![Sestanek so v skupni izjavi za javnost vsi sodelujoči označili kot konstruktiven, produktiven in pozitiven. Foto: BoBo Sestanek so v skupni izjavi za javnost vsi sodelujoči označili kot konstruktiven, produktiven in pozitiven. Foto: BoBo](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/07/66417822.jpg)
Sestanek dijaških predstavnikov z ministrom za vzgojo in izobraževanje Vinkom Logajem je bilo prvo srečanje po požaru v ljubljanskem dijaškem domu, zaradi katerega je Dijaška organizacija Slovenije (DOS) tako Logaja kot premierja Roberta Goloba pozvala k odstopu.
Danes so se z ministrom sestali predstavniki DOS-a in Dijaške skupnosti Celje. Po nedavnih grožnjah več slovenskim šolam in požaru v DIC-u so na sestanku govorili tudi o varnosti v šolah, je pojasnil predsednik Dijaške skupnosti Celje Nik Slemenšek. "Država mora večjo pozornost usmeriti predvsem v varnost dijakov in dijaških domov, nikakor nam ne sme primanjkovati sredstev za zaščitne ukrepe," je prepričan.
Želijo si, da bi bili javljalniki požara obvezni tudi v starejših stavbah
Član predsedstva DOS-a Jan Žebre je dejal, da si še vedno želijo, da nekdo prevzame objektivno politično odgovornost za dogodek. Pojasnil je, da zahtevajo celovit pregled sistemov protipožarne zaščite v vseh dijaških domovih po Sloveniji. Želijo si tudi hitro spremembo zakonodaje, da bodo požarni javljalniki obvezni tudi v starejših stavbah. Hkrati meni, da so z ministrom vzpostavili dober dialog.
![Nik Slemenšek. Foto: BoBo Nik Slemenšek. Foto: BoBo](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/07/66417819.jpg)
Govorili tudi o težavah z javnim prevozom
Po njegovih besedah so govorili predvsem o rešitvah za javne potniške prevoze, o modernizaciji praktičnega pouka in praktičnega usposabljanja z delom in štipendijah. "Prav tako smo odprli debato o dijaških izkaznicah, ki je sicer nismo dokončali. Dogovorili smo se, da se bomo čez nekaj mesecev zopet sestali in to temo dokončali," je dejal.
Slemenšek je dodal, da je predvsem celjska regija na začetku leta čutila posledice zaradi ukinjenih avtobusnih linij. "Z ministrom smo o tem danes govorili in veseli me, da nam je zagotovil, da takšne eskalacije sistema v prihodnosti ne bo dopustil," je dejal. Slemenšek se je zavzel za okrepitev vezi med družbo za upravljanje prometa, regijskimi skupnostmi vključno z dijaško organizacijo, študentsko organizacijo in ministrstvom.
Na novinarski konferenci je poudaril tudi stališče Dijaške skupnosti Celje o predlogu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Menijo, da minister ne bi smel imeti pooblastil za neposredne razrešitve ravnateljev, saj to vodi v politizacijo šolstva.
Logaj je ocenil, da že rešujejo nekatere stvari, ki tarejo dijake. Dogovorili so se tudi, kako bodo dijake vključili v nadaljnje dejavnosti pri reševanju težav, ki so nastale med letom, kot so prevozi, štipendije in še nekatere druge vsebine.
![Jan Žebre. Foto: BoBo Jan Žebre. Foto: BoBo](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/07/66417820.jpg)
Predstavniki dijaških organizacij so pred srečanjem izrazili pričakovanje, da bo sestanek z ministrom prinesel nekatere odgovore. "V Sloveniji smo priča stagniranju šolskega sistema, nepripravljenosti na grožnje in nesreče, zastarelim načinom izobraževanja ter prelaganju odgovornosti z ene strani na drugo," so bili v sporočilu za javnost pred sestankom kritični predstavniki celjske dijaške skupnosti in DOS-a.
Izpostavili so tudi nepripravljenost na grožnje z bombnimi napadi in težave z nasilnimi izgredi na slovenskih šolah. "Ob vsem tem nas prevzemajo občutki, da res čakamo na najhujše, namesto da bi ukrepali in preoblikovali šolski prostor v prijazno okolje," so sporočili pred srečanjem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje