Na vprašanje, zakaj Dobovšek, eden izmed najvidnejših soustvarjalcev zmagovalke volitev, SMC-ja, v tej stranki ni mogel več uveljavljati svojih načel, je za STA povedal, da na to dejstvo kaže "vse, kar se dogaja v Sloveniji, v stranki in povsod". Ni pa želel biti konkretnejši. Dejal je le, da je o dogajanju v SMC-ju treba povprašati strankinega predsednika in premierja Mira Cerarja.
Dobovšek bo kljub vsemu - vsaj za zdaj - ostal v poslanski skupini SMC-ja, saj meni, da bo ob uveljavljanju sistema "zavore in ravnovesij" zakonodajna veja oblasti neodvisno sprejemala zakone, ki jih bo izvršilna oblast izvajala, sodna pa skrbela, da bo šlo vse tako, kot je treba, in da bodo zaščitene človekove pravice, je dodal.
Tako Dobovšek v tem trenutku meni, da bo kot poslanec največje parlamentarne stranke lahko uveljavljal svoja načela, a vendarle bo "čas pokazal, ali bo to mogoče ali ne". Poslanec naj bi sicer po ustavi glasoval po svoji vesti, je pa "seveda vedno stvar dogovorov in tega, da se z argumenti prepriča za ugodno rešitev", je pristavil.
Opozarja na to, kar je pokazala analiza o korupciji v Sloveniji in sprejemanju zakonov v preteklosti. Po njegovih besedah je namreč po tej analizi zakonodaja v Sloveniji nastajala zunaj za to pristojnih institucij, tam pa se je kazal vpliv interesnih skupin, da so se sprejemale takšne zakonske rešitve, ki so bile v korist teh ozkih skupin in v škodo ljudi.
Cerar obžaluje, a gre za osebno odločitev Dobovška
Stranka SMC normalno deluje naprej, brez pretresov ali krize, pa je v odzivu na odločitev Dobovška dejal predsednik SMC-ja Miro Cerar. Povedal je, da njegov izstop obžalujejo in da bosta o tem še spregovorila.
Na navedbe, da naj bi bili neuradno povod za Dobovškov izstop indici, da naj bi izvršni odbor SMC-ja v ponedeljek sekretarju Juretu Lebnu opravičil lažni magisterij, je Cerar odgovoril, da bo izvršni odbor o teh zadevah verjetno odločal šele v torek, ker bo Cerar danes do poznega večera zunaj Ljubljane. Pri tem je znova dejal, da bo Dobovšek razloge za izstop pojasnil sam.
Cerar verjame, da bodo z Dobovškom sodelovali v DZ-ju
"Stranka deluje normalno naprej, bo pa seveda te zadeve tudi prediskutirala in jaz ne vidim neke neposredne povezave s primerom Lebna in Dobovška," je povedal Cerar. Na vprašanje, ali Leben uživa njegovo zaupanje, je Cerar odgovoril, da bo izvršni odbor SMC-ja o tem razpravljal predvidoma v torek in da na to nima česa dodati. Glede Dobovška je povedal še, da verjame, da bodo še naprej sodelovali v parlamentu.
Cerar je pri tem zatrdil, da se SMC v ničemer ne odmika od vrednot, ki jih zagovarja. "Dejstvo pa je, da se v vsaki stranki, v vsaki družbeni skupini pojavljajo problemi in težave. In te
rešujemo ravno v skladu z našimi vrednotami," je pojasnil.
Odrekel se je ministrskemu mestu
Dobovšek je bil najprej kandidat za notranjega ministra, potem pa se je kandidaturi odrekel, ker - kot je povedal tedaj - stranka ne sledi več vrednotam, za katere se je zavzemal sam, to pa je boju proti korupciji in klientelizmu.
Dejal je le: "Ko boste videli ekipo, vam bo vse jasno." Takrat je tudi opozoril, da se je stranka odrekla nekaterim vrednotam, v katere so verjeli pred volitvami. Notranji resor je potem zasedla odvetnica Vesna Györkös Žnidar.
Dobovšek vs. Kešeljivić in Kopač
Precej nezadovoljstva je pokazal v času, ko je vodstvo stranke izrazilo polno zaupanje Aleksandru Kešeljeviću in Eriku Kopaču, ki so ju v javnosti omenjali v povezavi s spornim tajkunskim prevzemom.
Dobovšek je sicer predavatelj oz. sodelavec na številnih fakultetah doma in po svetu in avtor več knjig s področja organizirane kriminalitete in korupcije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje