Drnovšek je o slovensko-hrvaških odnosih dejal, da ne gre čakati z reševanjem odprtih vprašanj, je pa prav, da se razmere umirijo. Skupno sejo slovenske in hrvaške vlade na Brionih je ocenil kot poskus vzpostavljanja zaupanja in umirjanja položaja, kar je po njegovem mnenju dobra poteza. Obenem je opozoril, da to ne rešuje glavne težave, vprašanja meje.
Vladi je treba dati čas
Drnovšek je ocenil, da po zamenjavi oblasti zaenkrat na gospodarskem področju posebnih ukrepov ni videti. Prepričan je, da se mora država postopoma umikati iz gospodarstva, kot je ta vlada napovedovala pred volitvami. Na te poteze umika še čakamo, je dejal Drnovšek.
Med drugim je poudaril, da mora imeti vlada določen čas za oblikovanje svojih politik, dodal pa je, da je z reformami najbolje začeti v začetku mandata. Drnovšek bi težko rekel, da vlada pretirava s kadrovskimi menjavami. O sodelovanju s predsednikom vlade je dejal, da imata občasne stike, o pomembnih vprašanjih pa tudi izmenjata mnenji.
O dogajanju v DZ-ju je dejal, da ni na nivoju in da meče slabo luč na slovensko demokracijo. Slabo vpliva tudi na ljudi, ki to gledajo, in je vzrok za širjenje nestrpnosti.
Prehod v opozicijo ni enostaven
O LDS-u je dejal, da prehod v opozicijo ni enostaven in da stranka potrebuje čas, da dobi nov zagon. Tudi menjava predsednika pri tem ni nič neobičajnega, sam pa te vloge ne bi prevzel.
Treba se je opredeliti do povojnih zločinov
O kazenski ovadbi zoper Mitjo Ribičiča je Drnovšek dejal, da mora sprava nastopiti ne glede na to. Vprašljivo je, koliko se da še dokazati po 60 letih in kako uspešni bodo taki postopki. Pomembno pa je, da se vsaj pove, kaj se je v resnici dogajalo, da se resnica ne skriva več ter da se do tega jasno opredelimo. Po Drnovškovih besedah naj se tudi javno pove, da je šlo za izrazito necivilizacijsko dejanje, za zločin in da današnja družba to obsoja.
Kriza v EU-ju je morda potrebna
O ustavni in proračunski krizi v EU-ju je Drnovšek dejal, da je morda potrebna, saj se je EU v zadnjem času razvijal nekako po inerciji, poleg tega je prepričan, da je proces širitve resda ustavljen, nikakor pa ni končan. Drnovška izid referenduma v Franciji ni presenetil, saj so bile notranjepolitične razmere nestabilne. Ljudje so imeli občutek, da Francija izgublja vpliv v EU-ju, narača pa tudi strah pred prihodnostjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje