Nekdanji minister za promet, ki je znan tudi po visokih »kotacijah« na lestvicah najbolj priljubljenih politikov, in zdajšnji poslanec se bo na majskem kongresu sam potegoval za predsednika SLS-a. V prvem delu intervjuja mu je zato MMC postavil nekaj vprašanj o tem, kako namerava po odhodu Bojana Šrota voditi stranko in kakšen rezultat ji napoveduje na naslednjih volitvah v državni zbor. Zanimalo nas je tudi, v kakšni luči vidi možnosti za sodelovanje SLS-a in SDS-a. Poprosili smo ga še za oceno dela vlade in za komentarje nekaterih aktualnih političnih tem.
Vabljeni tudi k branju intervjuja s kandidatom za predsednika DeSUS-a Francem Žnidaršičem.
Na kongresu SLS-a boste kandidirali za predsednika stranke. Kako to, da ste boste raje kot za funkcijo evroposlanca potegovali za prvaka stranke?
Večkrat sem dejal, da ne morem kandidirati za evroposlanca izključno zaradi osebnih razlogov.
Že veste, ali bo Franc Kangler vstopil v tekmo za »načelovanje« SLS-u? Bi se bali takšne konkurence?
Po preteku roka za oddajo kandidatur sem edini oddal kandidaturo za predsednika SLS-a s soglasjem. To pomeni, da protikandidata nimam.
Torej ste pravzaprav že gotovi predsednik SLS-a. V čem bo, ko dobite zeleno luč, vaše vodenje stranke drugačno od tistega, ki ga je uveljavil zadnji prvak stranke Bojan Šrot?
Veliko stvari bo treba v stranki spremeniti - od kadrov do organizacije in tudi političnih stališč. Sam sem večkrat dejal, brez sprememb ni sprememb.
Kako se opredeljujete do Šrotove vizije ob prevzemu stranke, da mora SLS postati bolj odprt za vstop kapitala oz. biti stranka kapitala, kot so po njegovih besedah primerljive evropske ljudske stranke?
Sam sem do te vizije močno zadržan. SLS nikoli ni bil stranka kapitala in najbrž tudi nikoli ne bo. Dokler bom predsednik sam, pa prav gotovo ne.
Šrot je ob prevzemu funkcije napovedal, da bo SLS popeljal na vrh, izkazalo pa se je, da ga je komaj čez prag parlamenta. Kakšno prihodnost pod vašim vodstvom stranki, denimo na naslednjih volitvah v DZ, napovedujete vi?
Stranka je po najslabšem volilnem rezultatu na državnozborskih volitvah v krizi in z odhodom v opozicijo smo se odločili, da v miru presodimo, kakšen SLS želimo biti, kje smo in kam gremo. Odločili smo se začeti tek na dolge proge. Sam ne pričakujem, da bi se v javnomnenjskih raziskavah z mojim prihodom kaj spremenilo. Ne želim tudi ustvarjati kakšne evforije. Treba pa bo začeti trdo delati in voditi dosledno ter načelno politiko. Na takšen način bomo prav gotovo stranko stabilizirali in moja želja je, da na prihodnjih državnozborskih volitvah ne bi več trepetati za vstop v parlament.
Mediji že namigujejo, da spremembe v SLS-u, ki jih povezujejo z vašo verjetno izvolitvijo na čelo stranke, pomenijo izboljšanje odnosov z SDS-om, saj vas je Janez Janša kot ministra zelo hvalil. Si tudi sami želite večje povezanosti z največjo opozicijsko stranko?
Trenutno smo v opoziciji in ukvarjali se bomo predvsem sami s sabo, tako da nas ostale stranke v opoziciji v tem trenutku ne zanimajo.
Se ne bojite, da bi vas SDS zasenčil oz. kako nameravate to preprečiti?
Ne, SLS mora peljati svojo prepoznavno politiko ...
Kot tudi pišejo mediji, bi bili vašega imenovanja na mesto predsednika stranke veseli tako v SDS-u kot v NSi-ju, saj naj bi omogočilo vnovično oblikovanje predvolilne koalicije pomladnih strank. Kako komentirate?
Špekuliranje o kakršnih koli koalicijah je v tem trenutku še prezgodnje.
Dotakniva se še nekaterih aktualnih tem. S katero oceno od ena do pet bi ocenili delo vlade ?
Ocenil bi jo z 2. Tako konfuzne in neusklajene vlade Republika Slovenija še ni imela. Ne znam si predstavljati, kaj bi javnost in mediji naredili, če bi se takšne zadeve, kot so se dogajale v zadnjih dneh, dogajale v Janševi vladi ...
Pred dnevi smo bili priča razkolu v koaliciji, ki ga je povzročilo različno gledanje strank na reprogramiranje posojil, predvsem s strani NLB-ja. So bila trenja zaradi različnih pogledov značilna tudi v prejšnji vladi, v kateri ste bili minister?
Prav gotovo so bila različna mnenja o določenih temah, vendar takšnega javnega obračunavanja pred mediji zagotovo ni bilo.
Kako vi vidite dogajanje v največji državni banki, ki podaljšuje posojila podjetjem, kot je Infond Holding, in kako ocenjujete sklepe vlade, s katerimi naj bi pristrigla peruti bankam?
Nekajkrat sem že komentiral, da je to škandal. V času, ko bi morale državne banke v veliko večji meri servisirati slovensko gospodarstvo za izhod iz likvidnostne krize, je reprogramiranje "tajkunskih" posojil nesprejemljivo.
2. del intervjuja, v katerem smo z Radovanom Žerjavom govorili o delu njegovega naslednika na funkciji ministra za promet Patricka Vlačiča in področju prometa na sploh, si lahko preberete tukaj.
Marjetka Nared
marjetka.nared@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje