtala študentsko organizacijo kot posojilojemalca.
Poslanci so po nujnem postopku obravnavali novelo zakona o dodatni koncesijski dajatvi od prejemkov, izplačanih študentom in dijakom za delo prek študentskih servisov. Z novelo želi vlada poenostaviti zbiranje denarja in izboljšati nadzor nad denarnimi transakcijami. Zakon bo najverjetneje sprejet, saj ga v celoti podpirajo SDS, NSi ter SLS.
Štiri vprašanja za Janšo
Premier Janez Janša je po vrnitvi iz ZDA odgovoril na štiri vprašanja poslancev. Na vprašanje Milana M. Cvikla (LDS), ki je koaliciji očital ukinjanje institucij finančnega nadzora, je Janša odvrnil, da je zdajšnja vlada v primerjavi s prejšnjo opoziciji ponudila mesta v nadzornih svetih Kada in Soda. V primeru komisije DZ-ja za nadzor proračuna pa je šlo po Janševih besedah za mešanje upravljavskih in nadzorniških pristojnosti, posledično pa za blokado zakona o reviziji postopkov javnega naročanja.
Privatizacija se je začela in sledi zadani časovnici, je bil premierjev odgovor na vprašanje Saša Pečeta (SNS), ki je Janšo opozoril na privatizacijo lastništva Kada, ki bo po mnenju poslanca SNS-a prinesla "največji rop zoper državljane in državljanke".
Poslanec Aurelio Juri (SD) je Janeza Janšo spomnil, da je od razprave o napotitvi inštruktorjev SV-ja v Irak minilo 5 mesecev, vlada pa bi morala poročilo o njihovem delovanju ter varnostno oceno v srednjevzhodni državi podati po treh mesecih. Janša je odgovoril, da je vlada poročilo DZ-ju poslala v začetku junija, četverica inštruktorjev pa svoje naloge opravlja skladno z načrtom.
Po sprejetju ustavne podlage za uvedbo pokrajin bo vlada do konca leta pripravila ustrezen paket zakonov, za katerega je Janša v odgovoru na vprašanje Jakoba Presečnika (SLS) izrazil upanje, da bo potrditev v DZ-ju pričakal sredi leta 2007.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje