Kandidat za sodnika mora govoriti vsaj enega od uradnih jezikov sodišča, ali angleščino ali francoščino. Foto: EPA
Kandidat za sodnika mora govoriti vsaj enega od uradnih jezikov sodišča, ali angleščino ali francoščino. Foto: EPA

Ministrstvo za pravosodje je sporočilo, da sta se na razpis, ki se je iztekel v ponedeljek, prijavila le dva kandidata, morali pa bi se najmanj trije. Med njimi bi morala biti tudi vsaj ena ženska. Pravosodno ministrstvo bo zato kmalu spet objavilo nov razpis.

Gre v peto rado?
Letos je ministrstvo objavilo že štiri neuspešne razpise, vsak mesec enega. Tudi na četrtega sta se prijavila dosedanji sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice Boštjan M. Zupančič, kateremu mandat poteče 1. novembra, in Miodrag Djordjević.

Kandidat za sodnika sodišča v Strasbourgu, ki ima šestletni mandat z možnostjo ponovne izvolitve, mora biti univerzitetni diplomirani pravnik, ki izpolnjuje pogoje za izvolitev za sodnika vrhovnega sodišča oziroma za izvolitev za sodnika ustavnega sodišča. Ob tem mora uživati visok moralni ugled, biti nepristranski in neoporečen in strokovno uveljavljen na področju človekovih pravic.

Dolga pot do imenovanja
Ustrezne prijave ministrstvo posreduje predsedniku republike. Ta se do kandidatov opredeli, pri tem pa mora zaprositi za mnenje tudi vlado in sodni svet. Nato DZ-ju posreduje seznam najmanj treh kandidatov, pri tem pa mora upoštevati tudi zastopanost obeh spolov. Predsednik lahko predlaga tudi več kandidatov, vendar samo tiste, ki so se na razpis prijavili.

DZ nato izvoli tri kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice, od katerih mora biti najmanj ena ženska. S tega seznama pa potem Parlamentarna skupščina Sveta Evrope imenuje enega sodnika v Strasbourgu.